Arkiv idrottspremieringar

Premierade 2018

Totalt 58 premierade
35 FM-guld, 38 FM-silver, 26 FM-brons
2 NM-guld, 8 NM-silver, 3 NM-brons
3 EM-guld, 1 EM-silver, 0 EM-brons
0 VM-guld, 0 VM-silver, 0 VM-brons
11 Landslagsuppdrag

Agility
Lindström Emilia PAWS
EM-silver – Maksi – 15 – 18 år
FM-silver – Maksi – 15 – 18 år
FM-silver– Pikkumaksi – 15 – 18 år
Representerat Finlands landslag i Europamästerskapen för juniorer

Lindström Ida PAWS
EM-guld – Mini – 8 – 14 år
FM-guld – Pikkumini – 8 – 14 år
FM-guld – Maksi – 8 – 14 år
FM-silver – Mini – 8 – 14 år
Representerat Finlands landslag i Europamästerskapen för juniorer

Amerikansk fotboll
Byman Jere Wasa Royals
NM-silver – U19
FM-brons
Representerat Finlands landslag i Nordiska mästerskapen – U19

Kallio Felix Wasa Royals
NM-silver – U19
Representerat Finlands landslag i Nordiska mästerskapen – U19

Manderbacka Jani Wasa Royals
FM-brons

Paavola Tuomas Wasa Royals
FM-brons

Biljard
Järvinen Juha-Matti Vaasa Senior Biljard
FM-brons – Pool – Herrar/Damer 43, lag

Bordtennis
Herrgård Bo-Eric Kotirannan Kunto
FM-guld – Singel D-FM
FM-guld – Dubbel D-FM

Brottning
Ahola Jimi Vaasan Toverit
NM-silver – Grekisk-romersk stil – Kadetter 71 kg
FM-brons – Grekisk-romersk stil – Kadetter 71 kg
Representerat Finland i Världsmästerskapen – Kadetter

Bågskytte
Ketelä Tapio Vaasan Diana -57
FM-guld – Klassisk stil, utomhus – Allmän
FM-silver – Klassisk stil, utomhus – Herrar 60
FM-silver – Klassisk stil, inomhus – Herrar 60
FM-silver – Klassisk stil, 20 yrd 120 pilar, inomhus – AMBB(R)

Ketelä Tommi Vaasan Diana -57
EM-guld – Klassisk stil, inomhus – YAMBB(R)
NM-silver – Klassisk stil, utomhus – Herrar 17 – 20, lag
NM-brons – Klassisk stil, utomhus –¬¬ Herrar 17 – 20
FM-guld – Klassisk stil, 20 yrd 120 pilar, inomhus – YAMBB(R)
FM-guld – Klassisk stil, utomhus – Herrar 20
FM-guld – Klassisk stil, inomhus – Herrar 20

Ketelä Tuula Vaasan Diana -57
FM-guld – Compound, 20 yrd 120 pilar, inomhus – AFFU
FM-silver – Compound, utomhus – Damer 50

Ketola Sofia Vaasan Diana -57
EM-guld – Klassisk stil, inomhus - YAFBBR
FM-guld – Klassisk stil, inomhus – Damer
FM-guld – Klassisk stil, 20 yrd 120 pilar, inomhus – JFBBR

Lehtomäki Hanna Vaasan Diana -57
FM-guld – Fri stil, utomhus – Damer 20
FM-guld – Fri stil, 20 yrd 60 pilar, inomhus – YAFFS(R)

Smeds Oskar Vaasan Diana -57
NM-silver – Fri stil, utomhus – Mixed 20, lag
FM-silver – Fri stil, inomhus – Herrar 20
FM-silver – Fri stil, 20 yrd 60 pilar, inomhus – YAMFS(R)
FM-brons – Fri stil, utomhus – Herrar 20

Smeds Ylva Vaasan Diana -57
NM-silver – Fri stil, utomhus – Mixed 15, lag
FM-guld – Fri stil, 20 yrd 60 pilar, inomhus – JFFS(R)
FM-silver – Fri stil, utomhus – Flickor 15
FM-silver – Fri stil, inomhus – Flickor 15

Cheerleading
Jakobsson Emilia West Coast Vikings Cheerleaders
FM-silver – 12 – 16 år

Klemets Alva West Coast Vikings Cheerleaders
FM-silver – 12 – 16 år

Klemets Elin West Coast Vikings Cheerleaders
FM-silver – 12 – 16 år

Laine Wilma West Coast Vikings Cheerleaders
FM-silver – 12 – 16 år

Salo Rosanna West Coast Vikings Cheerleaders
FM-silver – 12 – 16 år

Cykling
Linde Jan Nykarleby cykelklubb
FM-guld – Tempo – Herrar 60

Riddar Harry Närpes Kraft Cykelförening
FM-brons – Tempo – Herrar 55

Fotboll
Hiekkanen Benjamin Vasa IFK
Representerat Finlands landslag i landskamper – U17

Söderström Fanny Vasa IFK
Representerat Finlands landslag i Världsmästerskapen – U17

Friidrott
Glasberg Madeleine Vasa Idrottssällskap
FM-silver – 300 m, hall – Damer 17
FM-brons – 200 m – Damer 17
FM-brons – 4 x 400 m – Damer 19

Kaas Jan Gamlakarleby IF
FM-guld – 1500 m, hall – Herrar 35
FM-silver – 3000 m, hall – Herrar 35
FM-brons – Terräng – Herrar 35

Kvist Mathilda Vasa Idrottssällskap
FM-brons – 4 x 400 m – Damer 19

Källberg Elin Vasa Idrottssällskap
FM-guld – Spjut – Damer 16
Representerat Finlands landslag i Finnkampen – Spjut – Damer 17

Lahti Tommy IF Femman
NM-guld — 5000 m – Herrar 35
NM-guld – Spjut – Herrar 35
NM-silver – 800 m – Herrar 35
NM-silver – Kastfemkamp – Herrar 35
NM-brons – Viktkastning – Herrar 35
FM-brons – Tresteg, hall – Herrar 35
FM-brons – Olympiaviktkastning – Herrar 35

Nikula Jouko Kunto-Pirkat
FM-silver – Tresteg, hall – Herrar 60
FM-silver – Kula – Herrar 60
FM-silver – Längd utan ansats, hall – Herrar 60
FM-silver – Tresteg utan ansats, hall – Herrar 60

Olli Benjamin IF Femman
FM-guld – Längd – Pojkar 14
FM-guld – Längd – Pojkar 14, lag
FM-silver – 100 m – Pojkar 14

Paulin Kasper IF Femman
FM-guld – Längd – Pojkar 14, lag

Träskelin Joakim Vasa Idrottssällskap
FM-brons – Terräng – Herrar, lag

Österblad Cecilia Vasa Idrottssällskap
FM-brons – Terräng – Damer 19

Motorsport
Järf Mats Vasa Motorklubb
FM-guld —Speedway, isbana

Rahko Mikko Vasa Motorklubb
NM-brons – Speedway, sandbana

Pouttu Jyri-Ville Laihian Urheiluautoilijat
FM-brons – Radiostyrda bilar G7 / 24
Representerat Finland i öppna Tysklandsmästerskapen – Radiostyrda bilar

Orientering
Enlund Alexandra IF Femman
Representerat Finland i Världscupen

Fred Bodil IF Femman
FM-silver – Natt – Damer 65
FM-silver – Medeldistans, skidorientering – Damer 65
FM-brons— Sprintstafett, skidorientering – Damer 120

Hahn Olivia Solf IK
FM-silver – Natt – Damer 15
FM-brons – Stafett – Damer 18

Höstman Stefan Malax IF
FM-brons – Medeldistans, cykelorientering – Herrar 50

Pått Saga IF Minken
FM-silver — Medeldistans, cykelorientering – Damer 70
FM-brons – Sprint, cykelorientering – Damer 70
FM-brons – Långdistans, cykelorientering – Damer 70

Snickars Fia Solf IK
FM-brons – Stafett – Damer 18

Tuohimaa Ines Solf IK
FM-brons – Stafett – Damer 18

Paddling
Knif Joel Botnia Canoe
FM-silver – Maraton – Herrar 35

Poledance
Jantunen Juliana
FM-silver – B-juniorer

Räckuppdragning
Åbrant Sebastian Vaasan Voima-Veikot
FM-guld – Pojkar 11

Segling
Forth Petter Vasa Segelförening
FM-silver

Simning
Piiroinen Markku Vasa Simsällskap
FM-silver — 4 x 100 m frisim, lång bana – Blandlag 200 – 239

Skidåkning
Knif Joel Solf IK
FM-guld – 5 km, klassisk stil – Herrar 35
FM-silver – Stafett – Herrar 35

Lahti Tommy IF Femman
FM-brons — Normaldistans, fri stil, rullskidåkning – Herrar 35

Strandholm Jessica Vörå IF
FM-silver — 5 km, klassisk stil – Damer 35

Östman Peter IF Minken
FM-guld – Sprintstafett, fri stil – Herrar 35
FM-silver – Sprint, fri stil – Herrar 35

Skridskoåkning
Lahti Tommy IF Femman
FM-guld – Hastighetsåkning på skridskor – 500 m – Herrar 35
FM-guld – Hastighetsåkning på skridskor – 3000 m – Herrar 35
FM-guld – Rullskridskoåkning – Normaldistans – Herrar 35

Skytte
Fred Christer Vasa Skyttegille och Vaasan Reserviläiset
FM-guld – Traditionsgevär, fält, utomhus,  sportskytte – Herrar 60, lag
FM-guld — Traditionsgevär 150 m, utomhus, sportskytte – Herrar 60, lag
FM-guld — Traditionspistol 30 m, figur, 30 ls, utomhus, sportskytte – Herrar 60, lag
FM-guld— Traditionsgevär 300 m 30 ls, utomhus, sportskytte – Herrar 60, lag
FM-silver — Traditionspistol 50 m 30 ls, utomhus, sportskytte – Herrar 60, lag
FM-silver – Miniatyrgevär HV 25 m 3 x 25 ls, inomhus, bänkskytte – Allmän klass
FM-brons – Miniatyrgevär HV 50 m 3 x 25 lks, inomhus, bänkskytte – Allmän klass

Grims Börje Skatila jakt- och skytteförening
Representerat Finland i Nordiska mästerskapen – Nordiskt jaktskytte – Allmän klass

Kivisaari Tomi Vasa Skyttegille
FM-guld — Practical-skytte, hagel standard manual – Allmän klass, lag
FM-guld – Practical-skytte, Grand Tournament, standard – Allmän klass, lag
FM-silver – Practical-skytte, Grand Tournament, standard – Allmän klass

Lundvik JonasVasa Skyttegille
FM-guld – Practical-skytte – Pistol production – Allmän klass, lag
FM-silver – Practical-skytte – Pistol production – Allmän klass

Strongman
Keskinen Juha Power Team Vaasan Atleettiklubi
FM-guld – Strongman – Herrar över 40 år

Styrkelyft
Lindström Mathias Malax IF
FM-brons – Herrar 40


Premierade 2017

Totalt 61 Premierade
58 FM-guld, 30 FM-silver, 39 FM-brons
9 NM-guld, 2 NM-silver, 1 NM-brons
1 EM-guld, 1 EM-silver, 0 EM-brons
3 VM-guld, 1 VM-silver, 0 VM-brons
17 Landslagsuppdrag

Agility
Lindström Emilia PAWS
Representerat Finland i Europamästerskapen för juniorer
Lindström Ida PAWS
FM-silver – 8-13 år

Amerikansk fotboll
Byman Jere West Coast Vikings
NM-guld – U17
Representerat Finlands landslag U17
Kallio Felix West Coast Vikings
NM-guld – U17
Representerat Finlands landslag U17
Korkeamäki Oskari Wasa Royals
FM-silver – Allmän klass
Manderbacka Jani West Coast Vikings
NM-guld – U17
Representerat Finlands landslag U17

Biljard
Järvinen Juha-Matti Vaasa Senior Biljard
FM-brons – Pool – Seniorer, lag

Boboll
Saari Rony Vimpelin Veto
FM-silver – C-Pojkar

Bordtennis
Ström Börje Kotirannan Kunto
FM-silver – Singel E-FM

Brottning
Ahola Jimi Vaasan Toverit
FM-guld – Grekisk-romersk stil – 63 kg
Representerat Finland i Europamästerskapen och Nordiska mästerskapen – 63 kg

Bågskytte
Ketelä Tapio Vaasan Diana -57
FM-guld – Klassisk stil, inomhus – Herrar 60
FM-guld – Klassisk stil, utomhus – Herrar 60
FM-guld – Klassisk stil, 20 yrd 60 pilar, inomhus – VMBBR
FM-guld – Klassisk stil, 20 yrd 120 pilar, inomhus – VMBBR
FM-brons – Klassisk stil, inomhus – Herrar
Ketelä Tommi Vaasan Diana -57
NM-guld – Klassisk stil, utomhus – Herrar 17, lag
NM-silver – Klassisk stil, utomhus –­­ Herrar 17
FM-guld – Klassisk stil, terräng, inomhus – Herrar 17
FM-silver – Klassisk stil, utomhus – Herrar 17
Ketelä Tuula Vaasan Diana -57
FM-guld – Compound, inomhus – Damer
FM-guld – Compound, inomhus – Damer 50
FM-guld – Compound, utomhus – Damer 50
FM-guld– Compound, 20 yrd 120 pilar, inomhus – AFFU
FM-guld – Compound, 20 yrd 60 pilar, inomhus – AFFU
Ketola Sofia Vaasan Diana -57
VM-guld – Klassisk stil, terräng, inomhus – Flickor 17
NM-guld – Klassisk stil, utomhus – Flickor 17
NM-silver – Klassisk stil, utomhus – Mixed 17, lag
FM-guld – Klassisk stil, inomhus – Flickor 17
FM-guld – Klassisk stil, flint, inomhus – JFBBR
FM-guld – Klassisk stil, 20 yrd 60 pilar, inomhus – JFBBR
FM-guld – Klassisk stil, 20 yrd 120 pilar, terräng, inomhus – JFBBR
FM-silver – Klassisk stil, inomhus – Damer, lag
FM-brons – Klassisk stil, utomhus – Damer
FM-brons – Klassisk stil, inomhus – Mixed 17, lag
Lehtomäki Hanna Vaasan Diana -57
FM-guld – Fri stil, inomhus – Damer 17
FM-guld – Fri stil, flint, inomhus – JFFSR
FM-guld – Fri stil, inomhus – Mixed 17, lag
FM-guld – Fri stil, utomhus – Mixed 17, lag
FM-guld – Fri stil, 20 yrd 60 pilar, inomhus – JFFSR
FM-guld – Fri stil, 20yrd 120 pilar, inomhus – JFFSR
FM-brons – Fri stil, utomhus – Damer 17
Representerat Finlands landslag U17
Smeds Oskar Vaasan Diana -57
NM-guld – Fri stil, utomhus – Mixed 17, lag
FM-guld – Fri stil, inomhus – Herrar 17
FM-guld – Fri stil, utomhus – Herrar 17
FM-guld – Fri stil, utomhus – Mixed 17, lag
FM-guld – Fri stil, 20 yrd 60 pilar, inomhus – JMFSR
FM-guld – Fri stil, 20 yrd 120 pilar, inomhus – JMFSR
FM-brons – Fri stil, inomhus – Mixed 17, lag
Representerat Finlands landslag U17
Smeds Ylva Vaasan Diana -57
FM-guld – Fri stil, inomhus – Mixed 15, lag
FM-guld – Fri stil, utomhus – Mixed 15, lag
FM-silver – Fri stil, utomhus – Flickor 15
FM-silver – Fri stil, 20 yrd 120 pilar, inomhus – JFFSR
FM-brons – Fri stil, inomhus – Flickor 15
FM-brons – Fri stil, 20 yrd 60 pilar, inomhus – JFFSR

Cykling
Suojanen Aslak Vaasanseudun MTB
FM-silver – MTB Enduro – Juniorer
Linde Jan Nykarleby cykelklubb
FM-guld – Landsväg – Herrar 60
FM-silver – Tempo – Herrar 60
Riddar Harry Närpes Kraft Cykelförening
FM-guld – Tempo – Herrar 55

Dans
Ljungars Emelie Vaasan tanssikoulu Kipinä
FM-brons – Disco dance formation – Vuxna

Fotboll
Hiekkanen Benjamin Vasa IFK
Representerat Finlands landslag – U17
Kotimäki Iiris FC Sport
FM-silver – Flickor 15

Friidrott
Eriksson Heidi IK Falken
FM-brons – 800 m, hall – Damer
FM-brons – 1500 m, hall – Damer
Fremling Christian Wasa Endurance
FM-guld – Halvmaraton – Herrar 60
FM-silver – 10 km – Herrar 60
Kaas Jan Gamlakarleby IF
FM-guld – 5000 m – Herrar 35
FM-silver – Terränglöpning – Herrar 35
Representerat Finland i Europamästerskapen – Halvmaraton – Herrar 35, lag
Karlsson Robin Vasa Idrottssällskap
FM-guld – Diskus, hall – Herrar 19
Keskinen Jere Vaasan Toverit
FM-brons – 7-kamp – Miehet 19
Representerat Finland i Europamästerskapen – Stav – U20
Kilpiö-Nikula Margit Kunto-Pirkat
FM-silver – 1500 m – Damer 65
FM-silver – 5000 m – Damer 65
Kolehmainen Erica Vasa Idrottssällskap
FM-brons – Stafett 4 x 100 m – Damer 17
Kronholm Ellinor IF Femman
FM-brons – Stav – Damer 22
FM-brons – Stav, hall – Damer 22
Kvist Mathilda Vasa Idrottssällskap
FM-brons – 100 m häck – Damer 19
FM-brons – 400 m häck – Damer 19
Lahti Tommy IF Femman
NM-guld — 1500 m, hall – Herrar 35
NM-brons – 400 m, hall – Herrar 35
FM-brons — 400 m häck – Herrar 35
FM-brons — Viktkastning, hall– Herrar 35
FM-brons – Olympiaviktkastning – Herrar 35
Representerat Finland i Europamästerskapen – Halvmaraton – Herrar 35, lag
Nikula Jouko Kunto-Pirkat
FM-guld — Tresteg – Herrar 60
FM-silver — Längd – Herrar 60
FM-silver — Tresteg utan ansats, hall – Herrar 60
FM-brons – Längd utan ansats, hall – Herrar 60
Träskelin Sune IF Femman
FM-brons – Terräng – Herrar 65
Österblad Cecilia Vasa Idrottssällskap
FM-silver – Terräng – Damer 17
FM-brons – 3000 m – Damer 17
FM-brons – Landsväg – Damer 17
Östman Maria Vasa Idrottssällskap
FM-brons – Stav – Damer 17

Ishockey
Salo Robin Vasa Sport
Representerat Finlands landslag – Världsmästerskapen och turneringar – U20

Motorsport
Järf Mats Vasa motorklubb
FM-guld —Isspeedway – Allmän klass 500 cc
Representerat Finland i Världsmästerskapen
Miemois Philip Vasa Sportbilister
VM-guld – Legend – Semi-Pro
FM-guld – Legend – Semi-Pro
Pouttu Jyri-Ville Laihian Urheiluautoilijat
EM-silver – Radiostyrda bilar
FM-brons – Radiostyrda bilar

Orientering
Bäckström Anders IF Femman
FM-guld – Medeldistans – Herrar 35
FM-guld – Natt – Herrar 35
FM-guld – Ultralångdistans – Herrar 35
Enlund Alexandra IF Femman
FM-brons – Ultralångdistans – Damer 20
Representerat Finland i Världsmästerskapen U20
Fred Bodil IF Femman
VM-silver – Medeldistans, skidorientering – Damer 65
FM-brons— Sprintstafett, skidorientering – Damer 120
Portin Fredric Paimion Rasti
FM-guld – Medeldistans
FM-guld – Stafett
FM-silver – Långdistans
Representerat Finland i Världsmästerskapen och Världscupen
Pått Saga IF Minken
FM-silver – Sprint, cykelorientering – Damer 65
FM-silver – Långdistans, cykelorientering – Damer 65
FM-brons — Medeldistans, cykelorientering – Damer 65
Sundelin Peter IF Femman
FM-brons — Långdistans, skidorientering – Herrar

Parabadminton
Villanen Timo Vaasan Sulkis
FM-guld – Dubbel – Herrar
FM-silver – Singel – Herrar

Simning
Piiroinen Markku Vasa Simsällskap
FM-silver — 4x50m, frisim, kort bana – Herrar 240-279
FM-silver — 4x100m medley, kort bana – Blandlag 200-239
FM-brons — 4x50m frisim, kort bana – Blandlag 200-239

Skidåkning
Enlund Alexandra IF Femman
FM-guld — Stafett, 3 x 3 km – Damer 20
Lahti Tommy IF Femman
FM-silver — 30 km, klassisk stil – Herrar 35
FM-brons — Sprint, klassisk stil – Herrar 35
Strandholm Jessica Vörå IF
EM-guld — 50 km, fri stil och 30 km, klassisk stil – Damer 31
FM-silver — 5 km, fri stil – Damer 35
Sundsten Robin IF Femman
FM-guld — 20 km, fri stil – Herrar 18
FM-brons —  Stafett, 3 x 5 km – Herrar 18
Svartsjö Alex IF Femman
FM-brons – Stafett, 3 x 5 km – Herrar 18
Östman Peter IF Minken
FM-guld – Sprint, klassisk stil – Herrar 35
FM-guld – Sprintstafett, klassisk stil – Herrar 35
FM-guld – 30 km, klassisk stil – Herrar 35
FM-guld – 30 km, klassisk stil – Herrar 35, lag
FM-guld – Stafett 3 x 5 km – Herrar 35
FM-guld – Sprint, fri stil, rullskidåkning – Herrar 35
FM-guld – 10 km, fri stil, rullskidåkning – Herrar 35
FM-brons – 5 km, fri stil – Herrar 35

Skytte
Fred Christer Vasa Skyttegille och Vaasan Reserviläiset
FM-guld — Luftgevär HV 25 m 3x25 ls, poäng, bänkskytte, inomhus – Allmän klass
FM-guld — Traditionspistol, 25 m, figur, 30 ls, sportskytte, utomhus – Herrar 60, lag
FM-guld — Traditionspistol 50 m, 30 ls, sportskytte, utomhus – Herrar 60, lag
FM-guld — Traditionsgevär 150 m, 3 x 10 ls, sportskytte, utomhus – Herrar 60, lag
FM-guld – Traditionsgevär 150 m, 10 + 10 ls, sportskytte, utomhus – Herrar 60, lag
FM-silver – Traditionsgevär 150 m, fält, sportskytte, utomhus – Herrar 60
FM-silver — Traditionsgevär 300 m, sportskytte, utomhus – Herrar 60, lag
FM-brons — Traditionsgevär 150 m, sportskytte, utomhus – Herrar 60
Grims Börje Skatila jakt- och skytteförening
Representerat Finland i Nordiska mästerskapen – Nordiskt jaktskytte – Allmän klass, lag
Kivisaari Tomi Vasa Skyttegille
NM-guld – Practical-skytte, hagel standard manual – Allmän klass, lag
FM-guld — Practical-skytte, hagel standard manual – Allmän klass, lag
FM-silver —Practical-skytte, pistol production – Allmän klass, lag
Viitala Risto Vasa Skyttegille
Representerat Finland i Världsmästerskapen – Practical-skytte – Seniorer, lag
Ylinen Mika Vasa Skyttegille
NM-guld – Hagelgevär – Allmän klass, lag
FM-brons – Practical shooting – Allmän klass

Strongman
Keskinen Juha Power Team Vaasan Atleettiklubi
VM-guld — Strongman – Herrar 105 kg
FM-guld – Strongman – Herrar över 40 år, 105 kg

Tennis

Strandback Oscar Tennis -61
FM-brons – Dubbel – Herrar 18

Triathlon
Lahti Tommy Åland Triathlon Club
FM-silver — Vintertriathlon – Herrar 35

Volleyboll
Pått Linda Vaasan Kiisto
FM-brons – Distriktslag – Damer 17


 

Premierade 2016

Broschyr

Amerikansk fotboll
Kallio Felix West Coast Vikings
FM-silver - Juniorer 15
Representerat Finland i landslaget U15 och U17
Korkeamäki Oskari West Coast Vikings
NM-guld - Juniorer 19
Representerat Finlands landslag
Lylander Petteri West Coast Vikings
FM-silver - Juniorer 15
Talso Leevi West Coast Vikings
FM-silver - Juniorer 15

Biljard
Järvinen Juha-Matti
Vaasa Senior Biljard
FM-brons - Pool lag, seniorer

Brottning
Ilvesoksa Sami Nurmon Jymy
VM-silver - Grekisk-romersk stil - Herrar 35-40
FM-brons - Grekisk-romersk stil - Herrar 130 kg
Pada Oliver Vaasan Voima-Veikot
NM-guld - Pojkar 32 kg
Representerat Finland i baltiska mästerskapen

Bågskytte
Ketelä
Tuula Vaasan Diana -57
FM-guld - Compound, 20 yrd 120 pilar, inomhus - AFFU
FM-silver - Compound, 20 yrd 60 pilar, inomhus - AFFU
FM-brons - Compound, inomhus - NT
Ketelä Tapio Vaasan Diana -57
FM-guld - Klassisk stil, utomhus - Herrar50
FM-guld - Klassisk stil, 20 yrd 120 pilar, inomhus - VMBBR
FM-silver - Klassisk stil, utomhus - YV
Ketelä Tommi Vaasan Diana -57
FM-guld - Fri stil, 20 yrd 60 pilar, inomhus -  JMFSR
FM-silver - Fri stil, inomhus - Juniorer 17 mixed
FM-silver - Fri stil, 20 yrd 120 pilar, inomhus - JMFSR
FM-brons - Fri stil, inomhus - Pojkar17
Ketola Nico Vaasan Diana -57
FM-guld - Klassisk stil, 20 yrd 60 pilar, inomhus - CMBBR
Ketola Sofia Vaasan Diana -57
EM-guld - Klassisk stil, terräng, inomhus - Juniorer 15
NM-silver - Klassisk stil, utomhus - Juniorer 15 lag
NM-brons - Klassisk stil, utomhus - Juniorer 15
FM-guld - Klassisk stil, utomhus - Flickor 15
FM-guld - Klassisk stil, inomhus - Juniorer 15
FM-guld - Klassisk stil, 20yrd 60 pilar, terräng inomhus - JFBBR
FM-guld - Klassisk stil, 20yrd 120 pilar, terräng inomhus - JFBBR
FM-guld - Klassisk stil, flint, terräng inomhus - JFBBR
FM-brons - Fri stil, inomhus - Mixed 15 lag
Lasén Adrian Vaasan Diana -57
FM-silver - Fri stil, 20 yrd 60 pilar, inomhus - JMFSR
Lehtomäki Hanna Vaasan Diana -57
FM-guld - Fri stil, 20yrd 120 pilar, inomhus - JFFSR
FM-guld - Fri stil, flint inomhus - JFFSR
FM-guld - Fri stil, terräng utomhus - JFFSR
FM-silver - Fri stil, inomhus - Mixed 17 lag
FM-brons - Fri stil, inomhus - Damer 17
FM-brons - Fri stil, utomhus - Damer 17
FM-brons - Fri stil, utomhus - Mixed 17 lag
Smeds Oskar Vaasan Diana -57
NM-brons - Fri stil, utomhus - Herrar 17
FM-brons - Fri stil, utomhus - Herrar 17
FM-brons - Fri stil, utomhus - Mixed 17 lag
Representerat Finland i Europamästerskapen för juniorer
Smeds Ylva Vaasan Diana -57
FM-guld - Fri stil, inomhus - Flickor 13
FM-guld - Fri stil, utomhus - Flickor 13

Cykling
Suojanen Aslak
Vaasanseudun MTB
FM-silver - MTB Enduro - Juniorer 15
Linde Jan Nykarleby cykelklubb
FM-guld - Tempo - Herrar 60
FM-guld - Linjelopp - Herrar 60
Riddar Harry Närpes Kraft Cykelförening
FM-guld - Tempo  Herrar 55

Danssport
Tuisku Janica Vaasan tanssikoulu Kipinä
FM-guld - Streetdance formation - Vuxna 30+
Valkeakari-Hietanen Mia Vaasan tanssikoulu Kipinä
FM-guld - Streetdance formation - Vuxna 30+

Fotboll
Söderström Fanny Vasa IFK
FM-Brons - B-flickor
Virkkala Charlotta Vasa IFK
FM-Brons - B-flickor

Friidrott
Backlund Jan-Anders Gamlakarleby IF
FM-guld - 1500 m, hall - Herrar 40
FM-silver - 800 m, hall - Herrar 40
Eriksson Heidi IK Falken
FM-brons - 1500 m, hall - Damer
Representerat Finland i finnkampen - 5000 m
Fremling Christian Wasa Endurance
FM-silver - Terränglöpning - Herrar 55
FM-silver - 10 000 m - Herrar 55
FM-brons - Halvmaraton - Herrar 55
Kaas Jan Gamlakarleby IF
FM-guld - 1500 m, hall - Herrar 35
FM-guld - 3000 m, hall - Herrar 35
Keskinen Jere Vaasan Toverit
FM-guld - Stav, hall - Herrar 17
FM-brons - Stav - Herrar 17
Representerat Finland i finnkampen - Stav
Representerat Finland i Europamästerskapen U18 - Stav
Kilpiö-Nikula Margit Kunto-Pirkat
FM-silver - 10 000 m - Damer 65
FM-silver - Terränglöpning - Damer 65, lag
FM-brons - 3000 m, hall - Damer 65
Kvist Mathilda Vasa Idrottssällskap
FM-guld - 100 m häck - Flickor 17
FM-brons - 400 m häck - Flickor 17
Representerat Finland i finnkampen - 100 m häck
Lahti Tommy IF Femman
NM-guld - Viktkastning - Herrar 35 
NM-guld - 800m - Herrar 35
NM-guld - Svensk stafett - Herrar 35
NM-guld - Kastfemkamp - Herrar 35
FM-silver - 3000 m gång, hall - Herrar 35
FM-silver - Höjd - Herrar 35
FM-brons - Tresteg, hall - Herrar 35
FM-brons - Tiokamp - Herrar 35
FM-brons - 400 m häck - Herrar 35
FM-brons - Tresteg - Herrar 35
Nikula Jouko Kunto-Pirkat
EM-silver - Kula, hall - Herrar 60
NM-guld - Tresteg - Herrar 60
NM-guld - Kula - Herrar 60
NM-guld - Längd - Herrar 60
FM-guld - Tresteg, hall - Herrar 60
FM-guld - Längd utan ansats, hall - Herrar 60
FM-guld - 60 m häck, hall - Herrar 60
FM-guld - Kula, hall - Herrar 60
FM-guld - Kula - Herrar 60
FM-guld - Längd, hall - Herrar 60
FM-silver - Tresteg utan ansats, hall - Herrar 60
FM-brons - Höjd, hall - Herrar 60
Sund Linn Vasa Idrottssällskap
FM-silver - Kula - Flickor 15
FM-brons - Diskus - Flickor 15
Svartsjö Alex IF Femman
FM-silver - 3000 m - Herrar 17
Träskelin Sune IF Femman
FM-silver - Terränglöpning - Herrar 65
Westö Mikael Vasa Idrottssällskap
FM-brons - Stav - Herrar
Representerat Finland i finnkampen - Stav

Ishockey
Hietaharju Anni Kuortane Team
FM-guld - A-flickor
Representerat Finland i landskamp
Salo Robin Vaasan Sport
VM-guld - U18
Representerat Finlands landslag
Representerat Finland i Världsmästerskapen

Kampsport
Kinnunen Santeri BBJ Vaasa
FM-brons - Brasiliansk Ju-Jutsu - Pojkar 14-15, 58 kg

Längdskidåkning
Enlund Alexandra IF Femman
FM-silver - Stafett 3x3 km - Damer 20
Holmback Hannes IF Femman
FM-silver - Stafett 3x5 km - Herrar 18
Lahti Tommy IF Femman
FM-silver - 30 km, fri stil - Herrar 35
FM-brons - Sprint, fri stil - Herrar 35
Strandholm Jessica Vörå IF
VM-silver - 10 km klassisk stil - Damer 30
VM-silver - Stafett 4x5 km - Damer 30
VM-silver - 30 km klassisk stil - Damer 30
Sundsten Robin IF Femman
FM-guld - 15 km klassisk stil - Herrar 17
FM-guld - 10 km fri stil - Herrar 17
FM-guld - 20 km klassisk stil - Herrar 17
FM-silver -  Stafett 3x5 km - Herrar 18
Representerat Finland i Nordiska mästerskapen - Herrar 18
Sundström Niklas IF Femman
FM-silver -  Stafett 3x5 km - Herrar 18

Motorsport
Järf Mats Vasa motorklubb
NM-guld - Isspeedway - Allmän klass
Tekoniemi Roni
FM-guld - Drag racing - Junior Dragster

Orientering
Fred Bodil IF Femman
FM-silver - Stafett, skidorientering - Damer 150
FM-brons - Medeldistans, skidorientering - Damer 60
FM-brons - Ultralångdistans, skidorientering - Damer 60
Fred Marie IF Femman
FM-silver - Stafett, skidorientering - Damer 150
Portin Fredric Paimion Rasti
FM-silver - Stafett - Herrar
FM-silver - Medeldistans - Herrar
FM-brons - Långdistans - Herrar
Representerat Finlands landslag
Representerat Finland i Europamästerskapen och Världsmästerskapen
Pått Saga IF Minken
FM-silver - Medeldistans, cykelorientering - Damer 65
Sundelin Peter IF Femman
FM-silver - Stafett, skidorientering - Herrar
FM-silver - Parsprint, skidorientering - Herrar

Parabadminton
Villanen Timo Vaasan Sulkis
FM-brons - WH1
Representerat Finland i Europamästerskapen

Rullskidåkning
Lahti Tommy IF Femman
FM-guld - Sprint, fri stil - Herrar 35
FM-guld - Normaldistans, fri stil - Herrar 35

Simning
Piiroinen Markku Vasa Simsällskap
FM-guld - 4x100m medley, lång bana - Blandlag 200-239
FM-silver - 4x50m, frisim, kort bana - Herrar 240-279
FM-silver - 4x50m, frisim, lång bana - Herrar 240-279
FM-brons - 4x50m medley, kort bana - Herrar 240-279

Skytte
Fred Christer Vasa Skyttegille & Vaasan Reserviläiset
FM-guld - Pystykorva 300 m, Sportskytte - Herrar 50, lag
FM-silver - Miniatyrgevär HV 25 m 3x25 ls, poäng, bänkskytte, inomhus - Allmän klass
FM-silver - Luftgevär HV 25 m 3x25 ls, poäng, bänkskytte, inomhus - Allmän klass
FM-silver - Pystykorva 300 m, Sportskytte - Herrar 50
FM-silver - Traditionspistol 50 m 30 ls, Sportskytte - Herrar 50
FM-brons - Traditionsgevär 150 m 3x10 ls, Sportskytte - Herrar 50 
FM-brons - Traditionspistol 50  m, Sportskytte - Herrar 50, lag
FM-brons - Traditionspistol, precision 25 m 3x10 ls, Sportskytte - Herrar 50
FM-brons - Traditionspistol, figur 25 m 30 ls, Sportskytte - Herrar 50, lag
Grims Börje Skatila Jakt- och skytteförening
FM-brons - Nordiskt jaktskytte - Allmän klass, lag
Kivisaari Tomi Vasa Skyttegille
FM-guld - Standard Manual Division - Allmän klass, lag
FM-silver - 3-gun - Allmän klass, lag
Lundvik Jonas Vasa Skyttegille
FM-brons - Pistol, production - Allmän klass, lag
Viitala Risto Vasa Skyttegille
Representerat Finland i Europamästerskapen

Strongman
Keskinen Juha Power Team Vaasan Atleettiklubi
FM-guld - Strongman - Herrar 105 kg

Triathlon
Lahti Tommy Wasa Triathlon
FM-brons - Vintertriathlon - Herrar 35


Premierade 2015

Broschyr

Oskar Smeds Vaasan Diana -57 (Juniorer 15)
Bågskytte
VM-guld – Fristil, inomhus (Pojkar 13-16)
FM-guld – Fristil, utomhus
FM-guld – Fristil, inomhus
FM-guld – Fristil, utomhus (Mixed 15)
FM-guld – Fristil, inomhus (Mixed 15)
FM-silver – Fristil, 20 yrd 60 pilar, inomhus (Pojkar 13–16)
FM-silver – Fristil, flint, inomhus

Juha Keskinen Power Team Vaasan Atleettiklubi (Herrar – Miehet –105 kg)
Strong man
VM-guld

Jouko Nikula Kunto-Pirkat (Herrar 60)
Friidrott
VM-silver – Längd
VM-brons – 4x100m
EM-silver – Längd, hall
FM-guld – Femkamp, hall
FM-guld – 100 m häck
FM-guld – Längd
FM-guld – Tresteg
FM-guld – 60 m häck, hall
FM-guld – Längd, hall
FM-guld – Tresteg, hall
FM-guld – Längd utan ansats, hall
FM-guld – Tresteg utan ansats, hall
FM-silver – Höjd, hall
FM-silver – Kula, hall
FM-brons – 60m, hall
FM-brons– Kastfemkamp

Robin Salo Vasa Sport (Herrar U18)
Ishockey
VM-silver
Representerat Finland i världsmästerskapen U18, Ivan Hlinka Memorial Tournament U18 och i fyra länders turnering U20

Hanna Lehtomäki Vaasan Diana -57 (Flickor 15)
Bågskytte
VM-silver – Fristil, inomhus (Flickor 13–16)
FM-guld – Fristil, 20 yrd 60 pilar, inomhus (Flickor 13–16)
FM-guld – Fristil, inomhus (Mixed 15)
FM-silver – Fristil, flint, inomhus (Flickor 13–16)
FM-silver – Fristil, inomhus
FM-brons – Fristil, utomhus

Sami Ilvesoksa Nurmon Jymy
Brottning
VM-silver – Grekisk-romersk stil (Herrar 35–40 -130 kg)
FM-brons – Fristil

Anni Hietaharju Kuortane Team (Damer 18)
Ishockey
Representerat Finland i världsmästerskapen U18

Peter Sundelin IF Femman
Skidorientering
FM-brons – Stafett
FM-brons – Parstafett
Representerat Finland i världscupen

Erica Hjerpe IF Femman
Friidrott
FM-brons – Stavhopp
Representerat Finland i europamästerskapen U23

Fanny Forss Vasa IFK (Damer 19)
Fotboll
Representerat Finland i europamästerskapskvalet och i landskamp mot Serbien

Timo Honkala
Bodybuilding
Representerat Finland i världsomfattande tävlingar

Börje Grims Vasa skyttegille
Jaktskytte
FM-brons – Lag
Representerat Finland i Nordiska mästerskapen

Mikael Westö Vasa Idrottssällskap
Fridrott
FM-silver - Stav
Representerat Finland i Finnkampen

Tommy Lahti IF Femman (Herrar 35)
Triathlon
FM-silver – Vintertriathlon
FM-brons – Terrängduathlon
Längdskidåkning
FM-guld – 30 km klassisk stil
FM-guld – Sprint, klassisk stil
FM-brons – 5 km fristil
Hastighetsåkning på skridsko
FM-guld – 500 m
FM-guld – 3000 m
Friidrott
FM-guld – 3000m gång
FM-silver – 60 m häck, hall
FM-brons – 110 m häck
FM-brons – Höjd, hall

Matias Järnefelt Vaasan Diana -57 (Juniorer 13)
Bågskytte
FM-guld – Klassisk stil, utomhus
FM-guld – Klassisk stil, inomhus
FM-guld – Klassisk stil, 10 yrd 60 pilar, inomhus

Christer Fred Vasa Skyttegille
Bänkskytte
FM-guld – Luftgevär, poäng, inomhus LV 25 m 3 x 25 ls
FM-silver - Miniatyrgevär, poäng, inomhus HV 25 m 3 x 25 ls
FM-brons - Miniatyrgevär, poäng, utomhus HV 25 m 3 x 25 lks
Sportskytte, traditionsvapen
FM-guld – Traditionsgevär, Fält 50 m, lag (Herrar 50)
FM-silver – Traditionspsitol, precision 25 m 30 ls (Herrar 50)
FM-silver – Traditionspsitol, precision 25 m 30 ls, lag (Herrar 50)
FM-brons - Traditionsgevär, fält 150m (Herrar 50)
FM-brons – Traditionspsitol, figur 30 ls (Herrar 50)

Tapio Ketelä Vaasan Diana -47 (Veteraner)
Bågskytte
FM-guld – Klassisk stil, utomhus
FM-guld – Klassisk stil, 20 yrd 120 pilar, inomhus
FM-guld – Klassisk stil, 20 yrd 60 pilar, inomhus

Linn Sund Vasa Idrottssällskap (Flickor 14)
Friidrott
FM-guld – Kula
FM-guld – Diskus

Jan Linde Nykarleby Cykelklubb (Herrar 60)
Cykling
FM-guld – Landsväg
FM-guld – Tempo

Christian Fremling Wasa Endurance (Herrar 55)
Friidrott
FM-guld – Halvmaraton
FM-silver – 10000 m
FM-silver – 10 km landsväg

Alexandra Enlund IF Femman (Damer 18)
Längdskidåkning
FM-guld - 5 km fristil
FM-brons – 5 km klassisk stil
Orientering
FM-brons – Sprint

Emma Rintamäki IF Femman (Damer 22)
Friidrott
FM-guld – Olympiaviktkastning
FM-brons – Diskus

Tuula Ketelä Vaasan Diana -57 (Veteraner)
Bågskytte
FM-guld – Klassisk stil, 20 yrd 60 pilar, inomhus
FM-brons – Klassisk stil, 20 yrd 120 pilar, inomhus

Mats Järf Vasa Motorklubb
Motorcykel
FM-guld – Isracing A-500

Jesse Salmi Vaasan Vasama (Herrar 17)
Friidrott
FM-guld – Stav

Robin Sundsten IF Femman (Herrar 16)
Längdskidåkning
FM-brons – 8 km fri stil

Alex Svartsjö och Robin Sundsten IF Femman (Herrar 16)
Längdskidåkning
FM-brons – Stafett

Aslak Suojanen Vasaregionens MTB (Juniorer 15)
MTB-Enduro
FM-guld

Lina Lahtinen Vasa Hubertus (Shetlandsponny)
Ridning
FM-guld – Banhoppning

Ylva Smeds Vaasan Diana -57 (Flickor 13)
Bågskytte
FM-guld - Fristil 20 yrd 60 pilar, inomhus

Jan Kaas Gamlakarleby IF (Herrar 35)
Friidrott
FM-guld - Halvmaraton

Kari Salmi Vaasan Vasama (Herrar 40)
Friidrott
FM-guld – Stav

Magnus Häggblom Vasa Idrottssällskap (Herrar 60, 105 kg)
FM-guld – Styrkelyft

Elias Järnefelt Vaasan Diana -57 (Juniorer – Juniorit 11)
Bågskytte
FM-silver – Fristil, inomhus
FM-silver – Fristil, utomhus

Christer Burman Vasa simsällskap (Herrar 45-49)
Simning
FM-silver – 200 m bröstsim, kort bana
FM-silver – 4x50 m medley, kort bana (Blandlag 200-239)

Lisa Boström Vasa Skidklubb (Damer 16)
Alpint
FM-silver – Parallellslalom
FM-brons – SuperG
FM-brons – Störtlopp

Bodil Fred IF Femman (Damer 60)
Skidorientering
FM-silver - Ultralångdistans
FM-brons – Medeldistans
FM-brons - Sprintstafett (Damer 120)

Adrian Lasén Vaasan Diana -57 (Juniorer 13)
Bågskytte - Jousiammunta
FM-silver – Fristil, inomhus
FM-brons – Fristil, utomhus

Ellinor Kronholm IF Femman (Damer 19)
Friidrott
FM-silver – Stav

Santeri Kinnunen BJJ Vaasa (Pojkar 14–15, –58 kg)
Kampsport
FM-silver – Brasiliansk Ju-Jutsu – Brasililainen Ju-Jutsu

Marie Fred IF Femman (Damer 35)
Skidorientering
FM-silver – Ultralångdistans

Jukka Koskiniemi Wasa Triathlon (Herrar  35–39)
Triathlon
FM-silver – Fulldistans

Jan-Anders Backlund Gamlakarleby IF (Herrar 40)
Friidrott
FM-silver - 1500 m, hall

Lise-Lott Rintamäki IF Femman (Damer 50)
Friidrott
FM-silver – Olympiaviktkastning

Saga Pått IF Minken (Damer 65)
Cykelorientering
FM-silver – Långdistans

Jorma Latva-Pirilä Vasa simsällskap (Herrar 55-59)
Simning
FM-brons – 50 m ryggsim
FM-brons – 4x50 m frisim, kort bana (Herrar 240-279)
FM-brons – 4x50 m medley, kort bana (Herrar 240-279)

Jere Keskinen Vaasan Toverit (Pojkar – Pojat 17)
Friidrott
FM-brons – Stav
FM-brons – Stav, inomhus

Tommi Ketelä Vaasan Diana -57 (Juniorer 15)
Bågskytte
FM-brons - Fristil, 20 yrd 60 pilar, inomhus
FM-brons - Fristil, 20 yrd 120 pilar, inomhus

Mikael Salmi VPS-j (C15)
Fotboll
Representerat Finland i landslagsturnering mot Slovakien och Polen

Alex Storback, David Vähäkangas och Mikael Salmi VPS-j (C15)
Fotboll
FM-brons

Hannu Tekoniemi
Bilsport
FM-brons – Drag Racing, Super Pro Et

Hanna Rintamäki IF Femman (Damer)
Friidrott
FM-brons – Olympiaviktkastning

Hanne Manderbacka Vaasan Suunistajat (Damer 20)
Orientering
FM-brons – Stafett

Mathilda Kvist Vasa Idrottssällskap Flickor 16
Friidrott
FM-brons – 400 m häck

Robin Sandelin Vaasan Ju-Jutsu (Pojkar 14–16, –65 kg)
Kampsport
FM-brons – Hokutoryu Ju-Jutsu

Jimi Ahola Vaasan Toverit (Juniorer 50 kg)
Brottning
FM-brons – Grekisk-romersk stil

Harry Riddar Närpes Kraft Cykelförening (Herrar 50)
Cykling
FM-brons – Tempo

Markku Piiroinen Vasa simsällskap (Herrar 55-59)
Simning
FM-brons – 4 x 100 m medley, lång bana (Herrar 160-199)

Sven-Ole Ahlbäck Wasa Vélocity (Herrar 60)
Cykling
FM-brons– Landsväg

Veikko Mäkinen Vaasa Senior Biljard (Herrar 60)
FM-brons – Pool, par

Juha-Matti Järvinen Vaasa Senior Biljard ry. (Seniorer)
Biljard
FM-brons – Pool, par

2014
Broschyr 

Jouko Nikula Kunto-Pirkat (Herrar 55)
Friidrott
VM-silver – Femkamp, hall
VM-brons – 60 m häck, hall
VM-brons – Längd, hall
EM-silver – 100 m häck
EM-silver – Längd
FM-guld – Femkamp
FM-guld – 100 m häck
FM-guld – 60 m häck, hall
FM-guld – Längd, hall
FM-guld – Längd
FM-guld – Tresteg
FM-guld – Kula
FM-guld – Längd utan ansats, hall
FM-guld – Tresteg utan ansats, hall
FM-silver – Tresteg, hall
Fm-silver – Höjd
FM-silver – Kula, hall
FM-silver – Kastfemkamp
FM-silver – 4x100 m
FM-silver – Svensk stafett
FM-brons – Diskus
FM-brons – Olympiaviktkastning

Mats Järf Vaasan Moottorikerho
Motorcykel
VM-brons – Isracing, lag
FM-guld – Isracing

Peter Sundelin IF Femman
Skidorientering
Representerat Finland i världscupen

Tommi Ketelä Diana -57 (Juniorer 15/JMFS(R))
Bågskytte
EM-brons - Fristil, inomhus
FM-guld - Fristil, utomhus, par
FM-silver - 3D, utomhus
FM-silver - 60 pilar 20 yrd, inomhus
Representerat Finland i Europamästerskapen för juniorer

Linda Säätelä Kokkola F10 (Damer U19)
Fotboll
Representerat Finland i Europamästerskapens fortsättningskval (U19)

Christer Burman Vasa simsällskap (Herrar 45-49)
Simning
NM-guld – 4x50 m frisim, kort bana (Blandlag 200-239)
NM-guld – 4x50 m medley, kort bana (Blandlag 200-239
NM-brons – 100 m medley, kort bana
FM-guld – 4x50 m medley, lång bana (Blandlag 200-239
FM-brons – 200 m bröstsim, lång bana
FM-brons – 200 m bröstsim, kort bana

Hanna Rintamäki IF Femman (Damer 22)
Friidrott
FM-guld – Diskus, hall (Damer 22)
Representerat Finland i Nordisk-Baltiska mästerskapen (U23)

Erica Hjerpe IF Femman (Damer 22)
Friidrott
FM-brons – Stavhopp
Representerat Finland i Nordisk-Baltiska mästerskapen (U23), Nordisk hallandskamp och Finnkampen

Anni Hietaharju Kuortane Team (Damer 18)
Ishockey
Representerat Finland i flera landslagsturneringar N18

Robin Salo Vasa Sport
Ishockey
Representerat Finland i landslagsturnering (U17)

Markku Piiroinen Vasa simsällskap (Herrar 50-54)
Simning
NM-brons – 100 m bröstsim, kort bana
FM-silver – 4 x 50 m frisim, kort bana (Herrar 240-279)
FM-brons – 4 x 50 m medley, lång bana (Herrar 240-279)
FM-brons – 4 x 50 m frisim, lång bana (Blandlag 200-239)

Börje Grims Vasa skyttegille
Jaktskytte
Representerat Finland i Nordiska mästerskapen

Timo Honkala
Bodybuilding
Representerat Finland i Nordic Pro, en världsomfattande tävling

Jesse Salmi
Friidrott Vaasan Vasama
FM-guld – Stav (Pojkar 16)
Representerat Finland i finnkampen för juniorer
Brottning Vaasan Voima-Veikot (Herrar 17)
FM-brons – Fribrottning
Representerat Finland i landskampen Finland-Estland

Tommy Lahti IF Femman (Herrar 30)
Längdskidåkning
FM-guld – 5 km klassisk stil
Hastighetsåkning på skridsko
FM-guld – 500 m
FM-guld – 3000 m
Friidrott
FM-guld – Femkamp, hall
FM-guld – Höjd utan ansats, hall
FM-silver – 110 m häck
FM-silver – 400 m häck
FM-silver – Längd
FM-silver – Olympiaviktkastning
FM-silver – 400 m, hall
FM-silver – 60 m häck, hall
FM-silver – Längd utan ansats, hall
FM-silver – Tresteg utan ansats, hall
FM-brons – Halvmaraton
FM-brons – Höjd
FM-brons – Slägga
FM-brons – Viktkastning
FM-brons – Höjd, hall
FM-brons – Viktkastning, hall

Christer Fred Vasa Skyttegille
Skytte
FM-guld – Bänkskytte, Miniatyrgevär HV 50 m
FM-guld – Traditionsgevär 300 m, lag (Herrar 50)
FM-silver – Traditionsgevär, Fält 150 m, lag (Herrar 50)
FM-brons – Bänkskytte, Miniatyrgevär HV 25 m
FM-brons – Traditionsvapen, Pistol 50 m, lag (Herrar 50)
FM-brons – Traditionsvapen, Pistol Figur 50 m, lag (Herrar 50)

Jan-Anders Backlund Gamlakarleby IF (Herrar 35)
Friidrott
FM-guld - 1500 m, hall
FM-guld - 800 m, hall
FM-silver - 1500 m

Jan Kaas Gamlakarleby IF (Herrar 30)
Friidrott
FM-guld - 3000 m, hall
FM-silver - 10000 m
FM-silver - 1500 m, hall

Saga Pått IF Minken (Damer 65)
Skidorientering
FM-brons – Sprint
Cykelorientering
FM-guld - Stafett (Damer 100)
FM-silver – Sprint
FM-brons – Långdistans

Ylva Smeds Diana -57 (Juniorer 11)
Bågskytte
FM-guld - Fristil, inomhus
FM-silver - Fristil, utomhus

Bodil Fred IF Femman (Damer 60)
Skidorientering
FM-guld - Sprint
FM-brons – Medeldistans
FM-brons - Ultralångdistans

Hanna Lehtomäki Diana -57
Bågskytte
FM-guld – Fristil, inomhus, 20 yrd 120 pilar (Flickor 13-16)
FM-brons – Fristil, utomhus (Flickor 15)

Matias Järnefelt Diana -57 (Juniorer 11)
Bågskytte
FM-guld – Klassisk stil, utomhus
FM-brons – Fristil, inomhus

Sven-Ole Ahlbäck Wasa Vélocity (Herrar 60)
Cykling
FM-guld – Landsväg

Oskar Smeds Diana -57 (Juniorer 15)
Bågskytte
FM-guld – Fristil, inomhus

Emma Rintamäki IF Femman (Damer 22)
Friidrott
FM-guld – Olympiaviktkastning

Lise-Lott Rintamäki IF Femman (Damer 50)
Friidrott
FM-guld – Olympiaviktkastning

Hanne Manderbacka Vaasan Suunistajat (Damer 18)
Orientering
FM-silver – Sprint
FM-brons – Stafett

Lisa Boström Vasa Skidklubb (Damer 16)
Alpint
FM-silver – SuperG
FM-brons – Störtlopp

Christian Fremling IF Femman (Herrar 55)
Friidrott
FM-silver – 10000 m

Erica Kolehmainen Vasa Idrottssällskap (Flickor 14)
Friidrott
FM-silver – 300 m

Magnus Häggblom Vasa Idrottssällskap (Herrar 60, 105 kg)
FM-silver – Styrkelyft

Juha-Matti Järvinen Vaasa Senior Biljard ry. (Seniorer)
Biljard
FM-silver – Pool, lag

Linn Ljungars Vasa idrottssällskap (Flickor 15)
Friidrott
FM-silver – Höjd, lag (Flickor 15)

Maria Östman Vasa Idrottssällskap (Damer 14)
Friidrott
FM-silver - Stav, lag

Alex Svartsjö, Robin Sundsten och Niklas Sundström IF Femman (Herrar 16)
Längdskidåkning
FM-silver – Stafett

Jennifer Klemets och Alexandra Enlund IF Femman (Damer 18)
Längdskidåkning
FM-silver – Stafett

Alexandra Enlund IF Femman (Damer 17)
Orientering
FM-brons – Medeldistans
Längdskidåkning
FM-brons – 5 km klassisk stil

Mathilda Kvist Vasa idrottssällskap (Flickor 15)
Friidrott
FM-brons – 800 m
FM-brons – Femkamp

Mikael Westö IF Femman
Friidrott
FM-brons – Stav

Viktor Östman Vasa idrottssällskap (Herrar 22)
Friidrott
FM-brons – Stav

Jere Keskinen Vaasan Toverit (Pojkar 15)
Friidrott
FM-brons – Stav

Harry Riddar Närpes Kraft Cykelförening (Herrar 50)
Cykling
FM-brons – Tempo

Nico Ketola Diana -57 (Juniorer 11)
Bågskytte
FM-brons – Fristil, utomhus

Erik Ståhl 7-13 år -33 kg
Kampsport
FM-brons – Hokutoryo Ju-Jutsu

Joakim Höstman Malax IF
Cykelorientering
FM-brons – Stafett

Jesper Bengs IF Femman (Herrar 19)
Friidrott
FM-brons – 3 x 800 m

Jorma Latva-Pirilä Vasa simsällskap (Herrar 55-59)
Simning
FM-brons – 4x50 m medley, kort bana (Herrar 240-279)


Premierade 2013
Broschyr 

Tommy Klemets IF Fyren
Skidskytte
VM-brons – Stafett (Herrar 55)

Hanna Lehtomäki Diana -57
Bågskytte
EM-silver – Fristil, inomhus, 10 yrd 3*60 pilar (Flickor 12)
FM-guld – Fristil, inomhus, 10 yrd 120 pilar (Flickor 12)
FM-silver – Fristil, inomhus, Flint (Flickor 12)

Christer Fred Vaasan Reserviläiset
Skytte
FM-guld – Bänkskytte
FM-guld – Traditionsgevär 150 m, lag, tre positioner
FM-guld – Traditionsgevär 150 m, lag
FM-silver – Traditionspistol 25 m
FM-silver – Traditionspistol 25 m, lag
FM-brons – Pystykorva, lag
Representerat Finland i Europamästerskapen.

Erica Hjerpe IF Femman
Friidrott
FM-guld – Stavhopp (Damer 22)
FM-guld – Stavhopp, hall (Damer 22)
FM-brons – Stavhopp
Representerat Finland i Europamästerskapen för juniorer och Finnkampen för seniorer

Alexandra Enlund IF Femman
Orientering
FM-guld – Långdistans (Damer 16)
FM-silver – Ultralång distans (Damer 16)
FM-silver – Sprint (Damer 16)
Representerat Finland i Europamästerskapen för juniorer

Börje Grims Vasa skyttegille
Jaktskytte
FM-silver – Nordiskt jaktskytte, lag
Representerat Finland i Nordiska mästerskapen

Nina Westerlund Korsholms Sportryttare
Dressyr
FM-brons – Young rider
FM-brons – Young rider, inomhus
Representerat Finlands landslag

Linnea Hjerpe VIFK
Fotboll
FM-brons (B-juniorer)
Representerat Finland i Europamästerskapskvalet för juniorer (U17)

Linda Säätelä Kokkola futis 10
Fotboll
Representerat Finland i Europamästerskapskvalet för juniorer (U19)

Hugo Villför Vasa IFK
Fotboll
Representerat Finlands juniorlandslag (U17)

Robin Salo Vasa Sport
Ishockey
Representerat Finlands juniorlandslag (U16)

Jouko Nikula Kunto-Pirkat
Friidrott
NM-silver – Tresteg (Herrar 55)
NM-brons – Längd (Herrar 55)
FM-guld – Tresteg, hall (Herrar 55)
FM-silver – Längd (Herrar 55)
FM-silver – Tresteg (Herrar 55)
FM-silver – Längd, hall (Herrar 55)
FM-brons – Längd utan ansats, hall (Herrar 55)

Christer Burman Vasa simsällskap
Simning
NM-silver – 50 m bröstsim, lång bana (Herrar 45-49)
NM-brons – 100 m bröstsim, lång bana (Herrar 45-49)
FM-silver – 200 m bröstsim, kort bana (Herrar 45-49)
FM-silver – 4 x 100 m medley, lång bana (Herrar 200-239)
FM-silver – 4 x 100 m frisim, kort bana (Herrar 200-239
FM-brons – 100 m bröstsim, kort bana (Herrar 45-49)
FM-brons – 100 m medley, kort bana (Herrar 45-49)
FM-brons – 100 m bröstsim, lång bana (Herrar 45-49)
FM-brons – 200 m bröstsim, lång bana (Herrar 45-49)
FM-brons – 4 x 50 m medley, kort bana (Herrar 200-239)

Hugo Ahlskog Diana -57
Bågskytte
NM-silver – Fristil, lag (Juniorer 17)
FM-silver – Fristil, mixed team (Juniorer 17)

Tommy Lahti IF Femman
Rullskidåkning
FM-guld – Sprint (Herrar 30)
FM-guld – Normaldistans (Herrar 30)
Inlines
FM-guld – Sprint (Herrar 30)
FM-guld – Normaldistans (Herrar 30)
Hastighetsåkning på skridsko
FM-silver – 500 m (Herrar 30)
FM-silver – 3000 m (Herrar 30)
Längdskidåkning
FM-silver– 30 km klassisk stil (Herrar 30)
Friidrott
FM-silver – 400 m (Herrar 30)
FM-silver – Halvmaraton (Herrar 30)
FM-silver – Höjd (Herrar 30)
FM-silver – Olympiaviktkastning (Herrar 30)
FM-silver – 60 m häck, hall (Herrar 30)
FM-silver – Tresteg, hall (Herrar 30)
FM-silver – Viktkastning, hall (Herrar 30)
FM-silver – Femkamp, hall (Herrar 30)
FM-brons – 800 m (Herrar 30)
FM-brons – 1500 m (Herrar 30)
FM-brons – 5000 m (Herrar 30)
FM-brons – 10000 m (Herrar 30)
FM-brons – Tresteg (Herrar 30)
FM-brons – Höjd, hall (Herrar 30)
FM-brons – Höjd utan ansats, inomhus (Herrar 30)

Hanna Rintamäki IF Femman
Friidrott
FM-guld– Diskus (Damer 22)
FM-guld – Diskus, hall (Damer 22)

Linn Ljungars Vasa idrottssällskap
Friidrott
FM-guld – Längd (Flickor 14)
FM-silver – Tresteg, lag (Flickor 15)
FM-silver – 4x800 m (Flickor 15)

Elisa Hjerpe Diana -57
Bågskytte
FM-guld – Fältskytte (JFFS/R)
FM-silver– Fristil, mixed team, inomhus (Juniorer 17)
FM-brons - Fristil, inomhus (Juniorer 17)

Oskar Smeds Diana -57
Bågskytte
FM-guld – Fristil, inomhus (Juniorer 13)
FM-silver – Fristil, utomhus (Juniorer 13)
FM-brons – Fristil, inomhus, mixed team (Juniorer 15)

Saga Pått IF Minken
Skidorientering
FM-guld – Sprint (Damer 65)
Cykelorientering
FM-silver – Långdistans (Damer 65)
FM-brons – Sprint (Damer 65)

Rebecca Paxal Vasa idrottssällskap
Friidrott
FM-guld – 3000 m bangång, lagtävling (Damer)
FM-silver – 3 x 800m (Damer 17)

Jesse Salmi
Friidrott Vaasan Vasama
FM-guld – Stavhopp (Pojkar 15)
Brottning Vaasan Voima-Veikot
FM-brons – Fribrottning (Juniorer 55 kg)

Peter Sundelin IF Femman
Skidorientering
FM-guld – Stafett

Hannu Tekoniemi
Bilsport
FM-guld – Drag Race, Super Pro Et

Mats Järf Vaasan Moottorikerho
Motorcykel
FM-guld – Isracing

Emma Rintamäki IF Femman
Friidrott
FM-guld – Olympiaviktkastning (Damer 22)

Viktor Östman Vasa idrottssällskap
Friidrott
FM-guld – Stavhopp (Herrar 19)

Robin Sundsten IF Femman
Längdskidåkning
FM-guld – 5 km fristil (Pojkar 16)

Lise-Lott Rintamäki IF Femman
Friidrott
FM-guld – Olympiaviktkastning (Damer 50)

Mathilda Kvist Vasa idrottssällskap
Friidrott
FM-silver –  4x800 m (Flickor 15)
FM-silver – Tresteg, lag (Flickor 14)

Markku Piiroinen Vasa simsällskap
Simning
FM-silver – 4 x 100 m frisim, lång bana (Herrar 50-54)

Jan Linde Nykarleby cykelklubb
Cykling
FM-silver – Tempo (Herrar 55)

Jorma Latva-Pirilä Vasa simsällskap
Simning
FM-brons – 50 m bröstsim, kort bana (Herrar 50-54)
FM-brons – 4x50 m medley, kort bana (Herrar 200-239)

Alexandra Almén VIFK
Fotboll
FM-brons (B-juniorer)

Fanny Forss VIFK
Fotboll
FM-brons (B-juniorer)

Hanne Manderbacka Vaasan Suunistajat
Orientering
FM-brons – Nattorientering (Damer 17)

Jesper Bengs IF Femman
Friidrott
FM-brons – 800 m (Herrar 17)

Lisa Boström Vasa Skidklubb
Alpint
FM-brons – Parallellslalom (Damer 14)

Harry Riddar Närpes Kraft Cykelförening
Cykling
FM-brons – Tempo (Herrar 50)

Bodil Fred IF Femman
Skidorientering
FM-brons – Medeldistans (Damer 60)

Sven-Ole Ahlbäck Wasa Vélocity
Cykling
FM-brons – Landsvägscykling (Herrar 60)


 2012
Broschyr

Esko Hakkola
Vaasa senior biljard
Biljar
FM-brons (Herrar 50)

Rolf-Erik Sundelin GIF
Cykelorientering
FM-brons (Herrar 60)

Nina Westerlund Korsholms Sportryttare
Dressyr
FM-brons, lagtävling

Mikael Renlund Wasa Fightsport
Kickboxning
FM-brons

Hanne Manderbacka Vaasan Suunistajat
Orientering
FM-brons - Sprint (Damer 16)

Sven-Olof Storm IF Femman
Orientering
FM-brons - Medeldistans (Herrar 75)

Lisa Boström Vasa Skidklubb
Alpint
FM-silver - Storslalom (Flickor 13-15)

Juha-Matti Järvinen Vaasa senior biljard
Biljard
FM-silver, lag (Seniorer)

Saga Pått IF Minken
Cykelorientering
FM silver - Sprint (Damer 60)

Rebecca Paxal Vasa idrottssällskap
Friidrott
FM-silver – 3000 m bangång, lagtävling (Flickor 15)

Hanna Rintamäki IF Femman
Friidrott
FM-silver – Diskus, utomhus (Damer 22)
FM-brons – Diskus, inomhus (Damer 22)
FM-brons – Kula, inomhus (Damer 22)

Bodil Fred IF Femman
Orientering
FM-silver – Nattorientering (Damer 60)
Skidorientering
FM-brons – Ultralång (Damer 60)

Christer Burman Vasa simsällskap
Simning
FM-silver – 4 x 100 m medley, kort bana (Herrar 200-239)
FM-silver – 4 x 100 m frisim, lång bana (Herrar 120-159)
FM-brons – 100 m bröstsim, kort bana (Herrar 40-44)
FM-brons – 100 m bröstsim, lång bana (Herrar 40-44)

Jimi Kallio Vasa simsällskap
Simning
FM-silver – 800 m frisim, kort bana 
FM-brons – 1500 m frisim, kort bana 

Markku Piiroinen Vasa simsällskap
Simning
FM-silver – 4 x 100 m frisim, lång bana (Herrar 120-159)

Victoria Höstman IF Femman
Julia Björkstrand
Skidorientering
FM-silver – Parsprint (Damer 20)

Amanda Backman IF Femman
Jennifer Klemets
Alexandra Enlund
Skidåkning
FM-silver – Stafett (Flickor 16)

Alexandra Enlund IF Femman
Orientering
FM-guld – Sprint (Flickor 15)
FM-silver– Långdistans (Flickor 15)

Hugo Ahlskog Diana -57
Bågskytte
FM-guld – Fristil, inomhus, lagtävling (Juniorer 11-15)
FM-silver – Fristil, utomhus (Pojkar 15)

Elisa Hjerpe Diana -57
Bågskytte
FM-guld – Fristil, inomhus, lagtävling (Juniorer 11-15)
FM-guld – Fältskytte (Flickor 15)
FM-brons Fristil, inomhus (Flickor 15)

Oskar Smeds Diana -57
Bågskytte
FM-guld – Fristil, inomhus (Pojkar 13)
FM-guld – Fristil, utomhus (Pojkar 13)
FM-guld – Fristil, inomhus, lagtävling (Juniorer 11-15)

Harry Riddar Närpes Kraft Cykelförening
Cykling
FM-guld – Wattbike (Herrar 50)
FM-silver – Tempo (Herrar 50)

Viktor Villför Vasa IFK
Fotboll
FM-guld - Teknik (Pojkar 13)

Jesse Salmi Vaasan Vasama
Friidrott
FM-guld – Stavhopp (Pojkar 14)
FM-guld – Tresteg (Pojkar 14)
FM-guld – Mångkamp (Pojkar 14)

Ida Viitanen Vasa Hubertus
Fälttävlan
FM-guld - Ponny 

Robin Sandelin Vaasan Ju-Jutsu seura
Hokutoryu Ju-Jutsu
FM-guld (Juniorer 7-13)

Magnus Häggblom Vasa idrottssällskap
Styrkelyft
FM-guld (Herrar 60)

Hugo Villför Vasa IFK
Fotboll
Representerat Finlands juniorlandslag (Pojkar 16)

Robin Salo Vasa Sport
Ishockey
Representerat Finlands juniorlandslag (Pojkar -98)

Börje Grims Vasa skyttegille
Jaktskytte
Representerat Finland i Nordiska mästerskapen
FM-brons – Nordiskt jaktskytte, lagtävling

Viktor Östman Vasa idrottssällskap
Friidrott
Representerat Finland i Nordiska mästerskapen för juniorer
NM-silver – Stavhopp (Herrar 19)
FM-guld – Stavhopp, utomhus (Herrar 19)
FM-guld – Stavhopp, inomhus (Herrar 19)

Erica Hjerpe IF Femman
Friidrott
Representerat Finland i Nordiska mästerskapen för juniorer och Finnkampen för seniorer 
NM-guld – Stavhopp (Damer 19)
FM-guld – Stavhopp, utomhus (Damer 19)
FM-guld – Stavhopp, inomhus (Damer 19)

Linda Säätelä KF 10
Fotboll
Representerat Finland i Europamästerskapskvalet för juniorer (U17)

Mats Järf Vaasan Moottorikerho
Motorcykel
Representerat Finland i Världsmästerskapen i isracing

Tommy Lahti IF Femman, Seinäjoen Seudun Urheilijat
Triathlon
Representerat Finland i Världsmästerskapen
FM-brons – Vintertriathlon (Herrar 30)
Rullskidåkning
FM-guld – Sprint (Herrar 30)
FM-guld – Normaldistans (Herrar 30)
Hastighetsåkning på skridsko
FM-guld – 500 m (Herrar 30)
FM-guld – 3000 m (Herrar 30)
Friidrott
FM-guld – Olympiaviktkastning (Herrar 30)
FM-guld – Tresteg, inomhus (Herrar 30)
FM-guld – Femkamp, inomhus (Herrar 30)
FM-guld – 60 m häck, inomhus (Herrar 30)
FM-guld – 1500 m, inomhus (Herrar 30)
FM-silver – 400 m, inomhus (Herrar 30)
FM-silver – 800 m, inomhus (Herrar 30)
FM-silver – Tresteg (Herrar 30)
FM-silver – 800 m (Herrar 30)
FM-brons – Diskus (Herrar 30)
FM-brons – Viktkastning, inomhus (Herrar 30)
Längdskidåkning
FM-brons – 5 km klassisk stil (Herrar 30)

Timo Honkala 
Bodybuilding
Representerat Finland i Mastersolympia

Tommy Klemets IF Fyren
Skidskytte
VM-brons – Normaldistans (Herrar 55-59)

Jouko Nikula Kunto-Pirkat
Friidrott
VM-brons – Längd (Herrar 55)
FM-guld – Längd, utomhus (Herrar 55)
FM-silver – 3-steg, utomhus (Herrar 55)
FM-silver – 60 m häck, inomhus (Herrar 55)
FM-silver – Längd, inomhus (Herrar 55)
FM-silver – 3-steg utan ansats, inomhus (Herrar 55)
FM-brons – Längd utan ansats, inomhus (Herrar 55)

Sami Ilvesoksa Nurmon Jymy
Brottning
VM-silver – Grekisk-Romersk, 130 kg (Veteraner)
FM-brons – Grekisk-Romersk, 120 kg (Herrar)

Joakim Höstman Malax IF
Cykelorientering
Representerat Finland i Världsmästerskapen för juniorer under 20 år
VM-silver - Stafett (Herrar 20)
FM-guld – Sprint (Herrar 20)
FM-brons – Långdistans (Herrar 20)

Roger Karp Vasa skyttegille
Skytte
VM-guld – Practical hagelgevär
VM-guld – Practical hagelgevär, lagtävling
FM-guld – Practical hagelgevär
FM-guld – Practical hagelgevär, lagtävling

Andreas Romar Vasa skidklubb
Alpint
Representerat Finland i Världscupen
FM-silver – Slalom
FM-silver – Storslalom


2011
Broschyr

Saga Pått
IF Minken
Skidorientering
FM-brons - Medeldistans (Damer 60)

Markku Piiroinen Vasa simsällskap
Simning
FM-brons - 200 m bröstsim, kort bana (Herrar 50-54)

Elisa Hjerpe Diana -57
Bågskytte
FM-brons - Fristil, inomhus (Flickor 15)
FM-brons – Fristil, utomhus (Flickor 15)

Daniel Backman Skatila, jakt- och skytteförening
Jaktskytte
FM-silver – Älgskytte, lagtävling

Peter Hjerpe Skatila jakt- och skytteförening
Jaktskytte
FM-silver – Älgskytte, lagtävling

Kenneth Vik Skatila jakt- och skytteförening
Jaktskytte
FM-silver – Älgskytte, lagtävling

Erica Hjerpe IF Femman
Friidrott
FM-silver – Stav, inomhus (Damer 19)

Markus Norrgård IF Kraft
Friidrott
FM-silver – 4 x 100 m, stafett

Fanny Forss IF Femman
Friidrott
FM-silver – 100 m
FM-brons – Diskus, lagtävling (Flickor 15)

Jenny Wiklund IF Femman
Friidrott
FM-brons – Diskus, lagtävling (Flickor 15)

Otto Sund IF Femman
Skidorientering
FM-silver – Stafett (Herrar 20)
Friidrott
FM-brons – Terränglöpning, lagtävling (Herrar 22)

Rebecca Paxal Vasa idrottssällskap
Friidrott
FM-guld – 3000 m bangång, lagtävling (Flickor 14)

Hugo Villför Vasa IFK
Fotboll
FM-guld – Teknik (Pojkar 14)

Juha-Matti Järvinen Vaasa senior biljard
Biljard
FM-guld, lag (Seniorer)

Esko Hakkola Vaasa senior biljard
Biljard
FM-guld, lag (Seniorer)

Eric Koivisto Tampereen Voimailuseura
Boxning
FM-guld (D-juniorer)

Benjamin Backman IF Femman
Friidrott
FM-guld – Längd (Pojkar 15)

Mikko Rahko Vaasan moottorikerho
Motorcykel
FM-guld – Sandbana

Roger Karp Vasa skyttegille
Skytte
FM-guld – Production
FM-guld – Production, lagtävling

Oskar Smeds Diana -57
Bågskytte
FM-guld – Fristil, inomhus (Pojkar 11)
FM-guld – Fristil, utomhus (Pojkar 11)

Mikael Renlund Wasa Fightsport
Kickboxning
FM-guld – K-1
FM-guld – Low kick

Victoria Höstman Malax IF
Cykelorientering
FM-guld – Stafett (Damer 20)
FM-brons – Medeldistans (Damer 18)
Friidrott
FM-guld – Terränglöpning, lagtävling (Damer 19)

Anna Korpisaari Malax IF
Cykelorientering
FM-guld - Stafett (Damer 20)

Christer Burman Vasa simsällskap
Simning
FM-guld – 4 x 100 m frisim, kort bana (Herrar 200-239)
FM-guld – 4 x 50 m frisim, kort bana (Herrar 200-239)
FM-guld – 4 x 50 m medley, kort bana (Herrar 200-239)
FM-guld – 4 x 50 m frisim, lång bana (Herrar 200-239)
FM-silver - 100 m bröstsim, kort bana (Herrar 40-44)
FM-silver – 100 m bröstsim, lång bana (Herrar 40-44)
FM-silver – 4 x 50 m medley, lång bana (Herrar 200-239)
FM-brons – 50 m bröstsim, lång bana (Herrar 40-44)
FM-brons – 200 m bröstsim, kort bana (Herrar 40-44)
FM-brons – 50 m bröstsim, kort bana (Herrar 40-44)
FM-brons – 4 x 100 m medley, lång bana (160-199 mix)
FM-brons – 4 x 50 m medley, lång bana (160-199 mix)

Robin Salo Vasa Sport
Ishockey
Representerat Finlands juniorlandslag (Pojkar 98)

Mikael Westö IF Femman
Friidrott
Representerat Finland i Finnkampen
FM-brons - Stav

Jonathan Iilahti Esbo Blues
Ishockey
Representerat Finlands juniorlandslag (U20)
FM-silver (U20)

Anette Häggdahl IF Femman
Friidrott
NM-silver – 400 m (Damer 50)
NM-silver – 800 m (Damer 50)
NM-silver – 1500 m (Damer 50)
FM-guld – 800 m, inomhus (Damer 50)
FM-guld – 1500 m, inomhus (Damer 50)
FM-guld – 3000 m, inomhus (Damer 50)
FM-silver – 400 m, inomhus (Damer 50)

Sven-Ole Ahlbäck Wasa Velocity
Cykling
Representerat Finland i Nordiska mästerskapen (Herrar 55)
FM-silver – Landsväg (Herrar 55)

Börje Grims Vasa skyttegille
Jaktskytte
Representerat Finland i Nordiska mästerskapen
NM-silver – Nordiskt jaktskytte, lagtävling
FM-silver – Nordiskt jaktskytte, lagtävling
FM-silver – Älgskytte, lagtävling

Jimi Kallio Vasa simsällskap
Simning
Representerat Finland i Nordiska mästerskapen för juniorer (Herrar 18-20)
NM-silver – 4 x 200 m frisim, kort bana (Herrar 18-20)
NM-brons – 1500 m frisim, kort bana (Herrar 18-20)
FM-silver – 1500 m frisim, lång bana (Herrar 18)
FM-brons – 1500 m frisim, kort bana (Herrar 18)

Linda Säätelä FC United
Fotboll
Representerat Finland i Nordiska mästerskapen för juniorer (U16) och Europamästerskapskvalet för juniorer (U17)

Hanna Rintamäki IF Femman
Friidrott
Representerat Finland i Europamästerskapen för juniorer och Nordiska mästerskapen för juniorer (Damer 19)
FM-guld – Diskus, utomhus (Damer 19)
FM-silver – Diskus, inomhus (Damer 19)

Magnus Häggblom Vasa idrottssällskap
Styrkelyft
EM-brons (Herrar 60)
FM-guld (Herrar 60)

Viktor Östman Vasa idrottssällskap
Friidrott
Representerat Finland i Världsmästerskapen för juniorer och Finnkampen för juniorer (Herrar 17)
FM-guld - Stav (Herrar 17)

Mats Järf Vaasan Moottorikerho
Motorcykel
Representerat Finland i Världsmästerskapen och Nordiska mästerskapen
NM-silver – Isracing
FM-guld – Isracing

Joakim Höstman Malax IF
Cykelorientering
Representerat Finland i Världsmästerskapen för juniorer under 20 år
VM-brons - Stafett (Herrar 20)
FM-guld – Medeldistans (Herrar 20)
FM-silver – Långdistans (Herrar 20)
FM-brons – Sprint (Herrar 20)

Tommy Lahti IF Femman, Seinäjoen Seudun Urheilijat
Triathlon
VM-silver – Vintertriathlon (Herrar 30)
FM-silver – Vintertriathlon (Herrar 30)
Längdskidåkning
FM-silver – 30 km klassisk stil (Herrar 30)
Rullskidåkning
FM-guld – Sprint (Herrar 30)
FM-guld – Normaldistans (Herrar 30)
Inlines
FM-guld – Sprint (Herrar 30)
FM-guld – Normaldistans (Herrar 30)
Friidrott
FM-guld – 400m häck (Herrar 30)
FM-guld – Tresteg (Herrar 30)
FM-guld – Kastfemkamp (Herrar 30)
FM-silver – Höjd utan ansats, inomhus (Herrar 30)
FM-silver – 60 m häck, inomhus (Herrar 30)
FM-silver – 800 m, inomhus (Herrar 30)
FM-silver – 1500 m, inomhus (Herrar 30)
FM-silver – Höjd, inomhus (Herrar 30)
FM-silver – 3000m hinder (Herrar 30)
FM-brons – 800 m (Herrar 30)
FM-brons – Slägga (Herrar 30)
FM-brons – Viktkastning, inomhus (Herrar 30)
FM-brons – Viktkastning (Herrar 30)
FM-brons – Olympiaviktkastning (Herrar 30)

Peter Sundelin IF Femman
Skidorientering
Representerat Finland i Världsmästerskapen för juniorer under 20 år
VM-silver – Stafett (Herrar 20)
FM-guld – Sprint (Herrar 20)
FM-silver – Stafett (Herrar 20)
FM-brons – Medeldistans (Herrar 20)

Jouko Nikula Kunto-Pirkat
Friidrott
VM-guld – Längd – Pituus (Herrar 55)
EM-brons – 60 m häck, inomhus (Herrar 55)
EM-brons – Längd, inomhus (Herrar 55)
FM-guld – Längd, inomhus (Herrar 55)
FM-guld – Längd utan ansats, inomhus (Herrar 55)
FM-silver – 3-steg utan ansats, inomhus (Herrar 55)

Andreas Romar Vasa skidklubb
Alpint
Representerat Finland i Världsmästerskapen och Världscupen
FM-guld – Slalom
FM-guld – Storslalom
FM-guld – Störtlopp
FM-silver – Superkombination

2010
Broschyr

Otto Sund
IF Femman
Skidorientering
FM brons - Stafett (Herrar 20)

Jimi Kallio Vasa simsällskap
Simning
FM brons - 1500m frisim (Herrar 18)

Katarina Myllymäki och Jessica Heinonen IF Femman
Friidrott
FM brons - Slägga, lagtävling (Flickor 15)

Eric Koivisto Tampereen Voimailuseura
Boxning
FM brons (D-juniorer)

Markku Piiroinen Vasa simsällskap
Simning
FM brons
100m bröstsim (Herrar 50-54)

Margit Kilpiö-Nikula Kunto-Pirkat
Friidrott
FM brons - 10000m (Damer 55)
FM brons - 5000m (Damer 55)
FM brons - Maraton (Damer 55)

Benjamin Backman IF Femman
Friidrott
FM brons - 100m (Pojkar 14)
FM brons - Längd (Pojkar 14)
FM brons - Längd, lagtävling (Pojkar 14)

Fanny Forss coh Jenny Wiklund IF Femman
Friidrott
FM silver - Diskus, lagtävling (Flickor 14)

Saana Lehtinen Vaasan Voima-Veikot
Brottning
FM silver - Fribrottning (Damer 63 kg)

Michelle Renlund och Fanny Lindahl IF Femman
Friidrott
FM silver - Stav, lagtävling (Flickor 15)

Daniel Backman Skatila jakt- och skytteförening
Jaktskytte
FM silver - Älg (Herrar 20)

Bodil Fred IF Femman
Orientering
FM silver - Ultralångdistans (Damer 55)

Markus Norrgård IF Kraft
Friidrott
FM silver - 4 x 100m

Victoria Höstman Malax IF
Cykelorientering
FM silver - Medeldistans (Damer 18)
FM brons - Sprint (Damer 18)

Saga Pått IF Minken
Skidorientering
FM silver - Sprint
Orientering - Suunnistus (Damer 60)
FM brons - Nattorientering (Damer 60)
FM brons - Budkavle

Hannu Tekoniemi Finnish Hot Rod Association
Bilsport
FM guld - Drag Race, Super Pro Et

Hugo Villför Vasa IFK
Fotboll
FM guld - Teknik (D-juniorer 13)
FM guld - Teknik, distriktslag (D-juniorer 13)

Victor Villför Vasa IFK
Fotboll
FM guld - Teknik, distriktslag (E-juniorer 11)

Viktor Östman Vasa idrottssällskap
Friidrott
FM guld - Stav (Pojkar 16)

Oskar Smeds Diana -57
Bågskytte
FM guld - Fristil, utomhus (Pojkar 11)
FM silver - Fristil, inomhus (Pojkar 11)

Christer Burman Vasa simsällskap
Simning
FM guld - 100m bröstsim (Herrar 40-44)
FM guld - 4 x 100m frisim (Herrar 200-239)
FM guld - 4 x 100m medley (Herrar 200-239)
FM silver - 50m bröstsim (Herrar 40-44)
FM brons - 100m bröstsim (Herrar 40-44)

Börje Grims Vasa skyttegille
Jaktskytte
Representerat Finland i NM
NM guld - Lagtävling
FM silver - Hagel (Herrar 55)

Hanna Rintamäki IF Femman
Friidrott
Representerat Finland i JNM
NM guld - Diskus (Damer 19)
FM guld - Diskus (Damer 19)
FM silver - Diskus, inomhus (Damer 19)

Anette Häggdahl IF Femman
Friidrott
NM guld - 3000m inomhus (Damer 50)
NM guld - 800m inomhus (Damer 50)
FM guld - 10 km landsvägslöpning (Damer 50)

Jenny Salmi Vaasan Voima-Veikot
Brottning
Representerat Finland i JEM och JNM
2 FM guld - Fribrottning (Flickor 17 56 kg)

Roger Karp Vasa skyttegille
Skytte
EM guld - Practical
FM guld - Practical, hagel
FM guld - Practical, lagtävling
FM silver - Open pistol, lagtävling

Joakim Höstman Malax IF
Cykelorientering
Representerat Finland i JVM
JVM Brons - Stafett (Herrar 20)
FM guld - Medeldistans (Herrar 18)
FM silver - Långdistans (Herrar 18)
FM brons - Sprint (Herrar 18)

Peter Sundelin IF Femman
Skidorientering
Representerat Finland i JVM
JVM brons - Stafett – Viesti (Herrar 20)
FM silver - Medeldistans (Herrar 20)
FM silver - Långdistans (Herrar 20)
FM silver - Ultralångdistans (Herrar 20)
FM brons - Stafett (Herrar 20)

Timo Honkala Team Pakkotoisto
Bodybuilding
Representerat Finland i VM och NM
NM brons (Herrar 100+ kg)
FM guld (Herrar 100+ kg)

Tii-Maria Romar Vasa skidklubb
Alpint
Representant Finland i världscupen

Jonathan Iilahti Esbo Blues
Ishockey
JVM U18 brons

Jouko Nikula Kunto-Pirkat
Friidrott
VM guld - Längd, inomhus (Herrar 55)
VM guld - Tresteg, inomhus (Herrar 55)
VM brons - 60m häck, inomhus (Herrar 55)
EM silver - Längd (Herrar 55)
EM brons - 100m häck (Herrar 55)
NM guld - Längd (Herrar 55)
NM guld - Tresteg, inomhus (Herrar 55)
NM guld - 60m häck, inomhus (Herrar 55)
FM guld - Längd (Herrar 55)
FM guld - Tresteg (Herrar 55)
FM guld - Längd, inomhus (Herrar 55)
FM guld - 60m häck, inomhus (Herrar 55)
FM guld - Längd utan fart, inomhus (Herrar 55)
FM guld - Tresteg utan fart, inomhus (Herrar 55)

Andreas Romar Vasa skidklubb
Alpint
Representerat Finland i OS och världscupen
FM guld - Störtlopp
FM silver - Storslalom
FM brons - Slalom