Idrottspremieringar

Korsholms kommun premierar framgångsrika idrottare 16.1.2020  kl. 18 vid Berny´s restaurang,  Replotvägen 2, 65800 Replot.

Meddela dina prestationer senast 22.11.2019 här.

Kriterier för idrottspremieringar:
- Medalj i FM, NM, EM, VM eller representerat Finlands landslag.
- Den premierade skall ha varit bosatt i Korsholms kommun då medaljen tagits.

OBS! Inlämnade svar 30-31.10.2019 har inte registrerats p.g.a. serverfel.
Vi ber Er skicka in igen.

Kontakt:
Jessica Strandholm
jessica.strandholm@korsholm.fi
Tfn 050 517 6662


Premierade 2018

58 premierade
35 FM-guld, 38 FM-silver, 26 FM-brons
2 NM-guld, 8 NM-silver, 3 NM-brons
3 EM-guld, 1 EM-silver, 0 EM-brons
0 VM-guld, 0 VM-silver, 0 VM-brons
11 Landslagsuppdrag

Idrottspremierade 2019

Agility
Lindström Emilia PAWS
EM-silver – Maksi – 15 – 18 år
FM-silver – Maksi – 15 – 18 år
FM-silver– Pikkumaksi – 15 – 18 år
Representerat Finlands landslag i Europamästerskapen för juniorer

Lindström Ida PAWS
EM-guld – Mini – 8 – 14 år
FM-guld – Pikkumini – 8 – 14 år
FM-guld – Maksi – 8 – 14 år
FM-silver – Mini – 8 – 14 år
Representerat Finlands landslag i Europamästerskapen för juniorer

Amerikansk fotboll
Byman Jere Wasa Royals
NM-silver – U19
FM-brons
Representerat Finlands landslag i Nordiska mästerskapen – U19

Kallio Felix Wasa Royals
NM-silver – U19
Representerat Finlands landslag i Nordiska mästerskapen – U19

Manderbacka Jani Wasa Royals
FM-brons

Paavola Tuomas Wasa Royals
FM-brons

Biljard
Järvinen Juha-Matti Vaasa Senior Biljard
FM-brons – Pool – Herrar/Damer 43, lag

Bordtennis
Herrgård Bo-Eric Kotirannan Kunto
FM-guld – Singel D-FM
FM-guld – Dubbel D-FM

Brottning
Ahola Jimi Vaasan Toverit
NM-silver – Grekisk-romersk stil – Kadetter 71 kg
FM-brons – Grekisk-romersk stil – Kadetter 71 kg
Representerat Finland i Världsmästerskapen – Kadetter

Bågskytte
Ketelä Tapio Vaasan Diana -57
FM-guld – Klassisk stil, utomhus – Allmän
FM-silver – Klassisk stil, utomhus – Herrar 60
FM-silver – Klassisk stil, inomhus – Herrar 60
FM-silver – Klassisk stil, 20 yrd 120 pilar, inomhus – AMBB(R)

Ketelä Tommi Vaasan Diana -57
EM-guld – Klassisk stil, inomhus – YAMBB(R)
NM-silver – Klassisk stil, utomhus – Herrar 17 – 20, lag
NM-brons – Klassisk stil, utomhus –¬¬ Herrar 17 – 20
FM-guld – Klassisk stil, 20 yrd 120 pilar, inomhus – YAMBB(R)
FM-guld – Klassisk stil, utomhus – Herrar 20
FM-guld – Klassisk stil, inomhus – Herrar 20

Ketelä Tuula Vaasan Diana -57
FM-guld – Compound, 20 yrd 120 pilar, inomhus – AFFU
FM-silver – Compound, utomhus – Damer 50

Ketola Sofia Vaasan Diana -57
EM-guld – Klassisk stil, inomhus - YAFBBR
FM-guld – Klassisk stil, inomhus – Damer
FM-guld – Klassisk stil, 20 yrd 120 pilar, inomhus – JFBBR

Lehtomäki Hanna Vaasan Diana -57
FM-guld – Fri stil, utomhus – Damer 20
FM-guld – Fri stil, 20 yrd 60 pilar, inomhus – YAFFS(R)

Smeds Oskar Vaasan Diana -57
NM-silver – Fri stil, utomhus – Mixed 20, lag
FM-silver – Fri stil, inomhus – Herrar 20
FM-silver – Fri stil, 20 yrd 60 pilar, inomhus – YAMFS(R)
FM-brons – Fri stil, utomhus – Herrar 20

Smeds Ylva Vaasan Diana -57
NM-silver – Fri stil, utomhus – Mixed 15, lag
FM-guld – Fri stil, 20 yrd 60 pilar, inomhus – JFFS(R)
FM-silver – Fri stil, utomhus – Flickor 15
FM-silver – Fri stil, inomhus – Flickor 15

Cheerleading
Jakobsson Emilia West Coast Vikings Cheerleaders
FM-silver – 12 – 16 år

Klemets Alva West Coast Vikings Cheerleaders
FM-silver – 12 – 16 år

Klemets Elin West Coast Vikings Cheerleaders
FM-silver – 12 – 16 år

Laine Wilma West Coast Vikings Cheerleaders
FM-silver – 12 – 16 år

Salo Rosanna West Coast Vikings Cheerleaders
FM-silver – 12 – 16 år

Cykling
Linde Jan Nykarleby cykelklubb
FM-guld – Tempo – Herrar 60

Riddar Harry Närpes Kraft Cykelförening
FM-brons – Tempo – Herrar 55

Fotboll
Hiekkanen Benjamin Vasa IFK
Representerat Finlands landslag i landskamper – U17

Söderström Fanny Vasa IFK
Representerat Finlands landslag i Världsmästerskapen – U17

Friidrott
Glasberg Madeleine Vasa Idrottssällskap
FM-silver – 300 m, hall – Damer 17
FM-brons – 200 m – Damer 17
FM-brons – 4 x 400 m – Damer 19

Kaas Jan Gamlakarleby IF
FM-guld – 1500 m, hall – Herrar 35
FM-silver – 3000 m, hall – Herrar 35
FM-brons – Terräng – Herrar 35

Kvist Mathilda Vasa Idrottssällskap
FM-brons – 4 x 400 m – Damer 19

Källberg Elin Vasa Idrottssällskap
FM-guld – Spjut – Damer 16
Representerat Finlands landslag i Finnkampen – Spjut – Damer 17

Lahti Tommy IF Femman
NM-guld — 5000 m – Herrar 35
NM-guld – Spjut – Herrar 35
NM-silver – 800 m – Herrar 35
NM-silver – Kastfemkamp – Herrar 35
NM-brons – Viktkastning – Herrar 35
FM-brons – Tresteg, hall – Herrar 35
FM-brons – Olympiaviktkastning – Herrar 35

Nikula Jouko Kunto-Pirkat
FM-silver – Tresteg, hall – Herrar 60
FM-silver – Kula – Herrar 60
FM-silver – Längd utan ansats, hall – Herrar 60
FM-silver – Tresteg utan ansats, hall – Herrar 60

Olli Benjamin IF Femman
FM-guld – Längd – Pojkar 14
FM-guld – Längd – Pojkar 14, lag
FM-silver – 100 m – Pojkar 14

Paulin Kasper IF Femman
FM-guld – Längd – Pojkar 14, lag

Träskelin Joakim Vasa Idrottssällskap
FM-brons – Terräng – Herrar, lag

Österblad Cecilia Vasa Idrottssällskap
FM-brons – Terräng – Damer 19

Motorsport
Järf Mats Vasa Motorklubb
FM-guld —Speedway, isbana

Rahko Mikko Vasa Motorklubb
NM-brons – Speedway, sandbana

Pouttu Jyri-Ville Laihian Urheiluautoilijat
FM-brons – Radiostyrda bilar G7 / 24
Representerat Finland i öppna Tysklandsmästerskapen – Radiostyrda bilar

Orientering
Enlund Alexandra IF Femman
Representerat Finland i Världscupen

Fred Bodil IF Femman
FM-silver – Natt – Damer 65
FM-silver – Medeldistans, skidorientering – Damer 65
FM-brons— Sprintstafett, skidorientering – Damer 120

Hahn Olivia Solf IK
FM-silver – Natt – Damer 15
FM-brons – Stafett – Damer 18

Höstman Stefan Malax IF
FM-brons – Medeldistans, cykelorientering – Herrar 50

Pått Saga IF Minken
FM-silver — Medeldistans, cykelorientering – Damer 70
FM-brons – Sprint, cykelorientering – Damer 70
FM-brons – Långdistans, cykelorientering – Damer 70

Snickars Fia Solf IK
FM-brons – Stafett – Damer 18

Tuohimaa Ines Solf IK
FM-brons – Stafett – Damer 18

Paddling
Knif Joel Botnia Canoe
FM-silver – Maraton – Herrar 35

Poledance
Jantunen Juliana
FM-silver – B-juniorer

Räckuppdragning
Åbrant Sebastian Vaasan Voima-Veikot
FM-guld – Pojkar 11

Segling
Forth Petter Vasa Segelförening
FM-silver

Simning
Piiroinen Markku Vasa Simsällskap
FM-silver — 4 x 100 m frisim, lång bana – Blandlag 200 – 239

Skidåkning
Knif Joel Solf IK
FM-guld – 5 km, klassisk stil – Herrar 35
FM-silver – Stafett – Herrar 35

Lahti Tommy IF Femman
FM-brons — Normaldistans, fri stil, rullskidåkning – Herrar 35

Strandholm Jessica Vörå IF
FM-silver — 5 km, klassisk stil – Damer 35

Östman Peter IF Minken
FM-guld – Sprintstafett, fri stil – Herrar 35
FM-silver – Sprint, fri stil – Herrar 35

Skridskoåkning
Lahti Tommy IF Femman
FM-guld – Hastighetsåkning på skridskor – 500 m – Herrar 35
FM-guld – Hastighetsåkning på skridskor – 3000 m – Herrar 35
FM-guld – Rullskridskoåkning – Normaldistans – Herrar 35

Skytte
Fred Christer Vasa Skyttegille och Vaasan Reserviläiset
FM-guld – Traditionsgevär, fält, utomhus,  sportskytte – Herrar 60, lag
FM-guld — Traditionsgevär 150 m, utomhus, sportskytte – Herrar 60, lag
FM-guld — Traditionspistol 30 m, figur, 30 ls, utomhus, sportskytte – Herrar 60, lag
FM-guld— Traditionsgevär 300 m 30 ls, utomhus, sportskytte – Herrar 60, lag
FM-silver — Traditionspistol 50 m 30 ls, utomhus, sportskytte – Herrar 60, lag
FM-silver – Miniatyrgevär HV 25 m 3 x 25 ls, inomhus, bänkskytte – Allmän klass
FM-brons – Miniatyrgevär HV 50 m 3 x 25 lks, inomhus, bänkskytte – Allmän klass

Grims Börje Skatila jakt- och skytteförening
Representerat Finland i Nordiska mästerskapen – Nordiskt jaktskytte – Allmän klass

Kivisaari Tomi Vasa Skyttegille
FM-guld — Practical-skytte, hagel standard manual – Allmän klass, lag
FM-guld – Practical-skytte, Grand Tournament, standard – Allmän klass, lag
FM-silver – Practical-skytte, Grand Tournament, standard – Allmän klass

Lundvik Jonas Vasa Skyttegille
FM-guld – Practical-skytte – Pistol production – Allmän klass, lag
FM-silver – Practical-skytte – Pistol production – Allmän klass

Strongman
Keskinen Juha Power Team Vaasan Atleettiklubi
FM-guld – Strongman – Herrar över 40 år

Styrkelyft
Lindström Mathias Malax IF
FM-brons – Herrar 40