Idrottspremieringar

Korsholms kommun premierade framgångsrika idrottare 16.1.2020  kl. 18 vid Berny´s restaurang,  Replotvägen 2, 65800 Replot.

Meddela dina prestationer senast 22.11.2019.

Kriterier för idrottspremieringar:
- Medalj i FM, NM, EM, VM eller representerat Finlands landslag.
- Den premierade skall ha varit bosatt i Korsholms kommun då medaljen tagits.

Kontakt:
Jessica Strandholm
jessica.strandholm@korsholm.fi
Tfn 050 517 6662


Premierade 2019

Totalt 62 premierade
Bildspel
24 FM-guld, 30 FM-silver, 26 FM-brons
2 NM-guld, 1 NM-silver, 0 NM-brons
0 EM-guld, 1 EM-silver, 3 EM-brons
4 VM-guld, 1 VM-silver, 2 VM-brons
15 Landslagsuppdrag

Gruppbild Premierade 2019

Agility
Lindström Emilia Pro Agility Vikings
FM-brons – Pikkumaksi – 15-18 år
Representerat Finland i Europamästerskapen för juniorer

Lindström Ida Pro Agility Vikings
Representerat Finland i Europamästerskapen för juniorer

Amerikansk fotboll
Byman Jere Wasa Royals juniors
FM-silver – U20
Representerat Finland i Europamästerskapen – U19

Kajan Linus Wasa Royals juniors
FM-silver – U20

Kallio Felix Wasa Royals juniors
FM-silver – U20
Representerat Finland i Europamästerskapen – U19

Manderbacka Jani Wasa Royals juniors
FM-silver – U20

Virkkala Niila Wasa Royals juniors
FM-brons – U13

Bodybuilding
Honkala Agneta Team Trifinity
Representerat Finland i Världsmästerskapen – Womens Physique, över 35, Öppen

Bordtennis
Levander Sam Kotirannan Kunto
FM-brons – Dubbel – D-FM

Pörn Christoffer BTK Halex
FM-brons – Dubbel – E-FM

Brottning
Ahola Jimi Vaasan Toverit
FM-silver – Grekisk-romersk stil – Kadetter 72 kg

Pada Oliver Vaasan Voima-Veikot
FM-brons – Grekisk-romersk stil – Kadetter 45 kg

Bågskytte
Ketelä Tapio Vaasan Diana -57
FM-guld – Klassisk stil, utomhus – Herrar allmän
FM-guld – Klassisk stil, utomhus – Herrar 60

Ketelä Tommi Vaasan Diana -57
FM-brons – Compound, inomhus – Herrar 20

Ketelä Tuula Vaasan Diana -57
FM-guld – Compound, utomhus – Damer 50
FM-brons – Compound, utomhus – Damer allmän

Ketola Sofia Vaasan Diana -57
FM-guld – Klassisk stil, inomhus – Damer allmän
FM-guld – Klassisk stil, inomhus – Damer 20
FM-silver – Klassisk stil, 20 yrd 60 pilar, inomhus – YABBR

Lehtomäki Hanna Vaasan Diana -57
FM-silver – Fri stil, inomhus – Damer 20

Smeds Ylva Vaasan Diana -57
FM-silver – Fri stil, 20 yrd 60 pilar, inomhus – JFFSR
FM-silver– Fri stil, inomhus – Damer 17
FM-brons – Fri stil, utomhus – Damer 17

Cheerleading
Backström Felicia West Coast Vikings Cheerleaders
VM-guld
Representerat Finlands landslag

Jakobsson Emilia West Coast Vikings Cheerleaders
Representerat Finland i Europamästerskapen – 12-16 år

Klemets Elin West Coast Vikings Cheerleaders
Representerat Finland i Europamästerskapen – 12-16 år

Laine Wilma West Coast Vikings Cheerleaders
Representerat Finland i Europamästerskapen – 12-16 år

Salo Rosanna West Coast Vikings Cheerleaders
Representerat Finland i Europamästerskapen – U16

Cykling
Ahlbäck Börje Wasa Watt Warriors
FM-guld – Landsväg – Herrar 65

Riddar Harry Närpes Kraft Cykelförening
FM-brons – Tempo – Herrar 55

Fotboll
Antus Ida Vasa IFK
Representerat Finlands landslag – U19

Söderström Fanny Vasa IFK
Representerat Finlands landslag – U19

Friidrott
Glasberg Madeleine Vasa Idrottssällskap
FM-brons – 4 x 377m – Damer allmän

Kaas Jan Gamlakarleby IF
NM-guld – Terränglöpning – Herrar 35
FM-guld – Terränglöpning – Herrar 35
FM-guld – 5000m – Herrar 35
FM-guld – 1500m, hall – Herrar 35
FM-silver – 800m, hall – Herrar 35

Kvist Matilda Vasa idrottssällskap
FM-brons - 400m häck
FM-brons - 4 x 377m Damer allmän

Källberg Elin Vasa Idrottssällskap
FM-brons – Spjut – Damer 17

Nikula Jouko Kunto-Pirkat
EM-brons – Kula – Herrar 65
FM-guld – Kula, hall – Herrar 65
FM-silver – Kula – Herrar 65
FM-silver – Kastfemkamp – Herrar 65
FM-silver – Längd utan ansats, hall – Herrar 65
FM-brons – Diskus – Herrar 65
FM-brons – Tresteg utan ansats, hall – Herrar 65
Representerat Finland i kastlandskamp Finland-Estland – Kula

Stoor Ida IF Femman
FM-silver – Spjut – Flickor 14, lag

Träskelin Joakim Vasa Idrottssällskap
FM-brons – Terränglöpning – Herrar, lag

Österberg Cecilia IF Femman
FM-silver – Spjut – Flickor 14, lag

Ishockey
Haarala Santeri Vasa Sport
FM-brons – U20

Motorsport
Herrgård Fredrik Snow Drag
FM-guld – Snöskoter, Trail Unlimited

Järf Mats Vasa Motorklubb
FM-guld —Isspeedway

Miemois Philip Vaasan Urheiluautoilijat
VM-guld – Legends – Pro-klassen
Nordeuropamästerskapen-guld – Pro-klassen
FM-guld – Legends – Pro-klassen

Pouttu Jyri-Ville Laihian Urheiluautoilijat
EM-silver - Radiostyrda bilar, G7
Öppna Tysklandsmästerskapen-brons – Radiostyrda bilar, G7
FM-silver - Radiostyrda bilar, G7
FM-brons - Radiostyrda bilar, One Motor Open

Rabb Kaj Wasa Snowmobile
FM-guld – Snöskoter, Dragracing, Stock 1000

Tekoniemi Roni Finnish Hot Rod Association
EM-brons – Dragracing – Junior Dragster
FM-silver – Dragracing – Junior Dragster

Österberg William Wasa Snowmobile
FM-guld – Snöskoter, Dragracing, Stock 600
FM-silver – Snöskoter, Dragracing, Stock 1000

Orientering
Blomqvist Eija IF Femman
FM-silver – Stafett, skidorientering – Damer 170

Fred Bodil IF Femman
VM-guld – Långdistans, skidorientering – Damer 65
VM-silver – Medeldistans, skidorientering – Damer 65
FM-silver – Sprint, skidorientering – Damer 65
FM-silver – Stafett, skidorientering – Damer 170
FM-brons— Medeldistans, skidorientering – Damer 65

Fred Marie IF Femman
VM-brons – Medeldistans, skidorientering – Damer 35
VM-brons – Långdistans, skidorientering – Damer 35

Pått Saga IF Minken
FM-guld – Stafett, cykelorientering – Damer 120
FM-brons – Medeldistans, cykelorientering – Damer 70
FM-brons – Långdistans, cykelorientering – Damer 70

Parabadminton
Villanen Timo Vaasan Sulkis
FM-guld – Singel – Herrar
FM-guld – Dubbel – Herrar

Räckuppdragning
Åbrant Sebastian Vaasan Voima-Veikot
FM-guld – Pojkar 15 – Repetitionsräckuppdragning
FM-brons – Pojkar 15 – Med tilläggsvikt

Simning
Ravals Simon Vasa simsällskap
NM-silver – 4x200m frisim, lång bana – Pojkar 16
FM-silver – 100m frisim, kort bana – Pojkar 16
FM-silver – 4x100m frisim, lång bana – Pojkar 16
FM-silver – 4x100m frisim, kort bana – Pojkar 16
FM-brons – 50m frisim, lång bana – Pojkar 16
FM-brons – 4x200m frisim, kort bana – Herrar 18
Representerat Finland i Nordiska mästerskapen – Pojkar 16

Skidåkning
Ahlbäck Anders Solf IK
FM-silver – Stafett – Herrar 35

Finne Christer Solf IK
FM-guld – Stafett – Herrar 50

Ginman Sebastian Solf IK
FM-silver – Stafett – Herrar 35

Heinonen Jens Solf IK
FM-silver – Parsprint, klassisk stil – Herrar 35

Hjerpe Casper Norrvalla Ski Team
FM-silver – Stafett – Herrar 18

Höstman Stefan Solf IK
FM-guld – Stafett – Herrar 50

Knif Joel Solf IK
FM-guld – Sprint, klassisk stil – Herrar 35
FM-silver – Parsprint, klassisk stil – Herrar 35
FM-silver – Stafett – Herrar 35

Skytte
Fred Christer Vasa Skyttegille
FM-brons – Luftgevär LV 25m, inomhus, bänkskytte – Allmän

Kivisaari Tomi Vasa Skyttegille
FM-guld – Practical-skytte, hagel standard manual – Allmän, lag

Viitala Risto Vasa Skyttegille
Representerat Finland i Europamästerskapen – Practical skytte – Allmän

Strongman
Keskinen Juha Power Team Vaasan Atleettiklubi
VM-guld – Strongman – Herrar över 40 år
FM-guld – Strongman – Herrar över 40 år

Volleyboll
Kaunismäki Veli-Matti Vaasa Beach Club
FM-brons – Beachvolleyboll – Herrar 45