Korsholmslöparen

Nästa lopp

Del II: Solfbanan onsdag 5.6 kl. 18.30
Plats: Solf sportstuga, Västersolfvägen 231, Solf
Sträckor:
Herrar och damer 6 km
Herrar och damer 3 km
Anmälning: Förhandsanmälning senast måndag 3.6 och efteranmälning på plats kl. 17.30-18.15
Avgift: Förhandsanmälda 10 euro och efteranmälda 12 euro
Arrangör: Solf IK skidor
Resultaten för deltagarna i Korsholmslöparen räknas i efterhand om enligt omvänd jaktstart (=virtuell omvänd jaktstart)

Resultat
Bonus 1: Premiärloppet
Del I: Botnia Terräng Run

Lopp 2019
Bonus 1: Premiärloppet tisdag 9.4
Del I: Botnia Terräng Run tisdag 7.5
Del II: Solfbanan onsdag 5.6
Del III: Hankmoloppet tisdag 11.6
Del IV: Skatilarundeln onsdag 19.6
Bonus 2: Kuniledslöpet onsdag 26.6
Del V: Rönnvikrundan tisdag 6.8
Bonus 3: Iskmo-Jungsund Trail Run onsdag 14.8
Del VI: Vassorloppet söndag 18.8
Del VII: Kvevlaxloppet onsdag 21.8
Del VIII: Gatloppet onsdag 28.8
Bonus 4: Meteoritmaraton söndag 25.8
Bonus 5: Solf Trail Run tisdag 3.9
Bonus 6: Broloppet lördag 14.9
Bonus 7: Böle City Trail söndag 22.9

Registrera dig i Korsholmslöparen
För att delta i Korsholmslöparens totala poängcup ska man registrera sig senast 31.5. T.o.m. det datumet får man poäng från de tre första loppen. Vid senare registrering får man poäng endast för kommande lopp.

Kontakt:
Projektkoordinator Up, Out and Move! Jessica Strandholm
Tfn 050 517 6662
jessica.strandholm@korsholm.fi

Logo Up out and move

 2018

Flitigaste löparna (9 lopp eller fler)

IMG 20181010 202818

Hellöparen Herrar
Christian Fremling 141 p
Markus Korpi 132 p
Jonas Ehrman 131 p
Timo Rautamo 130 p
Mika Hautanen 125 p
Jussi Lahti 124 p
Mikko Iso-Oja 113 p
Kristian Nordenswan 111 p

Hellöparen Damer
Angelica Löfqvist 147 p
Michaela Räfsbäck 138 p
Frida Granbacka 132 p

Halvlöparen Herrar
Kenneth Sundman 142 p
Jan Kaas 138 p
Tommy Lahti 134 p
Olav Nylund 133 p

Halvlöparen Damer
Nina Högbacka-Wägar 137 p
Anna-Lena Sandqvist 136 p
Solveig Fremling 134 p
Linda Hyöty 134 p
Marina Hyöty 126 p

Poäng
Poängställning

Fyll i feedback formuläret här

Resultat
Bonus 1: Premiärloppet
Del I: Karperöstarten
Del II: Solfbanan
Solfbanan virtuell omvänd jaktstart
Del III: Hankmoloppet
Del IV: Skatilarundeln
Skatilarundeln virtuell omvänd jaktstart
Bonus 2: Kuniledslöpet
Del V: Rönnvikrundan
Bonus: 3: Meteoritmaraton
Del VI: Vassorloppet
Vassorloppet virtuell omvänd jaktstart
Del: VII: Kvevlaxloppet, junior, mini
Bonus 4: Iskmo-Jungsund Trail Run
Bonus 5: Broloppet
Del VIII: Gatloppet
Slutställning
Enskilda tider

Startlistor
Del I: Karperöstarten
Del II: Solfbanan
Del IV: Skatilarundeln
Del VIII: Gatloppet

Broschyr

Lopp 2018
Alla lopp löps med gemensam start, förutom deltävling VIII, som löps med omvänd jaktstart.
Deltävling II, IV och VI löps också med gemensam start, men resultaten för deltagarna i Korsholmslöparen räknas i efterhand om enligt omvänd jaktstart (=virtuell omvänd jaktstart).

Bonus 1: Premiärloppet måndag 9 april
Del I: Karperöstarten onsdag 2 maj
Del II: Solfbanan tisdag 5 juni
Del III: Hankmoloppet onsdag 13 juni
Del IV: Skatilarundeln onsdag 20 juni
Bonus 2: Kuniledslöpet onsdag 27 juni
Del V: Rönnvikrundan tisdag 7 augusti
Bonus 3: Meteoritmaraton lördag 11 augusti
Del VI: Vassorloppet söndag 19 augusti
Del VII: Kvevlaxloppet onsdag 22 augusti
Bonus 4: Iskmo-Jungsund Trail Run tisdag 28 augusti
Bonus 5: Broloppet lördag 8 september
Del VIII: Gatloppet onsdag 26 september

Klasser
Hellöparen Damer (deltävlingarnas sträckor 6-12,7 km + bonuslopp 5 km-maraton)
Hellöparen Herrar (deltävlingarnas sträckor 6-12,7 km + bonuslopp 5 km-maraton)
Halvlöparen Damer (deltävlingarnas sträckor 3-6,7 km + bonuslopp 5 km-maraton)
Halvlöparen Herrar (deltävlingarnas sträckor 3-6,7 km + bonuslopp 5 km-maraton)

Poäng och poängberäkning
Deltävlingar (6 bästa räknas):
Placering 1 = 20 p
Placering 2 = 19 p
Placering 3 = 18 p
Placering 4 = 17 p
... ... ...
Placering 10 = 11 p
Placering 11 och följande placeringar = 10 p

Bonuslopp 10 p (3 lopp räknas).

Starttidernas beräkning i (virtuell) omvänd jaktstart
Starttidernas beräkning

Korsholmslöparens avslutning onsdag 10.10 kl. 19 i Ämbetshuset, Cemtrumvägen 4, Korsholm.
Prisutdelning och servering.
Anmälning senast söndag 7.10.

Priser
De som samlat flest poäng i alla klasser får pris.
Pris till dem som deltagit i minst nio lopp.

Kartor
Premiärloppet
Karperöstarten
Solfbanan 
Hankmoloppet
Skatilarundeln     
    7 km och 11,5 km      
    11,5 förlängning
    11,5 km
Kuniledslöpet
Meteoritmaraton
     Maraton och halvmaraton
    10 km
    5 km
Kvevlaxloppet
Iskmo-Jungsund Trail Run
Gatloppet

Snabbaste tiderna
Premiärloppet
Coopertest
Karperöstarten
Solfbanan
Hankmoloppet
Skatilarundeln
Kuniledslöpet
Meteoritmaraton

Kvevlaxloppet

 


Korsholmslöparen 2017

Slutresultat

Hellöparen Herrar
1. Mikael Snickars 132 p
2. Markus Korpi 131 p
3. Jonas Ehrman 124 p

Hellöparen Damer
1. Michaela Räfsbäck 145 p
2. Anna Gädda 118 p
3. Frida Granbacka 57 p

Halvlöparen Herrar
1. Niklas Sandström 146 p
2. Tommy Lahti 142 p
3. Kenneth Sundman 140 p

Halvlöparen Damer
1. Linda Hyöty 139 p
2. Anna-Lena Sandqvist 137 p
3. Linnea Backman 135 p

Flitigaste löparna (mer än 10 lopp)
Agneta Grönkvist
Anna-Lena Sandqvist
Jussi Lahti
Kenneth Sundman
Linda Hyöty
Marina Hyöty
Markus Korpi
Michaela Räfsbäck
Niklas Sandström
Solveig Fremling
Tommy Lahti
Linnea Backman
Jonas Ehrman
Mikael Snickars

Resultat
Bonus 1: Premiärloppet
Bonus 2: Iskmo-Jungsund Trail Run
Del I: Karperöstarten
Del II: Solfbanan
Virtuell omvänd jaktstart
Del III: Hankmoloppet  Minihankmoloppet
Del IV: Skatilarundeln
Virtuell omvänd jaktstart
Bonus 3: Coopertest
Bonus 4: Kuniledslöpet
Bonus 5: Rönnvikrundan
Bonus 6: Meteoritmaraton
Del V: Kvevlaxloppet  MiniKvevlaxloppet
Bonus 7: Broloppet
Del VI: Hallrundan
Omvänd jaktstart


Tre bästa 2016
Hellöparen Damer
Catharina Lilja 148p
Veronica Kengo 146 p
Solveig Fremling 134p
Hellöparen Herrar
Mikael Snickars 151p
Peter Kengo 134p
Jonas Ehrman 133p
Halvlöparen Damer
Andrea Lilja 147p
Agneta Ekman 140p
Linda Hyöty 129p
Halvlöparen Herrar
Gracien Rubaduka 148p
Niklas Sandström 146p
Mats Ceder 145p

Flitigaste löparna 2016 (minst åtta lopp)
Hellöparen Damer
Catharina Lilja
Veronica Kengo
Solveig Fremling
Maria Nygård
Angelica Löfqvist
Johanna Marander
Hellöparen Herrar           
Mikael Snickars
Jonas Ehrman
Peter Kengo
Jussi Lahti
Christian Småros
Christian Kantola
Markus Korpi       
Peter Wik    
Halvlöparen Damer
Andrea Lilja
Agneta Ekman
Marica Kengo
Linda Hyöty
Ann-Helen Nysand
Linnea Backman
Wilma Hjerpe
Åsa Svartsjö
Marina Hyöty
Halvlöparen Herrar
Gracien Rubaduka
Niklas Sandström
Mats Ceder
Tommy Lahti
Olav Nylund
Casper Hjerpe
Kenneth Sundman
Rune Paro
Christoffer Pörn
Tom Forsén     
Henri Mäenpää        
Oliver Rusk

Poäng
Hellöparen Damer
Hellöparen Herrar
Halvlöparen Damer
Halvlöparen Herrar

Resultat
Bonus 1: Premiärloppet
Bonus 2: Coopertest 1
Del I: Karperöstarten
Del II: Solfbanan
Slutställning
Enskilda tider
Del III: Hankmoloppet
Bonus 3: David 40 år maraton
Del IV: Skatilarundeln
Slutställning
Enskilda tider
Bonus 4: Kuniledslöpet
Bonus 5: Banloppet och Korsholms kommunmästerskap i löpning
Bonus 6: Rönnvikrundan
Bonus 7: Meteoritmaraton
Deltagare utan tidtagning
Del V: Kvevlaxloppet + MiniKvevlaxloppet
Bonus 8: Broloppet
Bonus 9: Coopertest 2
Del VI: Hallrundan
Slutställning
Enskilda tider


2015

Poäng
Hellöparen Damer
Hellöparen Herrar
Halvlöparen Damer
Halvlöparen Herrar

Resultat
Bonus 1  Premiarloppet
Bonus 2  Coopertest 1
Del I  Karperöstarten
Del II Solfbanan
Slutställning
Enskilda tider
Del III  Hankmoloppet
Del IV Skatilarundeln
Slutställning
Enskilda tider
Bonus 3  Kuniledsloppet
Bonus 4 Rönnvikrundan 
Bonus 5  Korsholms halvmaraton 
Bonus 6  Meteoritmaraton 
Del V Kvevlaxloppet
Bonus 7 Broloppet
Bonus 8 Coopertest 2
Del VI Hallrundan
Slutställning
Enskilda tider

Flitigaste löparna genom tiderna 2009–2016
Halvlöparen Herrar  Kenneth Sundman
Halvlöparen Damer  Agneta Ekman
Hellöparen Herrar  Jussi Lahti
Hellöparen Damer  Catharina Lilja