Urheilijoiden palkitseminen, arkisto

Palkitut 2017

61 palkittua
58 SM-kulta, 30 SM-hopea, 39 FM-pronssi
9 PM-kulta, 2 PM-hopea, 1 PM-pronssi
1 EM-kulta, 1 EM-hopea, 0 EM-pronssi
3 MM-kulta, 1 MM-hopea, 0 MM-pronssi
17 Maajoukkuetehtävää

Agility
Lindström Emilia PAWS
Edustanut Suomea junioreiden Euroopan-mestaruuskilpailuissa
Lindström Ida PAWS
SM-hopea – 8-13 vuotta

Amerikkalainen jalkapallo
Byman Jere West CoastVikings
PM-kulta – U17
Edustanut Suomea maajoukkueessa U17
Kallio Felix West Coast Vikings
PM-kulta – U17
Edustanut Suomea maajoukkueessa U17
Korkeamäki Oskari WasaRoyals
SM-hopea – Yleinen sarja
Manderbacka Jani West CoastVikings
PM-kulta – U17
Edustanut Suomea maajoukkueessa U17

Biljardi
Järvinen Juha-Matti Vaasa Senior Biljard
SM-pronssi – Pool – Seniorit, joukkue

Pöytätennis
Ström Börje Kotirannan Kunto
SM-hopea – Singel E-SM

Pesäpallo
Saari Rony Vimpelin Veto
SM-hopea – C-Pojat

Paini
Ahola Jimi Vaasan Toverit
SM-kulta – Kreikkalais-roomalainen tyyli – 63 kg
Edustanut Suomea Euroopan-mestaruuskilpailuissa ja Pohjoismaiden mestaruuskilpailuissa – 63 kg

Jousiammunta
Ketelä Tapio Vaasan Diana -57
SM-kulta – Vaisto, sisällä – Miehet 60
SM-kulta – Vaisto, ulkona – Miehet 60
SM-kulta – Vaisto, 20 yrd 60 nuolta, sisällä – VMBBR
SM-kulta – Vaisto, 20yrd 120 nuolta, sisällä – VMBBR
SM-pronssi – Vaisto, sisällä – Miehet
Ketelä Tommi Vaasan Diana -57
PM-kulta – Vaisto, ulkona – Miehet 17, joukkue
PM-hopea – Vaisto, ulkona – Miehet 17
SM-kulta – Vaisto, maasto, sisällä – Miehet 17
SM-hopea – Vaisto, ulkona – Miehet 17
Ketelä Tuula Vaasan Diana -57
SM-kulta – Talja, sisällä – Naiset
SM-kulta – Talja, sisällä – Naiset 50
SM-kulta – Talja, ulkona – Naiset 50
SM-kulta – Talja, 20 yrd 120 nuolta, sisällä – AFFU
SM-kulta – Talja, 20 yrd 60 nuolta, sisällä – AFFU
Ketola Sofia Vaasan Diana -57
MM-kulta – Vaisto, maasto, sisällä – Tytöt 17
PM-kulta – Vaisto, ulkona – Tytöt 17
PM-hopea – Vaisto, ulkona – Mixed 17, joukkue
SM-kulta – Vaisto, sisällä – Tytöt 17
SM-kulta – Vaisto, flint, sisällä – JFBBR
SM-kulta – Vaisto, 20 yrd 60 nuolta, sisällä – JFBBR
SM-kulta – Vaisto, 20 yrd 120 nuolta, maasto, sisällä – JFBBR
SM-hopea – Vaisto, sisällä – Naiset, joukkue
SM-pronssi – Vaisto, ulkona – Naiset
SM-pronssi – Vaisto, sisällä – Mixed 17, joukkue
Lehtomäki Hanna Vaasan Diana -57
SM-kulta – Tähtäin, sisällä – Naiset 17
SM-kulta – Tähtäin, flint, sisällä – JFFSR
SM-kulta – Tähtäin, sisällä – Mixed 17, joukkue
SM-kulta – Tähtäin, ulkona – Mixed 17, joukkue
SM-kulta – Tähtäin, 20 yrd 60 nuolta, sisällä – JFFSR
SM-kulta – Tähtäin, 20 yrd 120 nuolta, sisällä – JFFSR
SM-pronssi – Tähtäin, ulkona – Naiset 17
Edustanut Suomea maajoukkueessa U17
Smeds Oskar Vaasan Diana -57
PM-kulta – Tähtäin, ulkona – Mixed 17, joukkue
SM-kulta – Tähtäin, sisällä – Miehet 17
SM-kulta – Tähtäin, ulkona – Miehet 17
SM-kulta – Tähtäin, ulkona – Mixed 17, joukkue
SM-kulta – Tähtäin, 20 yrd 60 nuolta, sisällä – JMFSR
SM-kulta – Tähtäin, 20 yrd 120 nuolta, sisällä – JMFSR
SM-pronssi – Tähtäin, sisällä – Mixed 17, joukkue
Edustanut Suomea maajoukkueessa U17
Smeds Ylva Vaasan Diana -57
SM-kulta – Tähtäin, sisällä – Mixed 15, joukkue
SM-kulta – Tähtäin, ulkona – Mixed 15, joukkue
SM-hopea – Tähtäin, ulkona – Tytöt 15
SM-hopea – Tähtäin, 20 yrd 120 nuolta, sisällä – JFFSR
SM-pronssi –Tähtäin, sisällä – Tytöt 15
SM-pronssi – Tähtäin, 20 yrd 60 nuolta, sisällä – JFFSR

Pyöräily
Suojanen Aslak Vaasanseudun MTB
SM-hopea – MTB Enduro – Juniorit
Linde Jan Nykarleby cykelklubb
SM-kulta – Maantie – Miehet 60
SM-hopea – Tempo – Miehet 60
Riddar Harry Närpes Kraft Cykelförening
SM-kulta – Tempo – Miehet 55

Tanssi
Ljungars Emelie Vaasan tanssikoulu Kipinä
SM-pronssi – Disco dance muodostelma – Aikuiset

Jalkapallo
Hiekkanen Benjamin Vasa IFK
Edustanut Suomea maajoukkueessa – U17
Kotimäki Iiris FC Sport
SM-hopea – Tytöt 15

Yleisurheilu
Eriksson Heidi IK Falken
SM-pronssi – 800 m, halli – Naiset
SM-pronssi – 1500 m, halli – Naiset
Fremling Christian Wasa Endurance
SM-kulta – Puolimaraton – Miehet 60
SM-hopea – 10 km – Miehet 60
Kaas Jan Gamlakarleby IF
SM-kulta – 5000 m – Miehet 35
SM-hopea – Maastojuoksu – Miehet 35
Edustanut Suomea Euroopan-mestaruuskilpailuissa – Puolimaraton – Miehet 35, joukkue
Karlsson Robin Vasa Idrottssällskap
SM-kulta – Kiekko, halli – Miehet 19
Keskinen Jere Vaasan Toverit
SM-pronssi – 7-ottelu – Miehet 19
Edustanut Suomea Euroopan-mestaruuskilpailuissa – Seiväs – U20
Kilpiö-Nikula Margit Kunto-Pirkat
SM-hopea – 1500 m – Naiset 65
SM-hopea – 5000 m – Naiset 65
Kolehmainen Erica Vasa Idrottssällskap
SM-pronssi – Viesti 4 x 100 m – Naiset 17
Kronholm Ellinor IF Femman
SM-pronssi – Seiväs – Naiset 22
SM-pronssi – Seiväs, halli – Naiset 22
Kvist Mathilda Vasa Idrottssällskap
SM-pronssi – 100 m aidat – Naiset 19
SM-pronssi – 400 m aidat – Naiset 19
Lahti Tommy IF Femman
PM-kulta – 1500 m, halli – Miehet 35
PM-pronssi – 400 m, halli – Miehet 35
SM-pronssi – 400 m aidat – Miehet 35
SM-pronssi – Painonheitto, halli – Miehet 35
SM-pronssi – Olympiapainonheitto – Miehet 35
Edustanut Suomea Euroopan-mestaruuskilpailuissa – Puolimaraton – Miehet 35, joukkue
Nikula Jouko Kunto-Pirkat
SM-kulta – Kolmiloikka – Miehet 60
SM-hopea – Pituus – Miehet 60
SM-hopea – Vauhditon kolmiloikka, halli – Miehet 60
SM-pronssi – Vauhditon pituus, halli – Miehet 60
Träskelin Sune IF Femman
SM-pronssi – Maasto – Miehet 65
Österblad Cecilia Vasa Idrottssällskap
SM-hopea – Maasto – Naiset 17
SM-pronssi – 3000 m – Naiset 17
SM-pronssi – Maantie – Naiset 17
Östman Maria Vasa Idrottssällskap
SM-pronssi – Seiväs – Naiset 17

Jääkiekko
Salo Robin Vaasan Sport
Edustanut Suomea maajoukkueessa – Maailmanmestaruuskilpailut ja turnaukset – U20

Moottoriurheilu
Järf Mats Vaasan moottorikerho
SM-kulta – Jääspeedway – Yleinen sarja 500 cc
Edustanut Suomea Maailmanmestaruuskilpailuissa
Miemois Philip Vaasan Autourheilijat
MM-kulta – Legends – Semi-Pro
SM-kulta – Legends – Semi-Pro
Pouttu Jyri-Ville Laihian Urheiluautoilijat
EM-hopea – Pienoisautoilu
SM-pronssi – Pienoisautoilu

Suunnistus
Bäckström Anders IF Femman
SM-kulta  – Keskimatka – Miehet 35
SM-kulta – Yö – Miehet 35
SM-kulta – Erikoispitkä matka – Miehet 35
Enlund Alexandra IF Femman
SM-pronssi – Erikoispitkä matka – Naiset 20
Edustanut Suomea Maailmanmestaruuskilpailuissa U20
Fred Bodil IF Femman
MM-hopea – Keskimatka, hiihtosuunnistus – Naiset 65
SM-pronssi – Sprinttiviesti, hiihtosuunnistus – Naiset 120
Portin Fredric Paimion Rasti
SM-kulta – Keskimatka
SM-kulta – Viesti
SM-hopea – Pitkä matka
Edustanut Suomea Maailmanmestaruuskilpailuissa ja Maailmancupissa
Pått Saga IF Minken
SM-hopea – Sprintti, pyöräsuunnistus – Naiset 65
SM-hopea – Pitkä matka,pyöräsuunnistus – Naiset 65
SM-pronssi —Keskimatka, pyöräsuunnistus – Naiset 65
Sundelin Peter IF Femman
SM-pronssi — Pitkä matka, hiihtosuunnistus – Miehet

Parasulkapallo
Villanen Timo Vaasan Sulkis
SM-kulta – Nelinpeli – Miehet
SM-hopea – Kaksinpeli – Miehet

Uinti
Piiroinen Markku Vaasan uimaseura
SM-hopea — 4 x 50m, vapaa uinti, lyhyt rata – Miehet 240-279
SM-hopea — 4 x 100m sekauinti, lyhyt rata – Sekajoukkue 200-239
SM-pronssi — 4 x 50m vapaa uinti, lyhyt rata –Sekajoukkue 200-239

Hiihto
Enlund Alexandra IF Femman
SM-kulta — Viesti 3 x 3 km – Naiset 20
Lahti Tommy IF Femman
SM-hopea — 30 km, perinteinen tyyli – Miehet 35
SM-pronssi — Sprintti, perinteinen tyyli – Miehet 35
Strandholm Jessica Vörå IF
EM-kulta — 50 km, vapaa tyyli ja 30 km, perinteinen tyyli – Naiset 31
SM-hopea — 5 km, vapaa tyyli – Naiset 35
Sundsten Robin IF Femman
SM-kulta— 20 km, vapaa tyyli – Miehet 18
SM-pronssi —  Viesti 3 x 5 km – Miehet 18
Svartsjö Alex IF Femman
SM-pronssi – Viesti 3 x 5 km – Miehet 18
Östman Peter IF Minken
SM-kulta  – Sprintti, perinteinen tyyli – Miehet 35
SM-kulta  – Sprinttiviesti, perinteinen tyyli – Miehet 35
SM-kulta  – 30 km, perinteinen tyyli – Miehet 35
SM-kulta  – 30 km, perinteinen tyyli – Miehet 35, joukkue
SM-kulta  – Viesti 3 x 5 km – Miehet 35
SM-kulta  – Sprintti, vapaa tyyli, rullahiihto – Miehet 35
SM-kulta  – 10 km, vapaa tyyli, rullahiihto – Miehet 35
SM-kulta  – 5 km, vapaa tyyli – Miehet 35

Ammunta
Fred Christer Vasa Skyttegille ja Vaasan Reserviläiset
SM-kulta – Ilmakivääri HV 25 m 3 x 25 ls, pistelajit, kasa-ammunta, sisällä – Yleinen sarja
SM-kulta – Perinnepistooli, 25 m, kuvio, 30 ls, ampumaurheilu, ulkona – Miehet 60, joukkue
SM-kulta – Perinnepistooli 50 m, 30 ls, ampumaurheilu, ulkona – Miehet 60, joukkue
SM-kulta – Perinnekivääri 150 m, 3 x 10 ls, ampumaurheilu, ulkona – Miehet 60, joukkue
SM-kulta – Perinnekivääri 150 m, 10 + 10 ls, ampumaurheilu, ulkona – Miehet 60, joukkue
SM-hopea – Perinnekivääri 150 m, kenttä, ampumaurheilu, ulkona – Miehet 60
SM-hopea – Perinnekivääri 300 m, ampumaurheilu, ulkona – Miehet 60, joukkue
SM-pronssi – Perinnekivääri 150 m, ampumaurheilu, ulkona – Miehet 60
Grims Börje Skatila jakt- och skytteförening
Edustanut Suomea Pohjoismaiden mestaruuskilpailuissa – Pohjoismaiden metsästysammunta – Yleinen sarja, joukkue
Kivisaari Tomi Vaasan Ampujat
PM-kulta – Practical-ammunta, haulikko standard manual – Yleinen sarja, joukkue
SM-kulta — Practical-ammunta, haulikko standard manual – Yleinen sarja, joukkue
SM-hopea — Practical-ammunta, pistooli production – Yleinen sarja, joukkue
Viitala Risto Vaasan Ampujat
Edustanut Suomea Maailmanmestaruuskilpailuissa – Practical-ammunta – Seniorit, joukkue
Ylinen Mika Vaasan Ampujat
PM-kulta – Haulikko – Yleinen sarja, joukkue
SM-pronssi – Practical shooting – Yleinen sarja

Strongman
Keskinen Juha Power Team Vaasan Atleettiklubi
MM-kulta — Strongman – Miehet 105 kg
SM-kulta – Strongman – Miehet yli 40 vuotta, 105 kg

Tennis
Strandback Oscar Tennis -61
SM-pronssi – Nelinpeli – Miehet 18

Triathlon
Lahti Tommy Åland Triathlon Club
SM-hopea – Talvitriathlon – Miehet 35

Lentopallo
Pått Linda Vaasan Kiisto
SM-pronssi – Aluejoukkue – Naiset 17


Palkitut 2016

Esite

Amerikkalainen jalkapallo
Kallio Felix West Coast Vikings
SM-hopea - Juniorit 15
Edustanut Suomen maajoukkuetta U15 och U17
Korkeamäki Oskari West Coast Vikings
PM-kulta - Juniorit 19
Edustanut Suomen maajoukkuetta
Lylander Petteri West Coast Vikings 
SM-hopea - Juniorit 15
Talso Leevi West Coast Vikings 
SM-hopea - Juniorit 15

Biljardi
Järvinen Juha-Matti
Vaasa Senior Biljard
SM-pronssi - Pool joukkue, seniorit

Paini
Ilvesoksa Sami Nurmon Jymy
MM-hopea - Kreikkalainen-roomalainen paini - Miehet 35-40
SM-pronssi - Kreikkalainen-roomalainen paini - Miehet 130 kg
Pada Oliver Vaasan Voima-Veikot
PM-kulta - Pojat 32 kg
Edustanut Suomea Baltian mestaruuskilpailussa

Jousiammunta
Ketelä
Tuula Vaasan Diana -57
SM-kulta - Talja, 20 yrd 120 nuolta, sisällä - AFFU
SM-hopea - Talja, 20 yrd 60 nuolta, sisällä - AFFU
SM-pronssi - Talja, sisällä - NT
Ketelä Tapio Vaasan Diana -57
SM-kulta - Vaisto, ulkona - Herrar 50
SM-kulta - Vaisto, 20 yrd 120 nuolta, sisällä - VMBBR
SM-hopea - Vaisto, ulkona - YV
Ketelä Tommi Vaasan Diana -57
SM-kulta - Tähtäin, 20 yrd 60 nuolta, sisällä - JMFSR
SM-hopea - Tähtäin, sisällä - Juniorit 17 mixed
SM-hopea - Tähtäin, 20 yrd 120 nuolta, sisällä - JMFSR
SM-pronssi -Tähtäin, sisälllä - Pojat 17
Ketola Nico Vaasan Diana -57
SM-kulta - Vaisto, 20 yrd 60 nuolta, sisällä - CMBBR
Ketola Sofia Vaasan Diana -57
EM-kulta - Vaisto, maasto, sisällä - Juniorit 15
PM-hopea - Vaisto, ulkona - Juniorit 15 joukkue
PM-pronssi - Vaisto, ulkona - Juniorit 15
SM-kulta - Vaisto, ulkona - Tytöt 15
SM-kulta - Vaisto, sisällä - Juniorit 15
SM-kulta - Vaisto, 20yrd 60 nuolta, maasto sisällä - JFBBR
SM-kulta - Vaisto, 20yrd 120 nuolta, maasto sisälllä - JFBBR
SM-kulta - Vaisto, flint, maasto sisällä - JFBBR
SM-pronssi - Tähtäin, sisällä - Mixed 15 joukkue
Lasén Adrian Vaasan Diana -57
SM-hopea - Tähtäin, 20 yrd 60 nuolta, sisällä - JMFSR
Lehtomäki Hanna Vaasan Diana -57
SM-kulta - Tähtäin, 20yrd 120 nuolta, sisällä - JFFSR
SM-kulta - Tähtäin, flint sisällä - JFFSR
SM-kulta - Tähtäin, maasto ulkona - JFFSR
SM-hopea - Tähtäin, sisällä - Mixed 17 joukkue
SM-pronssi - Tähtäin, sisällä - Naiset 17
SM-pronssi - Tähtäin, ulkona - Naiset 17
SM-pronssi - Tähtäin, ulkona - Mixed 17 joukkue
Smeds Oskar Vaasan Diana -57
PM-pronssi - Tähtäin, ulkona - Miehet 17 joukkue
SM-pronssi - Tähtäin, ulkona - Miehet 17
 SM-pronssi - Tähtäin, ulkona - Mixed 17 joukkue
Smeds Ylva Vaasan Diana -57
SM-kulta - Tähtäin, sisällä - Tytöt 13
SM-kulta - Tähtäin, ulkona - Tytöt 13

Pyöräily
Suojanen Aslak
Vaasanseudun MTB
SM-hopea - MTB Enduro - Juniorit 15
Linde Jan Nykarleby cykelklubb
SM-kulta - Tempo - Miehet 60
SM-kulta - Maantie - Miehet 60
Riddar Harry Närpes Kraft Cykelförening
SM-kulta - Tempo - Miehet 55

Tanssiurheilu
Tuisku Janica Vaasan tanssikoulu Kipinä
SM-kulta - Katutanssimuodostelma - Aikuset 30 +
Valkeakari-Hietanen Mia Vaasan tanssikoulu Kipinä
SM-kulta - Katutanssimuodostelma - Aikuiset 30 +

Jalkapallo
Söderström
Fanny Vasa IFK
SM-pronssi - B-tytöt
Virkkala
Charlotta Vasa IFK
SM-pronssi - B-tytöt

Yleisurheilu
Backlund Jan-Anders Gamlakarleby IF
SM-kulta - 1500 m, halli - Miehet 40
SM-hopea - 800 m, halli - Miehet 40
Eriksson Heidi IK Falken
SM-pronssi - 1500 m, halli - Naiset
Edustanut Suomea Suomi-Ruotsi-maaottelussa - 5000 m
Fremling Christian Wasa Endurance
SM-hopea - Maastojuoksu - Miehet 55
SM-hopea - 10 000 m - Miehet 55
SM-pronssi - Puolimaraton, miehet55
Kaas Jan Gamlakarleby IF
SM-kulta - 1500 m, halli - Miehet 35
SM-kulta - 3000 m, halli - Miehet 35
Keskinen Jere Vaasan Toverit
SM-kulta - Seiväs, halli - Miehet 17
SM-pronssi - Seiväs - Miehet 17
Edustanut Suomea Suomi-Ruotsi-maaottelussa - Seiväs
Edustanut Suomea Euroopan mestaruuskisoissa U18 - Seiväs
Kilpiö-Nikula Margit Kunto-Pirkat
SM-hopea - 10 000 m - Naiset 65
SM-hopea - Maastojuoksu - Naiset 65 joukkue
SM-pronssi - 3000 m, halli - Naiset 65
Kvist Mathilda Vasa Idrottssällskap
SM-kulta - 100 m aidat - Tytöt 17
SM-pronssi - 400 m aidat - Tytöt 17
Edustanut Suomea Suomi-Ruotsi-maaottelussa - 100 m aidat
Lahti Tommy IF Femman
PM-kulta - Painonheitto - Miehet 35 
PM-kulta - 800m - Miehet 35
PM-kulta - Ruotsalaisviesti - Miehett 35
PM-kulta - Heittoviisiottelu - Miehet 35
SM-hopea - 3000 m kävely, halli - Miehet 35
SM-hopea - Korkeus - Miehet 35
SM-pronssi -  Kolmiloikka, halli - Miehet 35
SM-pronssi - Kymmenottelu - Miehet 35
SM-pronssi - 400 m aidat - Miehet 35
SM-pronssi - Kolmiloikka - Miehet 35
Nikula Jouko Kunto-Pirkat
EM-hopea - Kuula, halli - Miehet 60
PM-kulta - Kolmiloikka - Miehet 60
PM-kulta - Kuula - Miehet 60
PM-kulta - Pituus - Miehet 60
SM-kulta - Kolmiloikka, halli - Miehet 60
SM-kulta - Vauhditon pituus, halli - Miehet 60
SM-kulta - 60 m aidat, halli - Miehet 60
SM-kulta - Kuula, halli - Miehet 60
SM-kulta - Kuula - Miehet 60
SM-kulta - Pituus, halli - Miehet 60
SM-hopea - Vauhditon kolmiloikka, halli - Miehet 60
SM-pronssi - Korkeus, halli - Miehet 60
Sund Linn Vasa Idrottssällskap
SM-hopea - Kuula - Tytöt 15
SM-pronssi - Kiekko - Tytöt 15
Svartsjö Alex IF Femman
SM-hopea - 3000 m - Miehet 17
Träskelin Sune IF Femman
SM-hopea - Maastojuoksu - Miehet 65
Westö Mikael Vasa Idrottssällskap
SM-pronssi - Seiväs - Miehet
Edustanut Suomea Suomi-Ruotsi-maaottelussa - Seiväs

Jääkiekko
Hietaharju Anni Kuortane Team
SM-kulta - A-tytöt
Edustanut Suomen maajoukkuetta maaottelussa
Salo Robin Vaasan Sport
MM-kulta - U18
Edustanut Suomen maajuokkuetta
Edustanut Suomea maailmanmestaruuskilpailuissa

Kamppailulajit
Kinnunen Santeri BBJ Vaasa
SM-pronssi - Brasilialainen Ju-Jutsu - Pojat 14-15, 58 kg

Maastohiihto
Enlund Alexandra IF Femman
SM-hopea - Viesti 3x3 km - Naiset 20
Holmback Hannes IF Femman
SM-hopea - Viesti 3x5 km - Miehet 18
Lahti Tommy IF Femman
SM-hopea - 30 km, vapaa tyyli - Miehet 35
SM-pronssi - Sprintti, vapaa tyyli - Miehet 35
Strandholm Jessica Vörå IF
MM-hopea - 10 km perinteinen tyyli - Naiset 30
MM-hopea - Viesti 4x5 km, naiset 30
MM-hopea - 30 km perinteinen tyyli - Naiset 30
Sundsten Robin IF Femman
SM-kulta - 15 km perinteinen tyyli - Miehet 17
SM-kulta -10 km vapaa tyyli - Miehet 17
SM-kulta - 20 km perinteinen tyyli - Miehet 17
SM-hopea - Viesti 3x5 km - Miehet 18
Edustanut Suomea Pohjoismaiden mestaruuskilpailuissa - Miehet 18
Sundström Niklas IF Femman
SM-hopea - Viesti 3x5 km - Miehet 18

Moottoriurheilu
Järf Mats Vasa motorklubb
PM-kulta - Jääspeedway - Yleinen sarja
Tekoniemi Roni
SM-kulta - Drag racing - Junior Dragster

Suunnistus
Fred Bodil IF Femman
SM-hopea - Viesti, hiihtosuunnistus - Naiset 150
SM-pronssi - Keskimatka, hiihtosuunnistus - Naiset 60
SM-pronssi - Erikoispitkä matka, hiihtosuunnistus - Naiset 60
Fred Marie IF Femman
SM-hopea - Viesti, hiihtosuunnistus - Naiset 150
Portin Fredric Paimion Rasti
SM-hopea - Viesti - Miehet
SM-hopea - Keskimatka - Miehet
SM-pronssi - Pitkämatka - Miehet
Edustanut Suomen maajuokkuetta
Edustanut Suomea Euroopanmestaruuskilpailuissa ja Maailmanmestaruuskilpailuissa
Pått Saga IF Minken
SM-hopea - Keskimatka, pyöräsuunnistus - Naiset 65
Sundelin Peter IF Femman
SM-hopea - Viesti, hiihtosuunnistus - Miehet
SM-hopea - Parisprintti, hiihtosuunnistus - Miehet

Parasulkapallo
Villanen Timo Vaasan Sulkis
SM-pronssi - WH1
Edustanut Suomea Euroopan mestaruuskisoissa

Rullasuksihiihto
Lahti Tommy IF Femman
SM-kulta - Sprintti, vapaa tyyli - Miehet 35
SM-kulta - Normaali matka, vapaa tyyli - Miehet 35

Uinti
Piiroinen Markku Vasa Simsällskap
SM-kulta - 4x100m sekauinti, pitkä rata - Sekajoukkue 200-239
SM-hopea - 4x50m, vapaauinti, lyhyt rata - Miehet 240-279
SM-hopea - 4x50m, vapaauinti, pitkä rata - Miehet 240-279
SM-pronssi - 4x50m sekauinti, lyhyt rata - Miehet 240-279

Ammunta
Fred Christer Vasa Skyttegille & Vaasan Reserviläiset
SM-kulta - Pystykorva 300 m, ampumaurheilu - Miehet 50, joukkue
SM-hopea - Pienoiskivääri HV 25 m 3x25 ls, pistelajit, kasa-ammunta, sisällä - Yleinen sarja
SM-hopea - Ilmakivääri HV 25 m 3x25 ls, pistelajit, kasa-ammunta, sisällä - Yleinen sarja
SM-hopea - Pystykorva 300 m, ampumaurheilu - Miehet 50
SM-hopea - Perinnepistooli 50 m 30 ls, ampumaurheilu - Miehet 50
SM-pronssi - Perinnekivääri 150 m 3x10 ls, ampumaurheilu - Miehet 50
SM-pronssi - Perinnepistooli 50  m, ampumaurheilu - Miehet 50, joukkue
SM-pronssi - Perinnepistooli, koulu 25 m 3x10 ls, ampumaurheilu - Miehet 50
SM-pronssi - Perinnepistooli, kuvio 25 m 30 ls, ampumaurheilu - Miehet 50, joukkue
Grims Börje Skatila Jakt- och skytteförening
SM-pronssi - Pohjoismaiden metsästysammunta- Yleinen sarja, joukkue
Kivisaari Tomi Vasa Skyttegille
SM-kulta - Standard Manual Division - Yleinen sarja, joukkue
SM-hopea - 3-gun - Yleinen sarja, joukkue
Lundvik Jonas Vasa Skyttegille
SM-pronssi - Pistooli, production - Yleinen sarja, joukkue
Viitala Risto Vasa Skyttegille
Edustanut Suomea Euroopan mestaruuskisoissa

Strongman
Keskinen Juha Power Team Vaasan Atleettiklubi
SM-kulta - Strongman - Miehet 105 kg

Triathlon
Lahti Tommy Wasa Triathlon
SM-pronssi - Talvitriathlon - Miehet 35


Palkitut 2015

Esite

Oskar Smeds Vaasan Diana -57 (Juniorit 15)Jousiammunta
MM-kulta–Tähtäin, sisällä (Pojat 13-16)
SM-kulta – Tähtäin, ulkona
SM-kulta – Tähtäin, sisällä
SM-kulta – Tähtäin, ulkona (Mixed 15)
SM-kulta– Tähtäin, sisällä(Mixed 15)
SM-hopea– Tähtäin, 20 yrd 60 nuolta, sisällä (Pojat 13–16)
SM-hopea– Tähtäin, flint, sisällä

Juha Keskinen Power Team Vaasan Atleettiklubi (Herrar – Miehet –105 kg)
Voimamieskilpailut
MM-kulta

Jouko Nikula Kunto-Pirkat (Miehet 60)
Yleisurheilu
MM-Hopea– Pituus
MM-Pronssi– 4x100m
EM-Hopea– Pituus, halli
SM-Kulta– Viisiottelu, halli
SM-Kulta– 100 m aidat
SM-Kulta – Pituus
SM-Kulta – Kolmiloikka
SM-Kulta – 60 m aidat, halli
SM-Kulta – Pituus, halli
SM-Kulta – Kolmiloikka, halli
SM-Kulta – Vauhditon pituus, halli
SM-Kulta– Vauhditon kolmiloikka, halli
SM-Hopea– Korkeus, halli
SM-Hopea– Kuula, halli
SM-Pronssi– 60m, halli
SM-Pronssi– Heittoviisiottelu

Robin Salo Vasa Sport (Miehet U18)
Jääkiekko
MM-Hopea
Edustanut Suomea maailmanmestaruuskisoissa sekä Ivan Hlinka Memorial Tournamentissa U18 ja nejän maan turnauksessa U20

Hanna Lehtomäki Vaasan Diana -57 (Tytöt 15)
Jousiammunta
MM-hopea– Tähtäin, sisällä(Tytöt13–16)
SM-kulta– Tähtäin, 20 yrd 60 nuolat, sisällä(tytöt13–16)
SM-kulta– Tähtäin, sisällä(Mixed 15)
SM-hopea– Tähtäin, flint, sisällä(tytöt13–16)
SM-hopea– Tähtäin, sisällä
SM-pronssi– Tähtäin, ulkona

Sami Ilvesoksa Nurmon Jymy
Paini
MM-hopea– Kreikkalais-roomalainen paini (mihet 35–40 -130 kg)
SM-pronssi– Vapaa-paini

Anni Hietaharju Kuortane Team (Naiset 18)
Jääkiekko
Edustanut Suomea maailmanmestaruuskisoissa U18

Peter Sundelin IF Femman
Hiihtosuunnistus
SM-pronssi– Viesti
SM-pronssi– Sprinttiviesti
Edustanut suomea maailmancupissa

Erica Hjerpe Vasa idrottssällskap (naiset)
Yleisurheilu
SM-pronssi– Seiväs
Edustanut Suomea euroopanmestaruuskilpailussa U23

Fanny Forss Vasa IFK (Naiset 19)
Jalkapallo
Edustanut Suomea euroopanmestaruuskarsinnoissa ja maaottelussa Serbia vastaan

Timo Honkala
Kehonrakennus
Edustanut Suomea maailmanlaajuisissa kilpailussa

Börje Grims Vaasan Ampujat
Metsästysammunta
SM-pronssi– Joukkue
 Edustanut Suomea Pohjoismaiden mestaruuskisoissa

Mikael Westö Vasa Idrottssällskap
Yleisurheilu
SM-Hopea- Seiväs
 Edustanut Suomea Suomi-Ruotsi - maaottelussa

Tommy Lahti IF Femman (Miehet 35)
Triathlon
SM-hopea– Talvitriathlon
SM-pronssi– Maastoduathlon
Maastohiihto
SM-kulta– 30 km perinteinen tyyli
SM-kulta– Sprintti, perinteinen tyyli
SM-pronssi– 5 km vapaa tyyli
Pikaluistelu
SM-kulta– 500 m
SM-kulta– 3000 m
Yleisurheilu
SM-kulta– 3000m kävely
SM-hopea– 60 m aidat, halli
SM-pronssi– 110 m aidat
SM-pronssi– korkeus, halli

Matias Järnefelt Vaasan Diana -57 (Juniorit 13)
Jousiammunta
SM-kulta– Vaisto, ulkona
SM-kulta - Vaisto, sisällä
SM-kulta– Vaisto, 10 yrd 60 nuolta, sisällä

Christer Fred Vaasa ampujat
Kasa-ammunta
SM-kulta– Ilmakivääri, pistelaji, sisällä LV 25 m 3 x 25 ls
SM-hopea- Pienoiskivääri, pistelaji, sisällä HV 25 m 3 x 25 ls
SM-pronssi- Pienoiskivääri, pistelaji, ulkona  HV 25 m 3 x 25 lks
Ampuvaurheilu, perinneaseet
SM-kulta– Perinnekivääri, Kenttä 50 m, joukkue (Miehet 50)
SM-hopea– Perinnepistooli, koulu 25 m 30 ls (Miehet 50)
SM-hopea– Perinnepistooli, koulu 25 m 30 ls, lag (Miehet 50)
SM-pronssi- Perinnekivääri, kenttä 150m (Miehet 50)
SM-pronssi– Perinnepistooli, kuvio 30 ls (Miehet 50)

Tapio Ketelä Vaasan Diana -47 (Veteraanit)
Jousiammunta
SM-kulta– Vaisto, ulkona
SM-kulta– Vaisto, 20 yrd 120 noulta, sisällä
SM-kulta–Vaisto, 20 yrd 60 noulta, sisällä

Linn Sund Vasa Idrottssällskap (Tytöt 14)
Yleisurheilu
SM-kulta– Kuula
SM-kulta– Kiekko

Jan Linde Nykarleby Cykelklubb (Miehet 60)
Pyöräily
SM-kulta– Maantie
SM-kulta– Tempo

Christian Fremling Wasa Endurance (Mihet 55)
Yleisurheilu
SM-kulta– puolimaraton
SM-hopea– 10000 m
SM-hopea– 10 km Maantie

Alexandra Enlund IF Femman (Naiset 18)
Maastohiihto
SM-kulta- 5 km vapaa tyyli
SM-pronssi– 5 km perinteinen tyyli
Suunnistus
SM-pronssi– Sprintti

Emma Rintamäki IF Femman (Naiset 22)
Yleisurheilu
SM-kulta– Olympiapainonheitto
SM-pronssi– Kiekko

Tuula Ketelä Vaasan Diana -57 (Veteraanit)
jousiammunta
SM-kulta– Vaisto, 20 yrd 60 nuolta, sisällä
SM-pronssi– Vaisto, 20 yrd 120 nuolta,sisällä

Mats Järf  Vaasan Moottorikerho
Moottoripyöräily
SM-kulta– Jääspeedway A-500

Jesse Salmi Vaasan Vasama (Miehet 17)
Yleisurheilu
SM-kulta– Seiväs

Robin Sundsten IF Femman (Miehet 16)
Maastohiihto
SM-pronssi – 8 km vapaa tyyli

Alex Svartsjö och Robin Sundsten IF Femman (Miehet 16)
Maastohiihto
SM-pronssi– Viesti

Aslak Suojanen Vaasanseudan MTB (Juniorit 15)
MTB-Enduro
SM-kulta

Lina Lahtinen Vaasan Hubertus (Shetlanninponit)
Ratsastus
SM-kulta– Esteratsastus

Ylva Smeds Vaasan Diana -57 (Tytöt 13)
Jousiammunta
SM-kulta- Tähtäin 20 yrd 60 noulta, sisällä

Jan Kaas Gamlakarleby IF (Miehet 35)
Yleisurheilu
SM-kulta- puolimaraton

Kari Salmi Vaasan Vasama (Miehet 40)
Yleisurheilu
SM-kulta– Seiväs

Magnus Häggblom Vasa Idrottssällskap (Miehet 60, 105 kg)
SM-kulta– Voimanosto

Elias Järnefelt Vaasan Diana -57 (Juniorit 11)
Jousiammunta
SM-hopea– Tähtäin, sisällä
SM-Hopea– Tähtäin, ulkona

Christer Burman Vaasan uimaseura (Miehet 45-49)
Uinti
SM-Hopea– 200 m rintauinti, lyhyt rata
SM-Hopea– 4x50 m sekauinti, lyhyt rata (sekajoukkue 200-239)

Lisa Boström Vasa Skidklubb (Naiset 16)
Alppihiihto
SM-Hopea– Paripujottelu
SM-pronssi– Supersuurpujottelu
SM-pronssi– Syöksylasku

Bodil Fred IF Femman (Naiset 60)
Hiihtisuunnistus
SM-hopea - Erikoispitkä matka
SM-pronssi– Keskimatka
SM-pronssi- Sprinttiviesti (Naiset 120)

Adrian Lasén Vaasan Diana -57 (Juniorit 13)
Jousiammunta
SM-hopea– Tähtäin, sisällä
SM-pronssi– Tähtäin, ulkona

Ellinor Kronholm IF Femman (Naiset 19)
Yleisurheilu
SM-hopea– seiväs

Santeri Kinnunen BJJ Vaasa (Pojat 14–15, –58 kg)
Kamppailulajit
SM-hopea– Brasililainen Ju-Jutsu

Marie Fred IF Femman (Naiset 35)
Hiihtosuunnistus
SM-hopea– Erikoispitkä matka

Jukka Koskiniemi Wasa Triathlon (Miehet  35–39)
Triathlon
SM-hopea– Täysmatka

Jan-Anders Backlund Gamlakarleby IF (Miehet 40)
Yleiurheilu
SM-hopea- 1500 m, halli

Lise-Lott Rintamäki IF Femman (Naiset 50)
Yleisurheilu
SM-hopea– Olympiapainonheitto

Saga Pått IF Minken (Naiset 65)
Pyöräsuunnistus
SM-hopea– pitkä matka

Jorma Latva-Pirilä Vaasan uintiseura (Miehet 55-59)
Uinti
SM-pronssi– 50 m selkäuinti
SM-pronssi– 4x50 m fvapaauinti, lyhyt rata (Miehet 240-279)
SM-pronssi– 4x50 m sekauinti, lyhyt rata (Miehet 240-279)

Jere Keskinen Vaasan Toverit ( Pojat 17)
Yleisurheilu
SM-pronssi– Seiväs
SM-pronssi– Seiväs, sisällä

Tommi Ketelä Vaasan Diana -57 (Juniorit 15)
Jousiammunta
SM-pronssi- Tähtäin, 20 yrd 60 nuolta, sisällä
SM-pronssi- Tähtäin, 20 yrd 120 nuolta, sisällä

Mikael Salmi VPS-j (C15)
jalkapallo
 Edustanut Suomea maajoukkueturnauksessa Slovakiaa ja puolaa vastaan

Alex Storback, David Vähäkangas och Mikael Salmi VPS-j (C15)
Jalkapallo
SM-Pronssi

Hannu Tekoniemi
Autourheilu
SM-Pronssi– Drag Racing, Super Pro Et

Hanna Rintamäki IF Femman (Naiset)
Yleisurheilu
SM-Pronssi– Olympiapainoheitto

Hanne Manderbacka Vaasan Suunistajat (Naiset20)
suunnistus
SM-pronssi– Viesti

Mathilda Kvist Vasa Idrottssällskap( Tytöt 16)
Yleisurheilu
FM-Pronssi– 400 m aidat

Robin Sandelin Vaasan Ju-Jutsu (Pojat 14–16, –65 kg)
Kamppailulajit
SM-Pronssi– Hokutoryu Ju-Jutsu

Jimi Ahola Vaasan Toverit (Juniorit 50 kg)
Paini
SM-Pronssi– Kreikkalianen-roomalainen paini

Harry Riddar Närpes Kraft Cykelförening (Miehet 50)
Pyöräily
SM-pronssi– Tempo

Markku Piiroinen Vaasan uintiseura (Miehet 55-59)
uinti
SM-Pronssi– 4 x 100 m sekauinti, pitkä rata (Miehet 160-199)

Sven-Ole Ahlbäck Wasa Vélocity (Miehet 60)
Pyöräily
SM-pronssi– maantie

Veikko Mäkinen Vaasa Senior Biljard (Miehet 60)
SM-Pronssi– Pool, pari

Juha-Matti Järvinen Vaasa Senior Biljard ry. (Seniorit)
Biljardi
SM-pronssi– Pool, pari


 

2014

Esite 

Jouko Nikula
 Kunto-Pirkat (Miehet 55)
Yleisurheilu
MM-hopea – Viisiottelu, halli
MM-pronssi – 60 m aidat, halli
MM-pronssi – Pituus, halli
EM-hopea – 100 m aidat
EM-hopea – Pituus
SM-kulta – Viisiottelu
SM-kulta – 100 m aidat
SM-kulta – 60 m aidat, halli
SM-kulta– Pituus, halli
SM-kulta – Pituus
SM-kulta – Kolmiloikka
SM-kulta – Kuula
SM-kulta – Vauhditon pituus, halli
SM-kulta – Vauhditon kolmiloikka, halli
SM-hopea – Kolmiloikka, halli
SM-hopea – Korkeus
SM-hopea – Kuula, halli
SM-hopea – Heittoviisiottelu
SM-hopea – 4x100 m
SM-hopea– Ruotsalaisviesti
SM-pronssi – Kiekko
SM-pronssi – Olympiapainonheitto

Mats Järf Vaasan Moottorikerho
Moottoripyöräily
MM-pronssi – Jääspeedway, joukkue
SM-kulta – Jääspeedway

Peter Sundelin IF Femman
Hiihtosuunnistus
Edustanut Suomea maailmancupissa

Tommi Ketelä Diana -57 (Juniorit 15/JMFS(R))
Jousiammunta
EM-pronssi - Tähtäin, sisällä
SM-kulta - Tähtäin, ulkona, pari
SM-hopea - 3D, ulkona
SM-hopea - 60 nuolta 20 yrd, sisällä
Edustanut Suomea nuorten Euroopan mestaruuskisoissa

Linda Säätelä Kokkola F10 (Naiset U19)
Jalkapallo
Edustanut Suomea Euroopan mestaruuskisojen jatkokarsinnassa U19

Christer Burman Vaasan uimaseura (Miehet 45-49)
Uinti
PM-kulta – 4x50 m vapaauinti, lyhyt rata (Sekajoukkue 200-239)
PM-kulta – 4x50 m sekauinti, lyhyt rata (Sekajoukue 200-239)
PM-pronssi – 100 m sekauinti, lyhyt rata
SM-kulta – 4x50 m sekauinti, pitkä rata (Sekajoukkue 200-239)
SM-pronssi – 200 m rintauinti, pitkä rata
SM-pronssi – 200 m rintauinti, lyhyt rata

Hanna Rintamäki IF Femman (Naiset 22)
Yleisurheilu
SM-kulta – Kiekko, halli (Naiset 22)
Edustanut Suomea Pohjoismaiden ja Baltianmaiden mestaruuskilpailuissa (U23)

Erica Hjerpe IF Femman (Naiset 22)
Yleisurheilu
SM-pronssi – Seiväs
Edustanut Suomea Pohjoismaiden ja Baltianmaiden mestaruuskilpailuissa U23, Pohjoismaiden hallimaaottelussa ja Suomi–Ruotsi-maaottelussa

Anni Hietaharju Kuortane Team (Naiset 18)
Jääkiekko
Edustanut Suomea useissa maajoukkueturnauksessa U18

Robin Salo Vaasan Sport (Miehet U17)
Jääkiekko
Edustanut Suomea maajoukkueturnauksessa U17

Markku Piiroinen Vaasan Uimaseura (Miehet 50-54)
Uinti
PM-pronssi – 100 m rintauinti, lyhyt rata
SM-hopea – 4 x 50 m vapaauinti, lyhyt rata (Miehet 240-279)
SM-pronssi– 4 x 50 m sekauinti, pitkä rata (Miehet  240-279)
SM-pronssi– 4 x 50 m vapaauinti, pitkä rata (Miehet 200-239)

Börje Grims Vaasan Ampujat
Metsästysammunta
Edustanut Suomea Pohjoismaiden mestaruuskisoissa

Timo Honkala
Kehonrakennus
Edustanut Suomea Nordic Pro:ssa, maailmanlaajuinen kilpailu

Jesse Salmi 
Yleisurheilu Vaasan Vasama
SM-kulta – Seiväs (Pojat 16)
Edustanut Suomea nuorten Suomi–Ruotsi-ottelussa
Paini Vaasan Voima-Veikot (Miehet 17)
SM-pronssi – Vapaapaini
Edustanut Suomea Suomi-Viro ottelussa

Tommy Lahti IF Femman (Miehet 30)
Maastohiihto
SM-kulta – 5 km perinteinen tyyli
Pikaluistelu
SM-kulta – 500 m
SM-kulta – 3000 m
Yleisurheilu
SM-kulta – Viisiottelu, halli
SM-kulta – Vauhditon korkeus, halli
SM-hopea – 110 m aidat
SM-hopea – 400 m aidat
SM-hopea – Pituus
SM-hopea – Olympiapainonheitto
SM-hopea – 400 m, halli
SM-hopea – 60 m aidat, halli
SM-hopea – Vauhditon pituus, halli
SM-hopea – Vauhditon kolmiloikka, halli
SM-pronssi – Puolimaraton
SM-pronssi – Korkeus
SM-pronssi – Moukari
SM-pronssi – Painonheitto
SM-pronssi – Korkeus, halli
SM-pronssi – Painonheitto, halli

Christer Fred Vaasan Reserviläiset
Ammunta

SM-kulta – Kasa-ammunta, Pienoiskivääri HV 50 m
SM-kulta – Perinnekivääri 300 m, joukkue (Miehet 50)
SM-hopea – Perinnekivääri, Kenttä 150 m, joukkue  (Miehet 50)
SM-pronssi – Kasa-ammunta, Pienoiskivääri HV 25 m
SM-pronssi – Perinneaseet, Pistooli 50 m, joukkue (Miehet 50)
SM-pronssi – Perinneaseet, Pistooli Kuvio 50 m, joukkue  (Miehet 50)

Jan-Anders Backlund Gamlakarleby IF (Miehet 35)
Yleisurheilu
SM-kulta –1500 m, halli
SM-kulta – 800 m, halli
SM-hopea – 1500 m

Jan Kaas Gamlakarleby IF (Miehet 30)
Yleisurheilu
SM-kulta – 3000 m, halli
SM-hopea – 10000 m
SM-hopea – 1500 m, halli

Saga Pått IF Minken (Naiset 65)
Hiihtosuunnistu
SM-pronssi – Sprintti
Pyöräsuunnistus
SM-kulta – Viesti (Naiset 100)
SM-hopea – Sprintti
SM-pronssi – Pitkä matka

Ylva Smeds Diana -57 (Juniorit 11)
Jousiammunta
SM-kulta – Tähtäin, sisällä
SM-hopea – Tähtäin, ulkona

Bodil Fred IF Femman (Naiset 60)
Hiihtosuunnistus
SM-kulta – Sprintti
SM-pronssi – Keskimatka
SM-pronssi  – Pitkä matka

Hanna Lehtomäki Diana -57
Jousiammunta
SM-kulta – Tähtäin, sisällä, 20 yrd 120 nuolta (Tytöt 13-16)
SM-pronssi – Tähtäin, ulkona (Tytöt 15)

Matias Järnefelt Diana -57 (Juniorit 11)
Jousiammunta
SM-kulta – Vaisto, ulkona
SM-pronssi – Tähtäin, sisällä

Sven-Ole Ahlbäck Wasa Vélocity (Miehet 60)
Pyöräily
SM-kulta – Maantie

Oskar Smeds Diana -57 (Juniorit 15)
Jousiammunta
SM-kulta – Tähtäin, sisällä

Emma Rintamäki IF Femman (Naiset 22)
Yleisurheilu
SM-kulta – Olympiapainonheitto

Lise-Lott Rintamäki IF Femman (Naiset 50)
Yleisurheilu
SM-kulta – Olympiapainonheitto

Hanne Manderbacka Vaasan Suunistajat (Naiset 18)
Suunnistus 
SM-hopea – Sprintti
SM-pronssi – Viesti

Lisa Boström Vasa Skidklubb (Naiset 16)
Alppilajit
SM-hopea – Supersuurpujottelu
SM-pronssi – Syöksy

Christian Fremling IF Femman Miehet 55)
Yleisurheilu
SM-hopea – 10000 m

Erica Kolehmainen Vasa Idrottssällskap (Tytöt 14)
Yleisurheilu
SM-hopea – 300 m

Magnus Häggblom Vasa Idrottssällskap (Miehet 60, 105 kg)
SM-hopea – Voimanosto

Juha-Matti Järvinen Vaasa Senior Biljard ry. (Seniorit)
Biljardi
SM-hopea – Pool, joukkue

Linn Ljungars Vasa idrottssällskap (Tytöt 15)
Yleisurheilu
SM-hopea – Korkeus, joukkue (Tytöt 15)

Maria Östman Vasa Idrottssällskap (Naiset 14)
Yleisurheilu
SM-hopea – Seiväs, joukkue

Alex Svartsjö, Robin Sundsten ja Niklas Sundström IF Femman (Miehet 16)
Maastohiihto
SM-hopea – Viesti

Jennifer Klemets ja Alexandra Enlund IF Femman (Naiset 18)
Maastohiihto
SM-hopea – Viesti

Alexandra Enlund IF Femman (Naiset 17)
Suunnistus
SM-hopea – Keskimatka
Maastohiihto
SM-pronssi – 5 km perinteinen tyyli

Mathilda Kvist Vasa idrottssällskap (Tytöt 15)
Yleisurheilu
SM-pronssi –  800 m
SM-pronssi – Viisiottelu

Mikael Westö IF Femman
Yleisurheilu
SM-pronssi – Seiväs

Viktor Östman Vasa idrottssällskap (Miehet 22)
Yleisurheilu
SM-pronssi – Seiväs

Jere Keskinen Vaasan Toverit (Pojat 15)
Yleisurheilu
SM-pronssi – Seiväs

Harry Riddar Närpes Kraft Cykelförening (Miehet 50)
Pyöräily
SM-pronssi – Tempo

Nico Ketola Diana -57 (Juniorit 11)
Jousiammunta
SM-pronssi – Tähtäin, ulkona

Erik Ståhl 7-13 v -33 kg
Kamppailulajit
SM-pronssi – Hokutoryo Ju-Jutsu

Joakim Höstman Malax IF
Pyöräsuunnistus
SM-pronssi – Viesti

Jesper Bengs IF Femman (Miehet 19)
Yleisurheilu
SM-pronssi – 3 x 800 m

Jorma Latva-Pirilä Vaasan Uimaseura (Miehet 55-59)
Uinti
SM-pronssi – 4x50 m sekauinti, lyhyt rata (Miehet 240-279)


 

2013

Esite 

Tommy Klemets IF Fyren
Ampumahiihto
MM-pronssi – Viesti (Miehet 55)

Hanna Lehtomäki
Jousiammunta
SM-kulta – Tähtäin, sisällä, 10 yrd 120 nuolta (Tytöt 12)
SM-hopea – Tähtäin, sisällä, Flint (Tytöt 12)
EM-hopea – Tähtäin, sisällä, 10 yrd 3*60 nuolta (Tytöt 12)

Christer Fred Vaasan reserviläiset
Ammunta
SM-kulta – Kasa-ammunta
SM-kulta – Perinnekivääri 150 m, joukkue, 3-asentoinen
SM-kulta - Perinnekivääri 150 m, joukkue 
SM-hopea – Perinnepistooli 25 m
SM-hopea – Perinnepistooli 25 m, joukkue
SM-pronssi – Pystykorva, joukkue
Edustanut Suomea kasa-ammunnan Euroopan mestaruuskisoissa

Erica Hjerpe IF Femman
Yleisurheilu
SM-kulta – Seiväshyppy (Naiset 22)
SM-kulta – Seiväshyppy, halli (Naiset 22)
SM-pronssi – Seiväshyppy
Edustanut Suomea junioreiden Euroopan mestaruuskisoissa ja Suomi-Ruotsi maaottelussa.

Alexandra Enlund IF Femman
Suunnistus
SM-kulta – Pitkä matka (Naiset 16)
SM-hopea – Erikoispitkä matka (Naiset 16)
SM-hopea – Sprintti (Naiset 16)
Edustanut Suomea nuorten Euroopan mestaruuskisoissa.

Börje Grims Vaasan ampujat
Metsästysammunta
SM-hopea – Pohjoismaiden metsästysammunta, joukkue
Edustanut Suomea Pohjoismaiden mestaruuskisoissa

Nina Westerlund Korsholms Sportryttare
Kouluratsastus
SM-pronssi - Young rider
SM-pronssi - Young rider, sisällä
Edustanut Suomen maajoukkuetta

Linnea Hjerpe VIFK
Jalkapallo
SM-pronssi (B-juniorit)
Edustanut Suomea nuorten Euroopan mestaruuskisojen karsinnassa (U17)

Linda Säätelä Kokkola futis 10
Jalkapallo
Edustanut Suomea nuorten Euroopan mestaruuskisojen karsinnassa (U19)

Hugo Villför Vasa IFK
Jalkapallo
Edustanut Suomen juniormaajoukkuetta (U17)

Robin Salo Vaasan Sport
Jääkiekko
Edustanut Suomen juniormaajoukkuetta (U16)

Jouko Nikula Kunto-Pirkat
Yleisurheilu
PM-hopea – Kolmiloikka (Miehet 55)
PM-pronssi – Pituus (Miehet 55)
SM-kulta –  Kolmiloikka, halli (Miehet 55)
SM-hopea –  Pituus (Miehet 55)
SM-hopea –  Kolmiloikka (Miehet 55)
SM-hopea  –  Pituus, halli (Miehet 55)
SM-pronssi – Vauhditon pituus, halli (Miehet 55)

Christer Burman Vaasan uimaseura
Uinti 
PM-hopea – 50 m rintauinti, pitkä rata (Miehet45-49)
PM-pronssi – 100 m rintauinti, pitkä rata (Miehet45-49)
SM-hopea – 200 m rintauinti, lyhyt rata (Miehet45-49)
SM-hopea – 4 x 100 m sekauinti, pitkä rata (Miehet 200-239)
SM-hopea – 4 x 100 m vapaa uinti, lyhyt rata (Miehet 200-239)
SM-pronssi – 100 m rintauinti, lyhyt rata (Miehet45-49)
SM-pronssi – 100 m sekauinti, lyhyt rata (Miehet45-49)
SM-pronssi – 100 m rintauinti, pitkä rata (Miehet45-49)
SM-pronssi – 200 m rintauinti, pitkä rata (Miehet45-49)
SM-pronssi – 4 x 50 m sekauinti, lyhyt rata (Miehet 200-239)

Hugo Ahlskog  Diana -57
Jousiammunta
PM-hopea – Tähtäin, joukkue (Juniorit 17)
SM-hopea – Tähtäin, mixed team (Juniorit 17)

Tommy Lahti IF Femman
Rullasuksihiihto
SM-kulta – Sprintti (Miehet 30)
SM-kulta – Normaalimatka (Miehet 30)
Rullaluistelu
SM-kulta – Sprintti (Miehet 30)
SM-kulta – Normaalimatka (Miehet 30)
Pikaluistelu
SM-hopea – 500 m (Miehet 30)
SM-hopea – 3000 m (Miehet 30)
Maastohiihto
SM-hopea – 30 km perinteinen tyyli (Miehet 30)
Yleisurheilu
SM-hopea – 400 m (Miehet 30)
SM-hopea – Puolimaraton (Miehet 30)
SM-hopea – Korkeus (Miehet 30)
SM-hopea – Olympiapainonheitto (Miehet 30)
SM-hopea – 60 m aidat, halli (Miehet 30)
SM-hopea – Kolmiloikka, halli (Miehet 30)
SM-hopea – 5-ottelu, halli (Miehet 30)
SM-hopea – Painonheitto, halli (Miehet 30)
SM-pronssi – Kolmiloikka (Miehet 30)
SM-pronssi – 800 m (Miehet 30)
SM-pronssi – 1500 m (Miehet 30)
SM-pronssi – 5000 m (Miehet 30)
SM-pronssi – 10000 m (Miehet 30)
SM-pronssi – Korkeus (Miehet 30)
SM-pronssi – Vauhditon korkeus, halli (Miehet 30)

Hanna Rintamäki IF Femman
Yleisurheilu
SM-kulta – Kiekko (Naiset 22)
SM-kulta – Kiekko, halli (Naiset 22)

Linn Ljungars Vasa idrottssällskap
Yleisurheilu
SM-kulta – Pituus (Tytöt 14)
SM-hopea – Kolmiloikka, joukkue (Tytöt 15)
SM-hopea – 4x800 m (Tytöt 15)

Elisa Hjerpe Diana -57
Jousiammunta
SM-kulta – Maastojousiammunta (JFFS/R)
SM-hopea – Tähtäin, mixed team, sisällä (Juniorit 17)
SM-pronssi – Tähtäin, sisällä (Juniorit 17)

Oskar Smeds Diana -57
Jousiammuna
SM-kulta – Tähtäin, sisällä (Juniorit 13)
SM-hopea – Tähtäin (Juniorit 13)
SM-pronssi – Tähtäin, mixed team, sisällä (Juniorit 15)

Saga Pått IF Minken
Hiihtosuunnistus
SM-kulta – Sprintti
Pyöräsuunnistus
SM-hopea – Pitkä matka (Naiset 65)
SM-pronssi – Sprintti (Naiset 65)

Rebecca Paxal Vasa idrottssällskap
Yleisurheilu
SM-kulta – 3000 m ratakävely, joukkue (Naiset)
SM-hopea – 3 x 800m (Naiset 17)

Jesse Salmi Vaasan Vasama
Yleisurheilu
SM-kulta – Seiväshyppy (Pojat 15)
Paini
SM-pronssi – Vapaapaini (Juniorit 55 kg)

Peter Sundelin IF Femman
Hiihtosuunnistus
SM-kulta – Viesti

Hannu Tekoniemi
Autourheilu
SM-kulta – Drag Race, Super Pro Et

Mats Järf Vaasan Moottorikerho
Moottoripyöräily
SM-kulta - Jääspeedway

Emma Rintamäki IF Femman
Yleisurheilu
SM-kulta – Olympiapainonheitto (Naiset 22)

Viktor Östman Vasa idrottssällskap
Yleisurheilu
SM-kulta – Seiväshyppy (Miehet 19)

Robin Sundsten IF Femman
Maastohiihto
SM-kulta –  5 km vapaa tyyli (Pojat 16)

Lise-Lott Rintamäki IF Femman
Yleisurheilu 
SM-kulta – Olympiapainonheitto (Naiset 50)

Mathilda Kvist Vasa idrottssällskap
Yleisurheilu
SM-hopea – 4x800 m (Tytöt 15)
SM-hopea – Kolmiloikka, joukkue (Tytöt 14)

Markku Piiroinen Vaasan uimaseura
Uinti
SM-hopea - 4x100 m vapaauinti, pitkä rata (Miehet 50-54)

Jan Linde Nykarleby cykelklubb
Pyöräily
SM-hopea – Aika-ajo (Miehet 55)

Jorma Latva-Pirilä Vaasan uimaseura
Uinti
SM-pronssi – 50 m rintauinti, lyhyt rata (Miehet 50-54)
SM-pronssi – 4x50 m sekauinti, lyhyt rata (Miehet 200-239)

Alexandra Almén VIFK
Jalkapallo
SM-pronssi (B-juniorit)

Fanny Forss VIFK
Jalkapallo
SM-pronssi (B-juniorit)

Hanne Manderbacka Vaasan Suunnistajat 
Suunnistus
SM-pronssi – Yösuunnistus (Naiset 17)

Jesper Bengs IF Femman
Yleisurheilu
SM-pronssi – 800 m (Miehet 17)

Lisa Boström Vaasan hiihtoklubi
Alppihiihto
SM-pronssi – Paripujottelu (Naiset 14)

Harry Riddar Närpes Kraft Cykelförening
Pyöräily
SM-pronssi – Aika-ajo (Miehet 50)

Bodil Fred IF Femman
Hiihtosuunnistus
SM pronssi – Keskimatka (Naiset 60)

Sven-Ole Ahlbäck Wasa Vélocity
Pyöräily
SM-pronssi – Maantiepyöräily (Miehet 60)

2012
Esite

Esko Hakkola Vaasa senior biljard
Biljardi
SM-pronssi (Miehet 50)

Rolf-Erik Sundelin GIF
Pyöräsuunnistus
SM-pronssi - Keskimatka (Miehet 60)

Nina Westerlund Korsholms Sportryttare
Kouluratsastus
SM-pronssi, joukkue

Mikael Renlund Wasa Fightsport
Potkunyrkkeily
SM-pronssi - K-1

Hanne Manderbacka Vaasan Suunnistajat 
Suunnistus
SM-pronssi - Sprintti (Tytöt 16)

Sven-Olof Storm IF Femman
Suunnistus
SM-pronssi - Keskimatka (Miehet 75)

Lisa Boström Vasa Skidklubb
Alppihiihto
SM-hopea - Suurpujottelu (Tytöt 13-15)

Juha-Matti Järvinen Vaasa senior biljard
Biljardi
SM-hopea, joukkue (Seniorit)

Saga Pått IF Minken
Pyöräsuunnistus
SM hopea - Sprintti (Naiset 60)

Rebecca Paxal Vasa idrottssällskap
Yleisurheilu
SM-hopea - 3000 m ratakävely, joukkue (Tytöt 15)

Hanna Rintamäki IF Femman
Yleisurheilu
SM-hopea – Kiekko, ulkona (Naiset 22)
SM-pronssi – Kiekko, halli (Naiset 22)
SM-pronssi – Kuula, halli (Naiset 22)

Bodil Fred IF Femman
Suunnistus
SM-hopea – Yösuunnistus (Naiset 50)
Hiihtosuunnistus
SM pronssi – Erikoispitkä matka (Naiset 60)

Christer Burman Vaasan uimaseura
Uinti
SM-hopea - 4 x 100 m vapaauinti, pitkä rata (Miehet 200-239)
SM-hopea - 4 x 100 m sekauinti, lyhyt rata (Miehet 200-239)
SM-pronssi - 100 m rintauinti, pitkä rata (Miehet 40-44)
SM-pronssi - 100 m rintauinti, lyhyt rata (Miehet 40-44)

Jimi Kallio Vaasan uimaseura
Uinti
SM-hopea - 800 m vapaauinti, lyhyt rata 
SM-pronssi - 1500 m vapaauinti, lyhyt rata 

Markku Piiroinen Vaasan uimaseura
Uinti
SM-hopea - 4x100 m vapaauinti, pitkä rata (Miehet 120-159)

Julia Björkstrand IF Femman
Victoria Höstman
Suunnistus
SM-hopea - Parisprintti (Naiset 20)

Amanda Backman IF Femman
Jennifer Klemets
Alexandra Enlund
Hiihto
SM-hopea - Viesti (Tytöt 16)

Alexandra Enlund IF Femman
Suunnistus
SM-kulta - Sprintti (Tytöt 15)
SM-hopea - Pitkämatka (Tytöt 15)

Hugo Ahlskog  Diana -57
Jousiammunta
SM-kulta - Tähtäin, sisällä, joukkue (Juniorit 11-15)
SM-hopea - Tähtäin, ulkona (Pojat 15)

Elisa Hjerpe Diana -57
Jousiammunta
SM-pronssi – Tähtäin, sisällä (Tytöt 15)
SM-kulta– Tähtäin, sisällä, joukkue (Juniorit 11-15)
SM-kulta– Maastojousiammunta (Tytöt 15)

Oskar Smeds Diana -57 
Jousiammunta
SM-kulta – Tähtäin, sisällä (Pojat 13)
SM-kulta – Tähtäin, ulkona (Pojat 13)
SM-kulta– Tähtäin, sisällä, joukkue (Juniorit 11-15)

Harry Riddar
Pyöräily
SM-kulta - Wattbike (Miehet 50)
SM-hopea - Aika-ajo (Miehet 50)

Viktor Villför Vasa IFK
Jalkapallo
SM-kulta - Tekniikka (Pojat 13)

Jesse Salmi (Vaasan Vasama)
Yleisurheilu
SM-kulta - Seiväshyppy (Pojat 14)
SM-kulta - Kolmiloikka (Pojat 14)
SM-kulta - Moniottelu (Pojat 14)

Ida Viitanen Vasa Hubertus
Kenttäratsastus
SM-kulta - Ponit

Robin Sandelin Vaasan Ju-jutsu seura
Hokutoryu Ju-Jutsu
SM-kulta (Juniorit 7-13)

Magnus Häggblom Vasa idrottssällskap
Voimanosto
SM-kulta (Miehet 60)

Hugo Villför Vasa IFK
Jalkapallo
Edustanut Suomen juniorimaajoukkuetta (U16)

Robin Salo Vaasan Sport
Jääkiekko
Edustanut Suomen juniorimaajoukkuetta (Pojat -98)

Börje Grims Vaasan ampujat
Metsästysammunta
Edustanut Suomea Pohjoismaiden mestaruuskisoissa
SM-pronssi – Pohjoismaisen metsästysammunta, joukkuekilpailu

Viktor Östman Vasa Idrottssällskap
Yleisurheilu
Edustanut Suomea nuorten PM mestaruuskisoissa
PM-hopea - Seiväs (Miejet 19)
SM-kulta – Seiväs, halli (Miehet 19)
SM-kulta - Seiväs (Miehet 19)

Erica Hjerpe IF Femman
Yleisurheilu
Edustanut Suomea nuorten PM mestaruuskisoissa ja seniorien Suomi-Ruotsimaaottelussa
PM-kulta - Seiväs (Naiset 19)
SM-kulta – Seiväs, halli (Naiset 19)
SM-kulta - Seiväs (Naiset 19)

Linda Säätelä KF10
Jalkapallo
Edustanut Suomea nuorten Euroopan mestaruuskisojen karsinnassa (TU17)

Mats Järf Vaasan Moottorikerho
Moottoripyöräily
Edustanut Suomea jääspeedwayn Maailmanmestaruuskisoissa 

Tommy Lahti IF Femman, Seinäjoen Seudun Urheilijat
Triathlon
Edustanut Suomea MM-kisoissa
SM-pronssi – Talvitriathlon (Miehet 30)
Maastohiihto
SM-pronssi - 5 km perinteinen tyyli (Miehet 30)
Rullasuksihiihto
SM-kulta – Sprintti 
SM-kulta – Normaalimatka (Miehet 30)
Pikaluistelu
SM-kulta - 500 m (Miehet 30)
SM-kulta – 3000 m (Miehet 30)
Yleisurheilu
SM-kulta– Olympiapainonheitto (Miehet 30)
SM-kulta – Kolmiloikka, halli (Miehet 30)
SM-kulta – Viisiottelu, halli (Miehet 30)
SM-kulta- 60 m aidat, halli  (Miehet 30)
SM-kulta- 1500 m, halli  (Miehet 30)
SM-hopea- 400m, halli  (Miehet 30)
SM-hopea- 800 m, halli  (Miehet 30)
SM-hopea - Kolmiloikka (Miehet 30)
SM-hopea - 800 m (Miehet 30)
SM-pronssi - Kiekko (Miehet 30)
SM-pronssi – Painonheitto, halli (Miehet 30)

Timo Honkala
Kehorakennus
Edustanut Suomea Masterolympiassa

Tommy Klemets
Ampumahiihto
MM-pronssi - Normaalimatka (Miehet 55-59)

Jouko Nikula Kunto-Pirkat
Yleisurheilu
MM-pronssi - Pituus, halli (Miehet 55)
SM-kulta - Pituus (Miehet 55)
SM-hopea - Kolmiloikka (Miehet 55)
SM-hopea - 60 m aidat, halli (Miehet 55)
SM-hopea - Pituus, halli (Miehet 55)
SM-hopea - Vauhditonkolmiloikka, halli (Miehet 55)
SM-pronssi - Vauhditonpituus, halli (Miehet 55)

Sami Ilvesoksa
Paini
MM-hopea - Kreikkalais-roomalainen, 130 kg (Veteraanit)
SM-pronssi - Kreikkalais-roomalainen, 120 kg

Joakim Höstman Malax IF
Pyöräsuunnistus
Edustanut Suomea nuorten Maailmanmestaruuskisoissa 

MM-hopea– Viesti (Miehet 20)
SM-kulta – Sprintti (Miehet 20)
SM-pronssi – Pitkämatka (Miehet 20)

Roger Karp Vaasan ampujat
Ammunta
MM-kulta - Practical haulikko
MM-kulta - Practical haulikko, joukkue
SM-kulta - Production haulikko
SM-kulta - Production haulikko, joukkue

Andreas Romar Vaasan hiihtoklubi

Alppihiihto
Edustanut Suomea Maailmancupissa
SM-hopea – Pujottelu
SM hopea – Suurpujottelu


2011
Esite 

Saga Pått IF Minken
Hiihtosuunnistus
SM-pronssi – Keskimatka (Naiset 60)

Markku Piiroinen Vasa simsällskap
Uinti
SM-pronssi - 200 m rintauinti, lyhyt rata (Miehet 50-54)

Elisa Hjerpe Diana -57
Jousiammunta
SM-pronssi – Tähtäin, sisällä (Tytöt 15)
SM-pronssi – Tähtäin, ulkona (Tytöt 15)

Daniel Backman Skatila, jakt- och skytteförening
Metsästysammunta
SM-hopea – Metsästyshirvi, joukkuekilpailu

Peter Hjerpe Skatila, jakt- och skytteförening
Metsästysammunta
SM-hopea – Metsästyshirvi, joukkuekilpailu

Kenneth Vik Skatila, jakt- och skytteförening
Metsästysammunta
SM-hopea – Metsästyshirvi, joukkuekilpailu

Erica Hjerpe IF Femman
Yleisurheilu
SM-hopea – Seiväs, halli (Naiset 19)

Markus Norrgård IF Kraft
Yleisurheilu
SM-hopea - 4 x 100 m, viesti

Fanny Forss IF Femman
Yleisurheilu
SM-hopea - 100 m (Tytöt 15)
SM-pronssi – Kiekko, joukkuekilpailu (Tytöt 15)

Jenny Wiklund IF Femman
Yleisurheilu
SM-pronssi – Kiekko, joukkuekilpailu (Tytöt 15)

Otto Sund IF Femman
Hiihtosuunnistus
SM-hopea – Viesti (Miehet 20)
Yleisurheilu
SM-pronssi – Maastojuoksu, joukkuekilpailu (Miehet 22)

Rebecca Paxal Vasa idrottssällskap
Yleisurheilu
SM-kulta - 3000 m ratakävely, joukkue (Tytöt 14)

Hugo Villför Vasa IFK
Jalkapallo
SM-kulta – Tekniikka (Pojat 14)

Juha-Matti Järvinen Vaasa senior biljard
Biljardi
SM-kulta, joukkue (Seniorit)

Esko Hakkola Vaasa senior biljard
Biljardi
Sm-kulta, joukkue (Seniorit)

Eric Koivisto Tampereen Voimailuseura
Nyrkkeily – SM-kulta (D-juniorit)

Benjamin Backman IF Femman
Yleisurheilu
SM-kulta – Pituus (Pojat 15)

Mikko Rahko Vaasan moottorikerho
Moottoripyöräily
SM-kulta – Maarata

Roger Karp Vaasan ampujat
Ammunta
SM-kulta - Production
SM-kulta - Production, joukkuekilpailu

Oskar Smeds Diana -57 
Jousiammunta
SM-kulta – Tähtäin, sisällä (Pojat 11)
SM-kulta – Tähtäin, ulkona (Pojat 11)

Mikael Renlund Wasa Fightsport
Potkunyrkkeily
SM-kulta - K-1
SM-kulta - Low kick

Victoria Höstman Malax IF
Pyöräsuunnistus
SM-kulta – Viesti (Naiset 20)
SM-pronssi – Keskimatka (Naiset 18)
Yleisurheilu
SM-kulta – Maastojuoksu, joukkuekilpailu (Naiset 22)

Anna Korpisaari Malax IF
Cykelorientering – Pyöräsuunnistus
FM-guld – SM-kulta
Stafett – Viesti (Naiset 20)

Christer Burman Vaasan uimaseura
Uinti
SM-kulta – 4 x 100 m vapaauinti, lyhyt rata (Miehet 200-239)
SM-kulta - 4 x 50 m vapaauinti, lyhyt rata (Miehet 200-239)
SM-kulta - 4 x 50 m sekauinti, lyhyt rata (Miehet 200-239)
SM-kulta - 4 x 50 m vapaauinti, pitkä rata (Miehet 200-239)
SM-hopea - 100 m rintauinti, lyhyt rata (Miehet 40-44)
SM-hopea - 100 m rintauinti, pitkä rata (Miehet 40-44)
SM-hopea - 4 x 50 m sekauinti, pitkä rata (Miehet 200-239)
SM-pronssi - 50 m rintauinti, pitkä rata (Miehet 40-44)
SM-pronssi - 200 m rintauinti, lyhyt rata (Miehet 40-44)
SM-pronssi - 50 m rintauinti, lyhyt rata (Miehet 40-44)
SM-pronssi - 4 x 100 m sekauinti, pitkä rata (Mix 160-199)
SM-pronssi - 4 x 50 m sekauinti, pitkä rata (Mix 160-199)

Robin Salo Vaasan Sport
Jääkiekko
Edustanut Suomen juniorimaajoukkuetta (Pojat 98)

Mikael Westö IF Femman
Yleisurheilu
Edustanut Suomen maajoukkue Suomi-Ruotsi ottelussa
SM-pronssi - Seiväs

Jonathan Iilahti Espoon Blues
Jääkiekko
Edustanut Suomen juniorimaajoukkuetta (U20)
SM-hopea (U20)

Anette Häggdahl IF Femman
Yleisurheilu
PM-hopea - 400 m (Naiset 50)
PM-hopea - 800 m (Naiset 50)
PM-hopea - 1500 m (Naiset 50)
SM-kulta - 800 m, halli (Naiset 50)
SM-kulta - 1500 m, halli (Naiset 50)
SM-kulta - 3000 m, halli (Naiset 50)
SM-hopea - 400 m, halli (Naiset 50)

Sven-Ole Ahlbäck Wasa Velocity
Pyöräily
Edustanut Suomea Pohjoismaiden mestaruuskisoissa (Miehet 55)
SM-hopea - Maantie (Miehet 55)

Börje Grims Vaasan ampujat
Metsästysammunta
Edustanut Suomea Pohjoismaiden mestaruuskisoissa
PM-hopea – Pohjoismaisen metsästysammunta, joukkuekilpailu
SM-hopea – Pohjoismaisen metsästysammunta, joukkuekilpailu
SM-hopea – Metsästyshirvi, joukkuekilpailu

Jimi Kallio Vaasan uimaseura
Uinti
Edustanut Suomea nuorten Pohjoismaiden mestaruuskisoissa (Miehet 18-20)
PM-hopea - 4 x 200 m vapaauinti, lyhyt rata (Miehet 18-20)
PM-pronssi - 1500 m vapaauinti, lyhyt rata (Miehet 18-20)
SM-hopea - 1500 m vapaauinti, pitkä rata (Miehet 18)
SM-pronssi - 1500 m vapaauinti, lyhyt rata (Miehet 18)

Linda Säätelä FC United
Jalkapallo
Edustanut Suomea nuorten Pohjoismaiden mestaruuskisoissa (U16) ja nuorten Euroopan mestaruuskisojen karsinnassa (U17)

Hanna Rintamäki IF Femman
Yleisurheilu
Edustanut Suomea nuorten Euroopan mestaruuskisoissa ja nuorten Pohjoismaiden mestaruuskisoissa (Naiset 19)
SM-kulta – Kiekko, ulkona (Naiset 19)
SM-hopea – Kiekko, halli (Naiset 19)

Magnus Häggblom Vasa idrottssällskap
Voimanosto
EM-pronssi (Miehet 60)
SM-kulta (Miehet 60)

Viktor Östman IF Femman
Yleisurheilu
Edustanut Suomea nuorten Maailmanmestaruuskisoissa ja nuorten Suomi-Ruotsi ottelussa (Miehet 17)
SM-kulta – Seiväs (Miehet 17)

Mats Järf Vaasan Moottorikerho
Moottoripyöräily
Edustanut Suomea Maailmanmestaruuskisoissa ja Pohjoismaiden mestaruuskisoissa
PM-hopea – Jääspeedway
SM-kulta – Jääspeedway

Joakim Höstman Malax IF
Pyöräsuunnistus
Edustanut Suomea nuorten Maailmanmestaruuskisoissa (Miehet 20)

MM-pronssi – Viesti (Miehet 20)
SM-kulta – Keskimatka (Miehet 20)
SM-hopea – Pitkä matka (Miehet 20)
SM-pronssi – Sprintti (Miehet 20)

Tommy Lahti IF Femman, Seinäjoen Seudun Urheilijat
Triathlon
MM-hopea – Talvitriathlon (Miehet 30)
SM-hopea – Talvitriathlon (Miehet 30)
Maastohiihto
SM-hopea - 30 km perinteinen tyyli (Miehet 30)
Rullasuksihiihto
SM-kulta – Sprintti (Miehet 30)
SM-kulta – Normaalimatka (Miehet 30)
Rullaluistelu
SM-kulta - Sprintti (Miehet 30)
SM-kulta – Normaalimatka (Miehet 30)
Yleisurheilu
SM-kulta - 400m aidat (Miehet 30)
SM-kulta – Kolmiloikka (Miehet 30)
SM-kulta – Heittoviisiottelu (Miehet 30)
SM-hopea – Vauhditon korkeus, halli (Miehet 30)
SM-hopea - 60 m aidat, halli (Miehet 30)
FM-silver – SM-hopea - 800 m, halli (Miehet 30)
SM-hopea - 1500 m, halli (Miehet 30)
SM-hopea – Korkeus, halli (Miehet 30)
SM-hopea - 3000m esteet (Miehet 30)
SM-pronssi - 800 m (Miehet 30)
SM-pronssi – Moukari (Miehet 30)
SM-pronssi – Painonheitto, halli (Miehet 30)
SM-pronssi – Painonheitto (Miehet 30)
SM-pronssi – Olympiapainonheitto (Miehet 30)

Peter Sundelin IF Femman
Hiihtosuunnistus
Edustanut Suomea nuorten Maailmanmestaruuskisoissa (Miehet 20)
MM-hopea – Viesti  (Miehet 20)
SM-kulta – Sprintti  (Miehet 20)
SM-hopea – Viesti  (Miehet 20)
SM-pronssi – Keskimatka  (Miehet 20)

Jouko Nikula Kunto-Pirkat
Yleisurheilu
MM-kulta – Pituus (Miehet 55)
EM-pronssi - 60 m aidat, halli (Miehet 55)
EM-pronssi – Pituus, halli (Miehet 55)
SM-kulta – Pituus, halli (Miehet 55)
SM-kulta – Vauhditon pituus, halli (Miehet 55)
SM-hopea – Vauhdition kolmiloikka, halli (Miehet 55)

Andreas Romar Vaasan hiihtoklubi
Alppihiihto
Edustanut Suomea Maailmanmestaruuskisoissa ja Maailmancupissa
SM-kulta – Pujottelu
FM-guld – Suurpujottelu
SM-kulta – Syöksylasku
SM-hopea - Superyhdistetty


 

2010
Esite 

Otto Sund IF Femman
Hiihtosuunnistus
SM pronssi - Viesti (Miehet 20)

Jimi Kallio Vaasan uimaseura
Uinti
SM pronssi - 1500m vapaa-uinti (Miehet 18)

Katarina Myllymäki & Jessica Heinonen IF Femman
Yleisurheilu
SM pronssi - Moukari, joukkuekilpailu (Tytöt 15)

Eric Koivisto Tampereen Voimailuseura
Nyrkkeily
SM pronssi (D-juniorit)

Markku Piiroinen Vaasan uimaseura
Uinti
SM pronssi - 100m rintauinti (Miehet 50-54)

Margit Kilpiö-Nikula Kunto-Pirkat
Yleisurheilu
SM pronssi - 10000m (Naiset 55)
SM pronssi - 5000m (Naiset 55)
SM pronssi - Maraton (Naiset 55)

Benjamin Backman IF Femman
Yleisurheilu
SM pronssi - 100m (Pojat 14)
SM pronssi - Längd (Pojat 14)
SM pronssi - Pituus, joukkuekilpailu (Pojat 14)

Fanny Forss & Jenny Wiklund IF Femman
Yleisurheilu
SM hopea - Kiekko, joukkuekilpailu (Tytöt 14)

Saana Lehtinen Vaasan Voima-Veikot
Paini
SM hopea - Vapaapaini (Naiset 63 kg)

Michelle Renlund & Fanny Lindahl IF Femman
Yleisurheilu
SM hopea - Seiväs, joukkuekilpailu (Tytöt 15)

Daniel Backman Skatila jakt- och skytteförening
Metsästysammunta
SM hopea - Hirvi

Bodil Fred IF Femman
Suunnistus
SM hopea – Erikoispitkä matka (Naiset 55)

Markus Norrgård IF Kraft
Yleisurheilu
SM hopea - 4 x 100m

Victoria Höstman Malax IF
Pyöräsuunnistus
SM hopea - Keskimatka (Naiset 18)
FM brons - Sprintti (Naiset 18)

Saga Pått IF Minken
Hiihtosunnistus
SM hopea - Sprintti (Naiset 60)
Suunnistus
SM pronssi - Yösuunnistus (Naiset 60)
SM pronssi - Viesti (Naiset 60)

Hannu Tekoniemi Finnish Hot Rod Association
Autourheilu
SM kulta - Drag Race, Super Pro Et

Hugo Villför Vasa IFK
Jalkapallo
SM kulta - Teknikka (D-juniorit 13)
SM kulta - Teknikka, piirijoukkue (D-juniorit 13)

Victor Villför Vasa IFK
Jalkapallo
SM kulta - Teknikka, piirijoukkue (E-juniorit 11)

Viktor Östman Vasa idrotssällskap
Yleisurheilu
SM kulta - Seiväs (Pojat 16)

Oskar Smeds Diana -57
Jousiammunta
SM kulta - Tähtäin, ulkona (Pojat 11)
SM hopea - Tähtäin, sisällä (Pojat 11)

Christer Burman Vasa simsällskap
Uinti
SM kulta - 100m rintauinti (Miehet 40-44)
SM kulta - 4 x 100m vapaa-uinti (Miehet 200-239)
SM kulta - 4 x 100m sekauinti (Miehet 200-239)
SM hopea  - 50m rintauinti (Miehet 40-44)
SM pronssi - 100m rintauinti (Miehet 40-44)

Börje Grims Vaasan ampujat
Metsästysammunta
Edustanut Suomea PM-kisoissa
NM kulta - Joukkuekilpailu 
SM hopea - Haulikko (Herrar 55)

Hanna Rintamäki IF Femman
Yleisurheilu
Edustanut Suomea nuorten PM-kisoissa 
PM kulta - Kiekko (Naiset 19)
SM kulta - Kiekko (Naiset 19)
SM hopea - Kiekko, halli (Naiset 19)

Anette Häggdahl IF Femman
Yleisurheilu
PM kulta 3000m, halli (Naiset 50)
PM kulta 800m, halli (Naiset 50)
SM kulta - 10 km maantiejuoksu (Naiset 50)

Jenny Salmi Vaasan Voima-Veikot
Paini
Edustanut Suomea nuorten EM- ja PM-kisoissa
2 SM kultaa - Vapaapaini (Tytöt 17 56 kg)

Roger Karp Vaasan ampujat
Ammunta
EM kulta - Practical
SM kulta - Practical, haulikko
SM kulta - Practical, joukkuekilpailu
SM hopea - Open pistol, joukkuekilpailu

Joakim Höstman Malax IF
Pyöräsuunnistus
Edustanut Suomea nuorten MM-kisoissa
Nuorten MM pronssi - Viesti (Miehet 20)
SM kulta - Keskimatka (Miehet 18)
SM hopea - Pitkä matka (Miehet 18)
SM pronssi - Sprintti (Miehet 18)

Peter Sundelin IF Femman
Hiihtosuunnistus
Edustanut Suomea Nuorten MM:ssa
Nuorten MM pronssi - Viesti (Miehet 20)
SM hopea - Keskimatka (Miehet 20)
SM hopea - Pitkä matka (Miehet 20)
SM hopea - Ultrapitkä matka (Miehet 20)
SM pronssi - Viesti (Miehet 20)

Timo Honkala Team Pakkotoisto
Kehonrakennus
Edustanut Suomea MM- ja PM-kisoissa
PM pronssi (Miehet 100+ kg)
SM kulta (Miehet 100+ kg)

Tii-Maria Romar Vaasan hiihtoklubi
Alppihiihto
Edustanut Suomea maailmancupissa

Jonathan Iilahti Espoon blues
Jääkiekko
Nuorten MM U18 pronssi

Jouko Nikula Kunto-Pirkat
Yleisurheilu
MM kulta - Pituus, halli (Miehet 55)
MM kulta - Kolmiloikka, halli (Miehet 55)
MM pronssi - 60m aidat, halli (Miehet 55)
EM hopea - Pituus (Miehet 55)
EM pronssi - 100m aidat (Miehet 55)
NM kulta - Pituus, halli (Miehet 55)
NM kulta - Kolmiloikka, halli (Miehet 55)
NM kulta - 60m aidat, halli (Miehet 55)
SM kulta - Pituus (Miehet 55)
SM kulta - Kolmiloikka (Miehet 55)
SM kulta - Pituus, halli (Miehet 55)
SM kulta - 60m aidat, halli (Miehet 55)
SM kulta - Vauhditon pituus, halli (Miehet 55)
SM kulta - Vauhditon kolmiloikka, halli (Miehet 55)

Andreas Romar Vaasan hiihtoklubi
Alppihiihto
Edustanut Suomea Olympiakisoissa ja maailmancupissa
SM kulta - Syöksy
SM hopea - Suurpujottelu
SM pronssi - Pujottelu