Urheilijoiden palkitseminen

Kriteerit:
- SM-, PM-, EM- tai MM-mitali tai Suomen edustaminen maajoukkueessa.
-
Palkittavan urheilijan on mitalin saavutushetkellä asuttava Mustasaaressa.

Yhteys:
Jessica Strandholm
jessica.strandholm@mustasaari.fi
Puh. 050 517 6662


Palkitut 2020

56 palkittua

25 SM-kulta, 29 SM-hopea, 24 SM-pronssi
2 PM-kulta, 0 PM-hopea, 1 PM-pronssi
1 EM-kulta, 0 EM-hopea, 2 EM-pronssi
1 Maajoukkuetehtävää

Amerikkalainen jalkapallo
Kallio Felix Wasa Royals
SM-kulta – U20
SM-pronssi – Miehet

Manderbacka Jani Wasa Royals
SM-pronssi – Miehet

Kehonrakennus
Honkala Agneta Team Solana
SM-kulta – Womens Physique, masters
SM-pronssi – Womens Physique, yleinen sarja
Edustanut Suomea maailmanmestaruuskilpailuissa – Womens Physique, masters

Pöytätennis
Levander Sam Kotirannan Kunto
SM-pronssi – Yksinpeli – D-SM
SM-pronssi – Kaksinpeli – D-SM

Pörn Christoffer BTK Halex
SM-pronssi – Kaksinpeli – E-SM

Paini
Pada Oliver Vaasan Voima-Veikot
SM-kulta – Kreikkalais-roomalainen tyyli – U17, 51 kg
SM-kulta – Kreikkalais-roomalainen tyyli – U15, 52 kg
SM-kulta – Vapaapaini – U15, 52 kg

Jousiammunta
Ketelä Tapio Vaasan Diana -57
SM-kulta – Vaisto, ulkona – Miehet 60

Ketelä Tuula Vaasan Diana -57
SM-hopea – Talja, ulkona – Naiset 50

Pyöräily
Linde Jan Nykarleby cykelklubb
SM-kulta – Tempo – Miehet 65
SM-kulta – Maantie – Miehet 65

Riddar Harry Närpes Kraft Cykelförening
SM-pronssi – Tempo – Miehet 55

Yleisurheilu
Bystedt Amelie IF Femman
SM-hopea – Kiekko – Naiset 15, joukkue

Finskas Isak IF Femman
SM-pronssi – Maastojuoksu – Pojat 15, joukkue

Häggdahl Anette IF Femman
SM-hopea – Maastojuoksu – Naiset 60

Kaas Jan Gamlakarleby IF
SM-kulta – Maastojuoksu – Miehet 40
SM-kulta – Maantiejuoksu – Miehet 40

Keskinen Jere Vaasan Tovereita
SM-hopea – Seiväs – Miehet 22
SM-hopea – Seiväs, halli – Miehet 22

Källberg Nico Vasa idrottssällskap
SM-hopea – 4 x 100m – Miehet 17

Lindberg Hanna IF Femman
SM-hopea – Kiekko – Naiset 15, joukkue

Kvist Matilda Vasa idrottssällskap
SM-pronssi – 400m aidat – Naiset 22

Nikula Jouko Kunto-Pirkat
SM-pronssi – Pituus, halli – Miehet 65
SM-pronssi – Kuula, halli – Miehet 65
SM-pronssi – Vauhditon pituus, halli – Miehet 65

Olli Benjamin Vasa idrottssällskap
SM-hopea – 4 x 100m – Miehet 17
SM-pronssi – Pituus – Miehet 16

Paro Rune IF Femman
SM-pronssi – Maastojuoksu – Miehet 65, joukkue

Sabel Anton IF Femman
SM-pronssi – Maastojuoksu – Pojat 15, joukkue

Stoor Ida IF Femman
SM-kulta – Keihäs – Tytöt 15, joukkue

Sund Linn Vasa idrottssällskap
SM-pronssi – Kuula, halli – Naiset 19

Träskelin Joakim Vasa idrottssällskap
SM-hopea – Maastojuoksu – Miehet 35

Träskelin Sune Vasa idrottssällskap
SM-hopea – Maastojuoksu – Miehet 65

Österberg Cecilia IF Femman
SM-kulta – Keihäs – Tytöt 15, joukkue
SM-hopea – Keihäs – Tytöt 15

Hevosurheilu
Palola Martta Korsholms sportryttare
SM-hopea – Ratsastuslajit, kouluratsastus – Juniorit alle 19 vuotta

Moottoriurheilu
Herrgård Fredrik Snow Drag
SM-hopea – Moottorikelkka, drag race – Top Fuel

Holm Casper Wasa Snowmobile
SM-hopea – Moottorikelkka, drag race – Stock 600

Holm Cassandra Wasa Snowmobile
SM-pronssi – Moottorikelkka, drag race – Trail Stock 1000

Holm Hans Wasa Snowmobile
SM-hopea – Moottorikelkka, drag race – Stock 800
SM-pronssi – Moottorikelkka, drag race – Stock 1000

Mylläri Robin Wasa Snowmobile
FM-guld – Snöskoter, drag race – Stock 1000
FM-guld – Snöskoter, drag race – Stock 800

Pouttu Jyri-Ville Laihian Urheiluautoilijat
EM-kulta – Pienoisautoilu, G27
EM-pronssi – Pienoisautoilu, OMO
NM-kulta – Pienoisautoilu, G27
NM-kulta – Pienoisautoilu, OMO
NM-pronssi – Pienoisautoilu, G7

Rabb Kaj Wasa Snowmobile
SM-hopea – Moottorikelkka, drag race, Stock 1000
Raukko Johan Snow Drag
SM-kulta – Moottorikelkka, drag race – Stock 600

Tekoniemi Roni Finnish Hot Rod Association
EM-Pronssi – Drag race, Pro ET

Suunnistus
Blomqvist Eija IF Femman
SM-pronssi – Viesti, hiihtosuunnistus – Naiset 170

Fred Bodil IF Femman
SM-hopea – Keskimatka, hiihtosuunnistus – Naiset 65
SM-pronssi – Viesti, hiihtosuunnistus – Naiset 170

Pått Saga IF Minken
SM-hopea – Sprintti, pyöräsuunnistus – Naiset 70
SM-hopea – Keskimatka, pyöräsuunnistus – Naiset 70
SM-hopea – Pitkä matka, pyöräsuunnistus – Naiset 70

Strandberg Annika IF Femman
SM-pronssi – Viesti, hiihtosuunnistus – Naiset 170

Leuanveto
Åbrant Sebastian Vaasan Voima-Veikot
SM-kulta – Pojat 15 – Toisto
SM-kulta – Pojat 15 – Lisäpaino

Purjehdus
Forth Petter Vasa segelförening
SM-pronssi – Open Match Racing

Timmerbacka Atte Vasa segelförening
SM-hopea – Zoom 8

Hiihto
Finne Christer Solf IK
SM-hopea – Viesti – Miehet 50

Heinonen Jens Solf IK
SM-hopea – Viesti – Miehet 50

Höstman Stefan Solf IK
SM-hopea – Viesti – Miehet 50

Svartsjö Ronny IF Åsarna
SM-kulta – Rullahiihto, sprintti, perinteinen tyyli – Miehet 50
SM-kulta – Rullahiihto, normaalimatka, perinteinen tyyli – Miehet 35, joukkue
SM-pronssi – Rullahiihto, normaalimatka, perinteinen tyyli – Miehet 50

Östman Peter IF Minken
SM-kulta – Rullahiihto, sprintti, perinteinen tyyli – Miehet 35
SM-kulta – Rullahiihto, normaalimatka, perinteinen tyyli – Miehet 35
SM-hopea – Rullahiihto, normaalimatka, perinteinen tyyli – Miehet 35, joukkue

Ammunta
Fred Christer Vaasan Ampujat
SM-kulta – Ilmakivääri LV 25 m, sisällä, kasa-ammunta – Yleinen

Lundvik Jonas Vaasan Ampujat
SM-kulta – Pistooli, practical – Joukkue

Pätsi Jaska Pohjanmaa Practical
SM-kulta – Haulikko, standard – Junior
SM-kulta – Pistooli, practical – Junior
SM-hopea – Pistooli, standard – Junior

Pätsi Sanni-Johanna Pohjanmaa Practical
SM-hopea – Pistooli, practical – Lady

Toivanen Mikael Vaasan Ampujat
SM-pronssi – Ilmakivääri, makuuasento – Näkövammaiset

Voimamies
Keskinen Juha Vaasan Toverit
SM-hopea – Miehet yli 40 vuotta

Lentopallo
Kaunismäki Veli-Matti Vaasa Beach Club
SM-hopea – Beach volley – Miehet 55