Urheilijoiden palkitseminen

Mustasaaren kunta palkitsi menestyneet urheilijat 10.1.2019 ravintola Bernyksessä,  Raippaluodontie 2, 65800 Raippaluto.

Kriteerit:
- SM-, PM-, EM- tai MM-mitali tai Suomen edustaminen maajoukkueessa.
- Palkittavien urheilijoiden tulee asua Mustasaaressa.

Yhteys:
Jessica Strandholm
jessica.strandholm@mustasaari.fi
Puh. 050-517 6662


Palkitut 2018

Idrottspremierade 2019

57 palkittua
35 SM-kulta, 38 SM-hopea, 26 SM-pronssi
2 PM-kulta, 8 PM-hopea, 3 PM-pronssi
3 EM-kulta, 1 EM-hopea, 0 EM-pronssi
0 MM-kulta, 0 MM-hopea, 0 MM-pronssi
11 Maajoukkuetehtävää

Agility
Lindström Emilia PAWS
EM-hopea– Maksi – 15 – 18 vuotta
SM-hopea – Maksi – 15 – 18 vuotta
SM-shopea– Pikkumaksi – 15 – 18 vuotta
Edustanut Suomea maajoukkueessa junioreiden Euroopan-mestaruuskilpailuissa

Lindström Ida PAWS
EM-kulta – Mini – 8 – 14 vuotta
SM-kulta – Pikkumini – 8 – 14 vuotta
SM-kulta – Maksi – 8 – 14 vuotta
SM-hopea – Mini – 8 – 14 vuotta
Edustanut Suomea maajoukkueessa junioreiden Euroopan-mestaruuskilpailuissa

Amerikkalainen jalkapallo
Byman Jere Wasa Royals
PM-hopea – U19
SM-pronssi
Edustanut Suomea maajoukkueessa Pohjoismaiden mestaruuskilpailuissa – U19

Kallio Felix Wasa Royals
PM-hopea – U19
Edustanut Suomea maajoukkueessa Pohjoismaiden mestaruuskilpailuissa – U19

Manderbacka Jani Wasa Royals
SM-pronssi

Paavola Tuomas Wasa Royals
SM-pronssi

Biljardi
Järvinen Juha-Matti Vaasa Senior Biljard
SM-pronssi – Pool – Miehet/Naiset 43, joukkue

Pöytätennis
Herrgård Bo-Eric Kotirannan Kunto
SM-kulta – Singel DE-SM
SM-kulta – Kaksinpeli DE-SM

Paini
Ahola Jimi Vaasan Toverit
PM-hopea – Kreikkalais-roomalainen tyyli – Kadetit 71 kg
SM-pronssi – Kreikkalais-roomalainen tyyli – Kadetit 71 kg
Edustanut Suomea Maailmanmestaruuskilpailuissa – Kadetit

Jousiammunta
Ketelä Tapio Vaasan Diana -57
SM-kulta – Vaisto, ulkona – Yleinen
SM-hopea – Vaisto, ulkona – Miehet 60
SM-hopea – Vaisto, sisällä – Miehet 60
SM-hopea – Vaisto, 20yrd 120 nuolta, sisällä – AMBB(R)

Ketelä Tommi Vaasan Diana -57
EM-kulta – Vaisto, sisällä – YAMBB(R)
PM-hopea – Vaisto, ulkona – Miehet 17 – 20, joukkue
PM-pronssi – Vaisto, ulkona – Miehet 17 – 20
SM-kulta – Vaisto, 20 yrd 120 nuolta, sisällä – YAMBB(R)
SM-kulta – Vaisto, ulkona – Miehet 20
SM-kulta – Vaisto, sisällä – Miehet 20
Ketelä Tuula Vaasan Diana -57
SM-kulta – Talja, 20 yrd 120 nuolta, sisällä – AFFU
SM-hopea – Talja, ulkona – Naiset 50

Ketola Sofia Vaasan Diana -57
EM-kulta – Vaisto, sisällä – YAFBBR
SM-kulta – Vaisto, sisällä – Naiset
SM-kulta – Vaisto, 20 yrd 120 nuolta, sisällä – JFBBR

Lehtomäki Hanna Vaasan Diana -57
SM-kulta – Tähtäin, ulkona – Naiset 20
SM-kulta – Tähtäin, 20 yrd 60 nuolta, sisällä – YAFFS(R)

Smeds Oskar Vaasan Diana -57
PM-hopea – Tähtäin, ulkona – Mixed 20, joukkue
SM-hopea – Tähtäin, sisällä – Miehet 20
SM-hopea – Tähtäin, 20 yrd 60 nuolta, sisällä – YAMFS(R)
SM-pronssi – Tähtäin, ulkona – Miehet 20

Smeds Ylva Vaasan Diana -57
PM-hopea – Tähtäin, ulkona – Mixed 15, joukkue
SM-kulta – Tähtäin, 20 yrd 60 nuolta, sisällä – JFFS(R)
SM-hopea – Tähtäin, ulkona – Tytöt 15
SM-hopea – Tähtäin, sisällä – Tytöt 15

Cheerleading
Jakobsson Emilia West Coast Vikings Cheerleaders
SM-hopea – 12 – 16 vuotta

Klemets Alva West Coast Vikings Cheerleaders
SM-hopea – 12 – 16 vuotta

Klemets Elin West Coast Vikings Cheerleaders
SM-hopea – 12 – 16 vuotta

Laine Wilma West Coast Vikings Cheerleaders
SM-hopea – 12 – 16 vuotta

Salo Rosanna West Coast Vikings Cheerleaders
SM-hopea – 12 – 16 vuotta

Pyöräily
Linde Jan Nykarleby cykelklubb
SM-kulta – Tempo – Miehet 60

Riddar Harry Närpes Kraft Cykelförening
SM-pronssi – Tempo – Miehet 55

Jalkapallo
Hiekkanen Benjamin Vasa IFK
Edustanut Suomea maajoukkueessa maaotteluissa – U17

Söderström Fanny Vasa IFK
Edustanut Suomea maajoukkueessa Maailmanmestaruuskilpailuissa U17

Yleisurheilu
Glasberg Madeleine Vasa Idrottssällskap
SM-hopea – 300 m, halli – Naiset 17
SM-pronssi – 200 m – Naiset 17
SM-pronssi – 4 x 400 m – Naiset 19

Kaas Jan Gamlakarleby IF
SM-kulta – 1500 m, hall – Miehet 35
SM-hopea – 3000 m, hall – Miehet 35
SM-pronssi – Maasto – Miehet 35

Kvist Mathilda Vasa Idrottssällskap
SM-pronssi – 4 x 400 m –Naiset 19

Källberg Elin Vasa Idrottssällskap
SM-kulta – Keihäs – Naiset 16
Edustanut Suomea maajoukkueessa Suomi-Ruotsi maaottelussa – Keihäs – Naiset 17

Lahti Tommy IF Femman
PM-kulta – 5000 m – Miehet 35
PM-kulta – Keihäs – Miehet 35
PM-hopea – 800 m – Miehet 35
PM-hopea – Heittoviisiottelu – Miehet 35
PM-pronssi – Painonheitto – Miehet 35
SM-pronssi – Kolmiloikka, halli – Miehet 35
SM-pronssi – Olympiapainonheitto – Miehet 35

Nikula Jouko Kunto-Pirkat
SM-hopea – Kolmiloikka, halli – Miehet 60
SM-hopea – Kuula – Miehet 60
SM-hopea – Vauhditon pituus, halli – Miehet 60
SM-hopea – Vauhditon kolmiloikka, halli – Miehet 60

Olli Benjamin IF Femman
SM-kulta – Pituus – Pojat 14
SM-kulta – Pituus – Pojat 14, joukkue
SM-hopea – 100 m – Pojat 14

Paulin Kasper IF Femman
SM-kulta – Pituus – Pojat 14, joukkue

Träskelin Joakim Vasa Idrottssällskap
SM-pronssi – Maasto – Miehet, joukkue

Österblad Cecilia Vasa Idrottssällskap
SM-pronssi – Maasto – Naiset 19

Moottoriurheilu
Järf Mats Vaasan Moottorikerho
SM-kulta – Speedway, jäärata

Rahko Mikko Vasa Motorklubb
PM-pronssi – Speedway, maarata

Pouttu Jyri-Ville Laihian Urheiluautoilijat
SM-pronssi – Pienoisautoilu G7 / 24
Edustanut Suomea Saksan avoimissa mestaruuskilpailuissa - Pienoisautoilu

Suunnistus
Enlund Alexandra IF Femman
Edustanut Suomea Maailmancupissa

Fred Bodil IF Femman
SM-hopea – Yö – Naiset 65
SM-hopea – Keskimatka, hiihtosuunnistus – Naiset 65
SM-pronssi – Sprinttiviesti, hiihtosuunnistus – Naiset 120

Hahn Olivia Solf IK
SM-hopea – Yö – Naiset 15
SM-pronssi – Viesti – Naiset 18

Höstman Stefan Malax IF
SM-pronssi – Keskimatka, pyöräsuunnistus – Miehet 50

Pått Saga IF Minken
SM-hopea—Keskimatka, pyöräsuunnistus – Naiset 70
SM-pronssi – Sprintti, pyöräsuunnistus – Naiset 70
SM-pronssi – Pitkä matka, pyöräsuunnistus – Naiset 70

Snickars Fia Solf IK
SM-pronssi – Viesti – Naiset 18

Tuohimaa Ines Solf IK
SM-pronssi – Viesti – Naiset 18

Melonta
Knif Joel Botnia Canoe
SM-hopea – Maraton – Miehet 35

Tankotanssi
Jantunen Juliana
SM-hopea – B-juniorit

Leuanveto
Åbrant Sebastian Vaasan Voima-Veikot
SM-kulta – Pojat 11

Purjehdus
Forth Petter Vasa Segelförening
SM-hopea

Uinti
Piiroinen Markku Vaasan uimaseura
SM-hopea — 4 x 100 m vapaa-uinti, pitkä rata – Sekajoukkue 200 – 239

Hiihto
Knif Joel Solf IK
SM-kulta – 5 km, perinteinen tyyli – Miehet 35
SM-hopea – Viesti – Miehet 35

Lahti Tommy IF Femman
SM-pronssi — Normaalimatka, vapaa tyyli, rullahiihto – Miehet 35

Strandholm Jessica Vörå IF
SM-hopea — 5 km, perinteinen tyyli – Naiset 35

Östman Peter IF Minken
SM-kulta  – Sprinttiviesti, vapaa tyyli – Miehet 35
SM-hopea  – Sprintti, vapaa tyyli – Miehet 35

Luistelu
Lahti Tommy IF Femman
SM-kulta – Pikaluistelu – 500 m – Miehet 35
SM-kulta – Pikaluistelu – 3000 m – Miehet 35
SM-kulta – Rullaluistelu – Normaalimatka – Miehet 35

Ammunta
Fred Christer Vasa Skyttegille ja Vaasan Reserviläiset
SM-kulta – Perinnekivääri, kenttä, ulkona, ampumaurheilu – Miehet 60, joukkue
SM-kulta – Perinnekivääri 150 m, ulkona, ampumaurheilu – Miehet 60, joukkue
SM-kulta – Perinnepistooli 30 m, 30 ls, ulkona, ampumaurheilu – Miehet 60, joukkue
SM-kulta – Perinnekivääri 300 m, 30 ls, ulkona, ampumaurheilu – Miehet 60, joukkue
SM-hopea – Perinnepistooli 50 m, koulu, 30 ls, ulkona, ampumaurheilu – Miehet 60, joukkue
SM-hopea – Pienoiskivääri HV 25 m 3 x 25 ls, sisällä, kasa-ammunta – Yleinen sarja
SM-pronssi – Pienoiskivääri HV 50 m 3 x 25 lks, sisällä - kasa-ammunta – Yleinen sarja

Grims Börje Skatila jakt- och skytteförening
Edustanut Suomea Pohjoismaiden mestaruuskilpailuissa – Pohjoismaiden metsästysammunta – Yleinen sarja

Kivisaari Tomi Vaasan Ampujat
SM-kulta – Practical-ammunta, haulikko standard manual – Yleinen sarja, joukkue
SM-kulta — Practical-ammunta, Grand Tournament, standard – Yleinen sarja, joukkue
SM-hopea — Practical-ammunta, Grand Tournament, standard – Yleinen sarja

Lundvik Jonas Vaasan Ampujat
SM-kulta – Practical-ammunta – Pistol production – Yleinen sarja, joukkue
SM-hopea – Practical-ammunta – Pistol production – Yleinen sarja

Strongman
Keskinen Juha Power Team Vaasan Atleettiklubi
SM-kulta – Strongman – Miehet yli 40 vuotta

Voimanosto
Lindström Mathias Malax IF
SM-pronssi – Miehet 40