Framgångsrika idrottare 2012

Idrottspremieringar


2013

Korsholms kommun premierade framgångsrika idrottare år under 2013 i Korsholms ämbetshus fredagen den 3 januari 2013. Kritierierna var att idrottarna skall ha fått medalj i FM, NM, EM, VM eller representerat Finlands landslag.
Arkiv (premierade 2010-2012)

Petri Lehtomäki utsedd till årets eldsjäl 2013
Petri Lehtomäki premieras för det fleråriga arbetet
genom vilket han har främjat juniorverksamheten i
FC KoMu. Petri ”Pete” Lehtomäki har under åren
som junioransvarig lagt en stor del av sin fritid på
att utveckla föreningen och framför allt jobbat för
barnens och ungdomarnas välbefinnande. Som
person är han pålitlig, vänlig och tillmötesgående.
Han tar tag i saker och tar reda på det han inte vet.
Han är omtyckt som tränare och som tränarkollega.
Han är hjälpsam och lämnar ingen utanför.
Med över tio verksamma år i föreningen har han
definitivt stått för en mycket stor arbetsinsats.  
Vinnare genom tiderna

Stig Snickars utsedd till årets kulturperson 2013
Stig Snickars har under ett halvt sekel varit aktiv inte bara på Korsholms musikscener utan också på scener runt om i hela landet. Stig har genom sitt engagemang bidragit till att flertalet orkestrar och körer sett dagens ljus i Korsholm samtidigt som han bidragit till att bredda utbudet på våra dansbanor genom att ta in dansorkestrar från Sverige. I Stig har kommunen en pålitlig kompositör och också en person som sprider glädje omkring sig med sitt dragspel, oavsett om det gäller revyer, spex eller danser.

                                                                                                                                                                                                 
Premierade 2013
Broschyr

Tommy Klemets IF Fyren
Skidskytte
VM-brons – Stafett (Herrar 55)

Hanna Lehtomäki Diana -57
Bågskytte
EM-silver – Fristil, inomhus, 10 yrd 3*60 pilar (Flickor 12)
FM-guld – Fristil, inomhus, 10 yrd 120 pilar (Flickor 12)
FM-silver – Fristil, inomhus, Flint (Flickor 12)

Christer Fred Vaasan Reserviläiset
Skytte
FM-guld – Bänkskytte
FM-guld – Traditionsgevär 150 m, lag, tre positioner
FM-guld – Traditionsgevär 150 m, lag
FM-silver – Traditionspistol 25 m
FM-silver – Traditionspistol 25 m, lag
FM-brons – Pystykorva, lag
Representerat Finland i Europamästerskapen.

Erica Hjerpe IF Femman
Friidrott
FM-guld – Stavhopp (Damer 22)
FM-guld – Stavhopp, inomhus (Damer 22)
FM-brons – Stavhopp
Representerat Finland i Europamästerskapen för juniorer och Finnkampen för seniorer.

Alexandra Enlund IF Femman
Orientering
FM-guld – Långdistans (Damer 16)
FM-silver – Ultralång distans (Damer 16)
FM-silver – Sprint (Damer 16)
Representerat Finland i Europamästerskapen för juniorer.

Börje Grims Vasa skyttegille
Jaktskytte
FM-silver – Nordiskt jaktskytte, lag
Representerat Finland i Nordiska mästerskapen.

Nina Westerlund Korsholms Sportryttare
Dressyr
FM-brons – Young rider
FM-brons – Young rider, inomhus
Representerat Finlands landslag.

Linnea Hjerpe VIFK
Fotboll
FM-brons (B-juniorer)
Representerat Finland i Europamästerskapskvalet för juniorer (U17).

Linda Säätelä Kokkola futis 10
Fotboll
Representerat Finland i Europamästerskapskvalet för juniorer (U19).

Hugo Villför Vasa IFK
Fotboll
Representerat Finlands juniorlandslag (U17).

Robin Salo Vasa Sport
Ishockey
Representerat Finlands juniorlandslag (U16).

Jouko Nikula Kunto-Pirkat
Friidrott
NM-silver – Tresteg (Herrar 55)
NM-brons – Längd (Herrar 55)
FM-silver – Längd (Herrar 55)
FM-guld – Tresteg, inomhus (Herrar 55)
FM-silver – Tresteg (Herrar 55)
FM-silver – Längd, inomhus (Herrar 55)
FM-brons – Längd utan ansats, inomhus (Herrar 55)

Christer Burman Vasa simsällskap
Simning
NM-silver – 50 m bröstsim, lång bana(Herrar 45-49)
NM-brons – 100 m bröstsim, lång bana(Herrar 45-49)
FM-silver – 200 m bröstsim, kort bana(Herrar 45-49)
FM-silver – 4 x 100 m medley, lång bana (Herrar 200-239)
FM-silver – 4 x 100 m frisim, kort bana (Herrar 200-239
FM-brons – 100 m bröstsim, kort bana(Herrar 45-49)
FM-brons – 100 m medley, kort bana(Herrar 45-49)
FM-brons – 100 m bröstsim, lång bana(Herrar 45-49)
FM-brons – 200 m bröstsim, lång bana(Herrar 45-49)
FM-brons – 4 x 50 m medley, kort bana (Herrar 200-239)

Hugo Ahlskog Diana -57
Bågskytte
NM-silver – Fristil, lag (Juniorer 17)
FM-silver – Fristil, mixed team (Juniorer 17)

Tommy Lahti IF Femman
Rullskidåkning
FM-guld – Sprint (Herrar 30)
FM-guld – Normaldistans (Herrar 30)
Inlines
FM-guld – Sprint (Herrar 30)
FM-guld – Normaldistans (Herrar 30)
Hastighetsåkning på skridsko
FM-silver – 500 m (Herrar 30)
FM-silver – 3000 m (Herrar 30)
Längdskidåkning
FM-silver– 30 km klassisk stil (Herrar 30)
Friidrott
FM-silver – 400 m (Herrar 30)
FM-silver – Halvmaraton (Herrar 30)
FM-silver – Olympiaviktkastning (Herrar 30)
FM-silver – 60 m häck, inomhus (Herrar 30)
FM-silver – Tresteg, inomhus (Herrar 30)
FM-silver – Höjd, inomhus (Herrar 30)
FM-silver – Viktkastning, inomhus (Herrar 30)
FM-silver – Femkamp, inomhus (Herrar 30)
FM-brons – 800 m (Herrar 30)
FM-brons – 1500 m (Herrar 30)
FM-brons – 5000 m (Herrar 30)
FM-brons – 10000 m (Herrar 30)
FM-brons – Tresteg (Herrar 30)
FM-brons – Höjd utan ansats, inomhus (Herrar 30)

Hanna Rintamäki IF Femman
Friidrott
FM-guld– Diskus (Damer 22)
FM-guld – Diskus, inomhus (Damer 22)

Linn Ljungars Vasa idrottssällskap
Friidrott
FM-guld – Längd (Flickor 14)
FM-silver – Tresteg, lag (Flickor 15)
FM-silver – 4x800 m (Flickor 15)

Elisa Hjerpe Diana -57
Bågskytte
FM-guld – Fältskytte (JFFS/R)
FM-silver– Fristil, mixed team, inomhus (Juniorer 17)
FM-brons - Fristil, inomhus (Juniorer 17)

Oskar Smeds Diana -57
Bågskytte
FM-guld – Fristil, inomhus (Juniorer 13)
FM-silver – Fristil, utomhus (Juniorer 13)
FM-brons – Fristil, inomhus, mixed team (Juniorer 15)

Saga Pått IF Minken
Skidorientering
FM-guld – Sprint (Damer 65)
Cykelorientering
FM silver – Långdistans (Damer 65)
FM brons – Sprint (Damer 65)

Rebecca Paxal Vasa idrottssällskap
Friidrott
FM-guld – 3000 m bangång, lagtävling
FM-silver – 3 x 800m (Damer 17)

Jesse Salmi
Friidrott Vaasan Vasama
FM-guld – Stavhopp (Pojkar 15)
Brottning Vaasan Voima-Veikot
FM-brons – Fribrottning (Juniorer 55 kg)

Peter Sundelin IF Femman
Skidorientering
FM-guld – Stafett

Hannu Tekoniemi
Bilsport
FM-guld – Drag Race, Super Pro Et

Mats Järf Vaasan Moottorikerho
Motorcykel
FM-guld – Isracing

Emma Rintamäki IF Femman
Friidrott
FM-guld – Olympiaviktkastning (Damer 22)

Viktor Östman Vasa idrottssällskap
Friidrott
FM-guld – Stavhopp (Herrar 19)

Robin Sundsten IF Femman
Längdskidåkning
FM-guld – 5 km fristil (Pojkar 16)

Lise-Lott Rintamäki IF Femman
Friidrott
FM-guld – Olympiaviktkastning (Damer 50)

Mathilda Kvist Vasa idrottssällskap
Friidrott
FM-silver –  4x800 m (Flickor 15)
FM-silver – Tresteg, lag (Flickor 14)

Markku Piiroinen Vasa simsällskap
Simning
FM-silver – 4 x 100 m frisim, lång bana (Herrar 50-54)

Jan Linde Nykarleby cykelklubb
Cykling
FM-silver – Tempo (Herrar 55)

Jorma Latva-Pirilä Vasa simsällskap
Simning
FM-brons – 50 m bröstsim, kort bana (Herrar 50-54)
FM-brons – 4x50 m medley, kort bana (Herrar 200-239)

Alexandra Almén VIFK
Fotboll
FM-brons (B-juniorer)

Fanny Forss VIFK
Fotboll
FM-brons (B-juniorer)

Hanne Manderbacka Vaasan Suunistajat
Orientering
FM-brons – Nattorientering (Damer 17)

Jesper Bengs IF Femman
Friidrott
FM-brons – 800 m (Herrar 17)

Lisa Boström Vasa Skidklubb
Alpint
FM-brons – Parallellslalom (Damer 14)

Harry Riddar Närpes Kraft Cykelförening
Cykling
FM-brons – Tempo (Herrar 50)

Bodil Fred IF Femman
Skidorientering
FM-brons – Medeldistans (Damer 60)

Sven-Ole Ahlbäck Wasa Velocity
Cykling
FM-brons – Landsvägscykling (Herrar 60)


Tilläggsuppgifter:
Idrottsledare Jessica Strandholm
Tfn (06) 327 7160 eller GSM 050 517 6662
E-post

Senast uppdaterad 23.1.2014

IMG VERKTYG
IMG Skriv ut sidan
IMG Förstora texten
IMG Tillbaka


© Korsholms kommun 2004–2013. Ansvarig utgivare: Linda Jakobsson-Pada.
Designed to sell