Menestyneitä urheilijoita 2013

Urheilijoiden palkitseminen ja kunnon kuntalainen


Urheilijoiden palkitseminen

Mustasaaren kunta palkitsee urheilijat, jotka ovat saaneet vuoden aikana SM-, PM-, EM- tai MM-mitalin tai jotka ovat edustaneet Suomea maajoukkueessa Mustasaaren kulttuuritalossa perjantaina 9.1.2015 klo 18.30.
Palkittava urheilija tulee asua Mustasaaressa palkittamishetkessä.
Ilmoita suorituksesi, jos täytät edellä esitetyt vaatimukset viimeistään maanantaina 8.12.2014.


Vuoden kunnon kuntalainen

Vuoden kunnon kuntalainen valitaan perjantaina 9.1.2015 klo 18.30.

Kunnon kuntalainen on henkilö joka on omistautumisellaan, osaamisellaan ja työpanoksellaan innostanut lapsia, nuoria ja aikuisiakin osallistumaan säännöllisesti liikunta- ja vapaa-aikatoimintaan.
Henkilön tulee asua Mustasaaressa.

Perustellut ehdotukset Kunnon kuntalaiseksi, jotka täyttävät edellä esitetyt vaatimukset, lähetetään kirjallisesti osoitteeseen vapaa-aika@mustasaari.fi tai Kulttuuri- ja vapaa-aikatoimi, Keskustie 4, 65610 Mustasaari.
Ehdotusten on oltava perillä viimeistään maanantaina 8.12.2014.


Vuoden kulttuuripersoona >>>


Arkisto
Palkitut
Kunnon kuntalainen

Kunnon kuntalainen 2013 on Petri Lehtomäki
Palkinto annetaan pitkäaikaisesta työstä FC KoMun junioritoiminnan edistämiseksi. Petri ”Pete” Lehtomäki on seuran juniorivastaavana käyttänyt suuren osan vapaa-ajastaan seuran kehittämiseen ja etenkin lasten ja nuorten hyvinvoinnin edistämiseen. Lehtomäki on henkilönä luotettava, ystävällinen ja avulias. Hän paneutuu asioihin ja löytää ratkaisun silloinkin, kun sellaista ei ole v
almiina. Hän on pidetty valmentaja ja kollega, joka ottaa muut huomioon. Lehtomäki on toiminut seurassa yli 10 vuotta ja tehnyt seuran hyväksi merkittävän työpanoksen.


Vuoden 2013 kulttuuripersoona on Stig Snickars
Stig on toiminut aktiivisesti niin Mustasaaren kuin muunkin Suomen musiikkilavoilla puolen vuosisadan ajan. Stig on omalla antaumuksellaan myötävaikuttanut useiden orkestereiden ja kuorojen syntyyn Mustasaaressa ja laajentanut tanssilavojemme antia tuomalla vierailevia tanssiorkestereita Ruotsista. Stig on koko kunnan luottosäveltäjä, joka tuo haitarillaan iloa niin teatteri- kuin tanssilavoillekin.

Vuoden kultturipersoona Stig Snickars (vasemalla) ja kunnon kuntalainen Petri Lehtomäki (oikealla).


Palkitut 2013
 Esite
Tommy Klemets IF Fyren
Ampumahiihto
MM-pronssi – Viesti (Miehet 55)

Hanna Lehtomäki
Jousiammunta
SM-kulta – Tähtäin, sisällä, 10 yrd 120 nuolta (Tytöt 12)
SM-hopea – Tähtäin, sisällä, Flint (Tytöt 12)
EM-hopea – Tähtäin, sisällä, 10 yrd 3*60 nuolta (Tytöt 12)

Christer Fred Vaasan reserviläiset
Ammunta
SM-kulta – Kasa-ammunta
SM-kulta – Perinnekivääri 150 m, joukkue, 3-asentoinen
SM-kulta - Perinnekivääri 150 m, joukkue
SM-hopea – Perinnepistooli 25 m
SM-hopea – Perinnepistooli 25 m, joukkue
SM-pronssi – Pystykorva, joukkue
Edustanut Suomea kasa-ammunnan Euroopan mestaruuskisoissa

Erica Hjerpe IF Femman
Yleisurheilu
SM-kulta – Seiväshyppy (Naiset 22)
SM-kulta – Seiväshyppy, halli (Naiset 22)
SM-pronssi – Seiväshyppy
Edustanut Suomea junioreiden Euroopan mestaruuskisoissa ja Suomi-Ruotsi maaottelussa.

Alexandra Enlund IF Femman
Suunnistus
SM-kulta – Pitkä matka (Naiset 16)
SM-hopea – Erikoispitkä matka (Naiset 16)
SM-hopea – Sprintti (Naiset 16)
Edustanut Suomea nuorten Euroopan mestaruuskisoissa.

Börje Grims Vaasan ampujat
Metsästysammunta
SM-hopea – Pohjoismaiden metsästysammunta, joukkue
Edustanut Suomea Pohjoismaiden mestaruuskisoissa

Nina Westerlund Korsholms Sportryttare
Kouluratsastus
SM-pronssi - Young rider
SM-pronssi - Young rider, sisällä
Edustanut Suomen maajoukkuetta

Linnea Hjerpe VIFK
Jalkapallo
SM-pronssi (B-juniorit)
Edustanut Suomea nuorten Euroopan mestaruuskisojen karsinnassa (U17)

Linda Säätelä Kokkola futis 10
Jalkapallo
Edustanut Suomea nuorten Euroopan mestaruuskisojen karsinnassa (U19)

Hugo Villför Vasa IFK
Jalkapallo
Edustanut Suomen juniormaajoukkuetta (U17)

Robin Salo Vaasan Sport
Jääkiekko
Edustanut Suomen juniormaajoukkuetta (U16)

Jouko Nikula Kunto-Pirkat
Yleisurheilu
PM-hopea – Kolmiloikka (Miehet 55)
PM-pronssi – Pituus (Miehet 55)
SM-kulta –  Kolmiloikka, halli (Miehet 55)
SM-hopea –  Pituus (Miehet 55)
SM-hopea –  Kolmiloikka (Miehet 55)
SM-hopea  –  Pituus, halli (Miehet 55)
SM-pronssi – Vauhditon pituus, halli (Miehet 55)

Christer Burman Vaasan uimaseura
Uinti
PM-hopea – 50 m rintauinti, pitkä rata (Miehet45-49)
PM-pronssi – 100 m rintauinti, pitkä rata (Miehet45-49)
SM-hopea – 200 m rintauinti, lyhyt rata (Miehet45-49)
SM-hopea – 4 x 100 m sekauinti, pitkä rata (Miehet 200-239)
SM-hopea – 4 x 100 m vapaa uinti, lyhyt rata (Miehet 200-239)
SM-pronssi – 100 m rintauinti, lyhyt rata (Miehet45-49)
SM-pronssi – 100 m sekauinti, lyhyt rata (Miehet45-49)
SM-pronssi – 100 m rintauinti, pitkä rata (Miehet45-49)
SM-pronssi – 200 m rintauinti, pitkä rata (Miehet45-49)
SM-pronssi – 4 x 50 m sekauinti, lyhyt rata (Miehet 200-239)

Hugo Ahlskog  Diana -57
Jousiammunta
PM-hopea – Tähtäin, joukkue (Juniorit 17)
SM-hopea – Tähtäin, mixed team (Juniorit 17)

Tommy Lahti IF Femman
Rullasuksihiihto
SM-kulta – Sprintti (Miehet 30)
SM-kulta – Normaalimatka (Miehet 30)
Rullaluistelu
SM-kulta – Sprintti (Miehet 30)
SM-kulta – Normaalimatka (Miehet 30)
Pikaluistelu
SM-hopea – 500 m (Miehet 30)
SM-hopea – 3000 m (Miehet 30)
Maastohiihto
SM-hopea – 30 km perinteinen tyyli (Miehet 30)
Yleisurheilu
SM-hopea – 400 m (Miehet 30)
SM-hopea – Puolimaraton (Miehet 30)
SM-hopea – Korkeus (Miehet 30)
SM-hopea – Olympiapainonheitto (Miehet 30)
SM-hopea – 60 m aidat, halli (Miehet 30)
SM-hopea – Kolmiloikka, halli (Miehet 30)
SM-hopea – 5-ottelu, halli (Miehet 30)
SM-hopea – Painonheitto, halli (Miehet 30)
SM-pronssi – Kolmiloikka (Miehet 30)
SM-pronssi – 800 m (Miehet 30)
SM-pronssi – 1500 m (Miehet 30)
SM-pronssi – 5000 m (Miehet 30)
SM-pronssi – 10000 m (Miehet 30)
SM-pronssi – Korkeus (Miehet 30)
SM-pronssi – Vauhditon korkeus, halli (Miehet 30)

Hanna Rintamäki IF Femman
Yleisurheilu
SM-kulta – Kiekko (Naiset 22)
SM-kulta – Kiekko, halli (Naiset 22)

Linn Ljungars Vasa idrottssällskap
Yleisurheilu
SM-kulta – Pituus (Tytöt 14)
SM-hopea – Kolmiloikka, joukkue (Tytöt 15)
SM-hopea – 4x800 m (Tytöt 15)

Elisa Hjerpe Diana -57
Jousiammunta
SM-kulta – Maastojousiammunta (JFFS/R)
SM-hopea – Tähtäin, mixed team, sisällä (Juniorit 17)
SM-pronssi – Tähtäin, sisällä (Juniorit 17)

Oskar Smeds Diana -57
Jousiammuna
SM-kulta – Tähtäin, sisällä (Juniorit 13)
SM-hopea – Tähtäin (Juniorit 13)
SM-pronssi – Tähtäin, mixed team, sisällä (Juniorit 15)

Saga Pått IF Minken
Hiihtosuunnistus
SM-kulta – Sprintti
Pyöräsuunnistus
SM-hopea – Pitkä matka (Naiset 65)
SM-pronssi – Sprintti (Naiset 65)

Rebecca Paxal Vasa idrottssällskap
Yleisurheilu
SM-kulta – 3000 m ratakävely, joukkue (Naiset)
SM-hopea – 3 x 800m (Naiset 17)

Jesse Salmi Vaasan Vasama
Yleisurheilu
SM-kulta – Seiväshyppy (Pojat 15)
Paini
SM-pronssi – Vapaapaini (Juniorit 55 kg)

Peter Sundelin IF Femman
Hiihtosuunnistus
SM-kulta – Viesti

Hannu Tekoniemi
Autourheilu
SM-kulta – Drag Race, Super Pro Et

Mats Järf Vaasan Moottorikerho
Moottoripyöräily
SM-kulta - Jääspeedway

Emma Rintamäki IF Femman
Yleisurheilu
SM-kulta – Olympiapainonheitto (Naiset 22)

Viktor Östman Vasa idrottssällskap
Yleisurheilu
SM-kulta – Seiväshyppy (Miehet 19)

Robin Sundsten IF Femman
Maastohiihto
SM-kulta –  5 km vapaa tyyli (Pojat 16)

Lise-Lott Rintamäki IF Femman
Yleisurheilu
SM-kulta – Olympiapainonheitto (Naiset 50)

Mathilda Kvist Vasa idrottssällskap
Yleisurheilu
SM-hopea – 4x800 m (Tytöt 15)
SM-hopea – Kolmiloikka, joukkue (Tytöt 14)

Markku Piiroinen Vaasan uimaseura
Uinti
SM-hopea - 4x100 m vapaauinti, pitkä rata (Miehet 50-54)

Jan Linde Nykarleby cykelklubb
Pyöräily
SM-hopea – Aika-ajo (Miehet 55)

Jorma Latva-Pirilä Vaasan uimaseura
Uinti
SM-pronssi – 50 m rintauinti, lyhyt rata (Miehet 50-54)
SM-pronssi – 4x50 m sekauinti, lyhyt rata (Miehet 200-239)

Alexandra Almén VIFK
Jalkapallo
SM-pronssi (B-juniorit)

Fanny Forss VIFK
Jalkapallo
SM-pronssi (B-juniorit)

Hanne Manderbacka Vaasan Suunnistajat
Suunnistus
SM-pronssi – Yösuunnistus (Naiset 17)

Jesper Bengs IF Femman
Yleisurheilu
SM-pronssi – 800 m (Miehet 17)

Lisa Boström Vaasan hiihtoklubi
Alppihiihto
SM-pronssi – Paripujottelu (Naiset 14)

Harry Riddar Närpes Kraft Cykelförening
Pyöräily
SM-pronssi – Aika-ajo (Miehet 50)

Bodil Fred IF Femman
Hiihtosuunnistus
SM pronssi – Keskimatka (Naiset 60)

Sven-Ole Ahlbäck Wasa Vélocity
Pyöräily
SM-pronssi – Maantiepyöräily (Miehet 60)


Lisätietoja:
Liikuntaohjaaja Niklas Slotte
Puh. (06) 327 7160 tai GSM 050 517 6662
Sähköposti


Viimeksi päivitetty 9.12.2014

IMG TYÖKALUT
IMG Tulosta sivu
IMG Suurenna teksti
IMG Takaisin


© Mustasaaren kunta 2004–2013. Vastaava julkaisija: Linda Jakobsson-Pada.  
Designed to sell