Tavoite
Vapaa-aikalautakunnan tavoitteena on kehittää ohjaajakoulutusavustuksella ohjaajien/valmentajien osaamista. Yhdistykset vastaavat siitä, että ohjaajat ovat hyviä esikuvia toimintaan osallistuville lapsille ja nuorille. Tällä tavalla lapset ja nuoret oppivat toimimaan vastuuntuntoisesti, luottamuksellisesti ja kunnioittavasti ryhmässä ja yhteiskunnassa.
Ohjaajakoulutusavustus
Ohjaajakoulutusavustusta myönnetään yhdistyksen ohjaajan ja valmentajan koulutukseen (esimerkiksi kurssit ja lyhyehköt koulutukset). Nuorten ohjaajien koulutus asetetaan etusijalle.
Avustusta haetaan takautuvasti marraskuussa (ajalta 1.11.–31.10.).
Hakuaika, ks. viimeinen sivu.
Lomakkeet ja liitteet
Avustusta haetaan lomakkeella G. Hakemukseen liitetään tositekopiot maksetuista kustannuksista. Tositteista on käytävä ilmi kurssille/koulutukseen osallistuneen nimi, kurssin/koulutuksen järjestäjä sekä kurssimaksu.
Käyttötarkoitukset, joihin avustusta ei myönnetä
Avustusta ei myönnetä
- matkakustannuksiin
- majoituskustannuksiin.
|
Lisätietoja: Vapaa-aikapäällikkö Caroline Lund Puh. (06) 327 7163 tai GSM 050 517 6663 Sähköposti |
Viimeksi päivitetty 20.2.2012 |